כללית און-ליין
אף אוזן וגרון וניתוחי ראש וצוואר

פורסם בראשונה: 30.04.2012

  מאת:
 • מאת: ד"ר אבירם מזרחי, מחלקת אף אוזן גרון ניתוחי ראש וצוואר, בית חולים בילינסון | מרכז רפואי רבין

8 עובדות על האוזן

אף אוזן גרון

 1. האוזן היא קרוב לודאי איבר החישה המורכב מכולם ומבחינה אבולוציונית זהו האיבר הזוגי האחרון שהתפתח. האוזן מאפשרת לנו לתקשר אחד עם השני באמצעות שפה או מוזיקה ובנוסף אחראית על ההתמצאות במרחב ועל שיווי המשקל.
 2. ישנם בעלי חיים המסתמכים בעיקר על חוש השמיעה, כגון מינים מסויימים של עטלפים שהינם עיוורים כמעט לחלוטין.
 3. בדומה למבנה הצבאי גם האוזן נחלקת לשלושה חלקים: האוזן החיצונית, האוזן התיכונה והאוזן הפנימית. לכל חלק באוזן מבנה ייחודי משלו אך המטרה המשותפת של כל שלושת החלקים היא לאפשר לנו לשמוע.
 4. האוזן החיצונית בנויה מאפרכסת ותעלת השמע שתפקידן לקלוט את הצלילים ולהוליך אותם עד לעור התוף. באוזן החיצונית מיוצרת שעוות האוזן, או צרומן בשפה הרפואית, שתפקידה להגן על האוזן. שעווה זו נוצרת משילוב של תאים הנושרים מעור התעלה והפרשה שומנית מבלוטות חלב. שעוות האוזן יוצרת שכבת בידוד המונעת מגע ישיר של מים עם העור העדין של התעלה וכן יוצרת סביבה מעט חומצית (pH 6.5-6) המונעת התרבות של חיידקים. לכן פגיעה בשכבת המגן הזו עלולה לגרום לזיהום בתעלת השמע החיצונית, או מה שאנו קוראים דלקת אוזן חיצונית.
 5. האוזן התיכונה היא חלל הנמצא מאחורי עור התוף ומכיל שלוש עצמות זעירות הנקראות עצמות השמע: פטיש, סדן וארכוף. עצמות אלו מחוברות אחת לשנייה ולמעשה מוליכות את הצליל מעור התוף אל תוך האוזן הפנימית. במצב תקין האוזן התיכונה מלאה באוויר המגיע מהחלק העליון של הלוע ונכנס לאוזן התיכונה דרך תעלה הנקראת אוסטכיוס או בעברית חצוצרת השמע. תפקידה של חצוצרת השמע הוא ויסות הלחץ באוזן התיכונה במצבים של שינויי לחץ כמו טיסה או צלילה. חסימה של חצוצרת השמע עלולה לגרום לצטברות נוזלים באוזן התיכונה ולהתפתחות של דלקת אוזן תיכונה, בעיקר בילדים קטנים.
 6. האוזן הפנימית היא מעין מבוך מלא בנוזל והיא מורכבת מהשבלול שאחראי על השמיעה ומאיבר שיווי המשקל, הנקרא גם האיבר הווסטיבולרי. בשבלול הצליל המגיע מהאוזן התיכונה דרך עצמות השמע מתורגם מאנרגיה מכאנית לאנרגיה חשמלית ועובר דרך עצב השמיעה אל המוח. איבר שיווי המשקל מורכב משתי אמפולות ושלוש תעלות המסודרות בשלושה מימדים ובתוכן תאי שערה עדינים המסוגלים לחוש את התנוחה והתזוזה של הראש במרחב. תאי השערה בשבלול רגישים מאוד לרעש ולחומרים כימיים ולכן חשיפה ממושכת לרעש חזק או נטילת תרופות מסויימות עשויים לפגוע בשמיעה. איבר שיווי המשקל יכול להיפגע במחלות שונות ואז בדרך כלל החולה יתלונן על סחרחורת סיבובית הנקראת ורטיגו.
 7. כאבי אוזניים היא תלונה שכיחה למדי, אולם לא הרבה יודעים שכאבי אוזניים לא תמיד מקורם בבעיה באוזן. מבחינה תחושתית האוזן החיצונית והתיכונה מעוצבבות על ידי 5 עצבים שונים ולכן גם כאב שמקורו באיזור סמוך, כמו גידול בלוע או בגרון יכול להתבטא ככאב אוזניים.
 8. אחד הפיתוחים פורצי הדרך בתחום הרפואה בעשור האחרון הוא שתל השבלול. זהו למעשה שתל אלקטרוני שמוחדר אל האוזן הפנימית ויכול להחזיר את השמיעה לחלק גדול מהאנשים הסובלים מחרשות עצבית מולדת או נרכשת. כיום ניתן להשתיל ילדים הנולדים עם ליקוי שמיעה כבר בגיל מספר חודשים ולאפשר להם לרכוש מיומנויות שפה רגילות.

 

תרשים אא"ג