כללית און-ליין
אף אוזן וגרון וניתוחי ראש וצוואר
זימון תור פנייה ליחידה

דרכי התקשרות

מס' טלפון:
03-9377143 
03-9377146

מס' פקס:
03-9377152

אופן הפנייה:
הפניה ע"י רופא מומחה למחלות אא''ג או רופא משפחה.

תהליך קביעת תור:
דרך מוקד זימון תורים, בטל': 03-9376666​

ימים ושעות פעילות

יום ג' -  מרפאה בשעות 08:30 - 12:00
יום ב' - ניתוחים בשעות 08:00 - 14:00​

כיצד מגיעים למרפאה

​בניין מרפאות חוץ, קומה 1

המרפאה לטיפול בנחירות ובדום נשימה בשינה - בילינסון

מנהל המרפאה: פרופ' גדעון בכר

המרפאה לטיפול בנחירות ובדום נשימה בשינה - בילינסון

על המרפאה

קצת פחות ממחצית מהגברים וחמישית מהנשים באוכלוסייה נוחרים במהלך השינה. מעבר לכך שנחירה הינה מטרד היא יכולה להיות סימן לדום נשימה בשינה.

דום נשימה בשינה הינה בעיה שכיחה אשר סובלים ממנה כ2-4% מהאוכלוסייה. המחלה שכיחה יותר בגברים מאשר בנשים. דום נשימה בשינה נגרם על רקע חולשה של שרירי הבליעה והנשימה אשר צונחים בזמן  השינה. רפיון בסיס הלשון, הלוע והגרון חוסמים את מעבר האוויר. חסימת מעבר האוויר מביאה להפסקת הנשימה ולירידה ברמת החמצן בדם למשך שניות ספורות, וגורמת להתעוררות קצרה לשם חידוש הנשימה ופתיחת מעברי האוויר. מהלך זה חוזר על עצמו מספר פעמים בשעה.

לרוב, מטופלים עם דום נשימה בשינה ינשמו במהלך הלילה דרך הפה, ינחרו, ישתנקו ויזוזו הרבה בלילה. בשעות הערות בדרך כלל הם יתלוננו על עייפות כרונית, קושי בריכוז, והירדמות בקלות במהלך היום.

דום נשימה בשינה מגביר את הסיכוי לחלות ב: יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב, אירועים מוחיים, פגיעה בתפקוד המיני, הפרעות בריכוז, דיכאון וחרדה. בנוסף, הסיכוי למעורבות בתאונות דרכים עולה בצורה ניכרת.

את הפסקות הנשימה בשינה ניתן לחלק לשלוש דרגות חומרה - קלה, בינונית וקשה, תלוי בתדירות הפסקות הנשימה. האבחנה וחומרת המחלה נקבעת רק לפי תוצאות בדיקה במעבדת שינה, יש צורך בבדיקה מקיפה על ידי רופא אף אוזן גרון בכדי לברר לעומק את התופעה ולהציע טיפול יעיל.

המרפאה לאבחון ולטיפול בנחירות ובדום נשימה בשינה עוסקת באבחון של הפרעות נשימה בשינה וטיפול במגוון שיטות בנחירות ובדום נשימה בשינה. המרפאה נעשית בשיתוף פעולה הדוק עם רופאי מעבדת השינה ורופאי מחלקת פה ולסת במרכז רפואי רבין הממוקמים בסמוך. למרפאה ניסיון רב באבחון הגורם להופעת הנחירה ולהפסקות הנשימה בשינה בעזרת שימוש בסיב אופטי לאיתור מיקום החסימה בדרכי הנשימה. בדיקה חשובה וייחודית זו אורכת זמן קצר ומאפשרת לצוות הרפואי ללמוד מקרוב את הגורמים להופעת המחלה ואת מיקום החסימה בדרכי הנשימה העליונות. נתונים אלו עוזרים לתפור לכל מטופל את תכנית הטיפול האופטימאלית. 

מכשירי  – CPAP (מסכה המזרימה אוויר בלחץ גבוה) או התקנים דנטליים המושכים את הלסת התחתונה קדימה הם טיפול התמיכה הנבחר, אולם הם יוצרים תלות של המשתמש וכאמור, אינם פותרים את הבעיה הפיזיולוגית.

אם הטיפולים השמרניים נמצאים לא מתאימים, או אם נמצא כי הגורם למחלה מקורו בבעיה מבנית משמעותית, (כגון: חיך רך ורפוי, שקדים מוגדלים, מבנה חריג של בסיס הלשון, סטיית מחיצה או קונכיות מוגדלות הגורמות לחסימה אפית, פוליפים בחללי האף, שקד שלישי (אדנואיד) מוגדל, לסת קצרה ועוד), יש לבחון אפשרות של התערבות כירורגית.
 
כיום, קיימת דרך טיפול חדשנית להסרת רקמה עודפת בדרכי הנשימה העליונות שלא הייתה זמינה בעבר באמצעות טכנולוגיה רובוטית מתקדמת. על ידי שימוש ברובוט דה וינצ'י מתקבל חזיון טוב יותר וגישה בטוחה יותר לכירורגיה של דרכי הנשימה העליונות.

צוות המרפאה


מנהל המחלקה:
פרופ' גדעון בכר -  מנהל מערך אא''ג

מנהל המרפאה:
פרופ' גדעון בכר

מזכירת המכון:
סמדר ורסנו