אף אוזן וגרון וניתוחי ראש וצוואר

פורסם בראשונה: 21.11.2011

  • מאת: ד"ר משה חיימוף, מנהל מרפאת סחרחורת וטנטון, בית חולים השרון | מרכז רפואי רבין

סחרחורת

כ- 60% מהאוכלוסייה סובלים מסחרחורת. אולם לא חייבים להתרגל לסחרחורת - יש לתופעה פתרונות.

"יש לי תחושה שהחדר זז", "אני הולך על צמר גפן", "אני מרגיש שאני מרוחק מהמתרחש" - אילו הן רק חלק מההגדרות הסובייקטיביות של כל אחד מאיתנו לסחרחורת.

יש להניח שכל אחד מאיתנו חווה את התחושה של חוסר שיווי משקל וחוסר שליטה במתרחש, אך אצל כמה מאיתנו זו אינה חוויה חד פעמית חולפת.
פעמים רבות הסובלים מהסחרחורת מטורטרים בין רופאי משפחה, לאא"ג ונוירולוגים ללא אבחון ולעיתים אף מקבלים תשובה כגון "תצטרך ללמוד לחיות עם זה".

הסיבות לתחושת הסחרחורת רבות, וגדולתו של המטפל היא באבחון נכון של הגורם. הסחרחורת עלולה לנבוע מבעיות באוזן הפנימית, מבעיות נוירולוגיות, מגידולים, מתאונות דרכים, מזיהומים ויראליים וכיו"ב. האבחנה בין המקורות השונים קשה מאד ודורשת מיומנות וניסיון.
הבעיה מחריפה כאשר אנשים סובלים מסחרחורות לאורך שנים רבות ומפתחים פחדים (פוביות). חוסר יציבות לאורך זמן גורם לשינוי האישיות. אנשים אלו מפחדים לצאת מהבית, הופכים לחסרי ביטחון, פוחדים שהבריות יצחקו עליהם, חשים פחות יעילים בעבודה, הופכים לעצבניים ומתוסכלים, מאבדים את חדוות החיים ומסתגרים בבית. לכן, הפיתרון בחלק מהמקרים הוא שילוב של טיפול רפואי בבעיה עם טיפול פסיכולוגי. יתרה מזאת, גם  תלונות על כאבי ראש וחוסר קואורדינציה עלולים לנבוע כתוצאה מסחרחורת.

טיפלתי באנשים שסבלו במשך שנים רבות מהבעיה. לעיתים מדובר בטיפול של מספר דקות ולעיתים בתהליך ממושך, אך הבשורה הטובה היא שיש אחוזי הצלחה גבוהים בטיפול ולכן אסור להסכים לחיות עם הבעיה.
השאיפה היא לטפל  ללא תרופות. לא פעם, בעזרת טיפולי פיזיותרפיה המשפרים את תפקוד מערכת היציבה הבעיה נפתרת.

אני ממליץ לכל אדם שחש חוסר יציבות כלשהי שאינה חולפת, הפוקדת לעיתים תכופות (ייתכן ותלווה ברעשים באוזן או בירידת שמיעה), לגשת לאבחון לשם איתור המקור לבעיה.
באמצעות היסטוריה רפואית מפורטת, בדיקה גופנית ובדיקות עזר פשוטות ניתן לאתר חלק מהגורמים לסחרחורת.