כללית און-ליין
אורתופדיה

הגב של אמא

מאת: ד''ר ניסים אוחנה, מנהל יחידת עמוד השדרה בביה''ח בילינסון,
בראיון ל- ''משפחה טובה'' – ''סרבני האמבטיה'', מאת יעל-שחר שריד


כל אימא יודעת כי בסופו של יום, לאחר שהילדים ישנים, כאב עמום אוחז בגבה והיא מבטיחה לעצמה שבפעם הבאה תנסה להתכופף נכון יותר כדי לא ''להרוס לעצמה את הגב''.

''אי אפשר להרוס את הגב כל כך מהר'', מרגיע ד''ר אוחנה ניסים, מנהל יחידת עמוד השדרה בביה''ח בילינסון. לדידו, המונח השגור ''נהרס לי הגב'', רחוק מהמציאות ומופרך למדי. ''הגב שלנו נועד לעמוד במשימות קשות ומורכבות הרבה יותר''. לדבריו, פעולת רחיצה של פעוט באמבטיה אמנם לא יכולה לגרום נזק לגב, אך היא בהחלט יכולה לגרום לאירוע חריף של ''תפיסת'' הגב, לכאבים והגבלת תנועה, או להחמרה של כאבי גב אצל מי שסובל ממחלת גב תחתון כרונית.

''פעולת רחיצה שבמהלכה רוכן ההורה בצורה מופרזת ולאורך זמן, אינה רצויה. לדוגמה, אב גבה קומה המקלח תינוק באמבטיה משפחתית בתנוחת עמידה המצריכה כיפוף לפנים בזווית חדה, עלול לסבול מכאב בגבו. הדבר דומה לאדם העומד בתנוחה שבה ברכיו כפופות בשלושים מעלות לאורך זמן, וסובל לאחר מכן מכאב ברגליו''.

''לכן, חשוב להקפיד על היציבה והתנוחה בזמן שאנו רוחצים את ילדינו ולהימנע מכאבי גב. יש לרחוץ את התינוק בגב זקוף, באמבטיה קטנה המונחת על גבי מתקן שהופך אותה למשטח עבודה מוגבה – רצוי בקו האגן של ההורה. המתקן מאפשר להורה לעמוד זקוף. ברחיצת התינוק באמבטיה הקבועה בחדר הרחצה, ניתן לשבת על שרפרף, כדי להיות בגובה התינוק, לאפשר תמיכה לגב ולהיות פחות כפופים לפנים''.

''אפשרות נוספת היא לקלח את התינוק באמבטיה הקבועה, כשההורה נשען על ברכיו תוך הקפדה על ריפוד אזור המגע במשטח רך. אולם תנוחה זו אינה מומלצת לסובלים מבעיות ברכיים כרוניות''.

לרוחצים את התינוקות, ממליץ ד''ר אוחנה, לבצע פעילות מתונה של שרירי הגב התחתון במהלך החזקת התינוק. זו צריכה לכלול חיזוק שרירי הגב והבטן ותנועת פיתול עדינה של האגן, כדי לשחרר את השרירים האמורים. את האפשרות לרחצה משותפת עם התינוק, מבטל ד''ר אוחנה משום שהיא כרוכה בסיכון של החלקה מידיו של ההורה הרטוב.  ​