כללית און-ליין
נוירולוגיה

פורסם בראשונה: 29.10.2015

    מאת:
  • מאת: ד"ר אמיר גליק - אחראי תחום נוירולוגיה קוגניטיבית בבית החולים בילינסון | מרכז רפואי רבין

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) נרכשת

אתם צופים בסרט ולא זוכרים מה התרחש בסצנה הקודמת? אם התשובה לשאלה היא כן, יתכן ואתם סובלים מתופעת הפרעת קשב וריכוז נרכשת


שכחתם את יום ההולדת של בן/בת הזוג?
אתם צופים בסרט ולא זוכרים מה התרחש בסצנה הקודמת?
סטודנטים ולא מסוגלים להתרכז בהרצאה ומרגישים כי חייבים לצאת להתאוורר בדשא?
כשאתם עובדים אינכם מסוגלים להשלים פרויקט המורכב ממספר שלבים בשל קושי בארגון?

אם התשובה לאחת מהשאלות הללו היא כן, יתכן ואתם סובלים מתופעה שאיננה מוכרת לרבים מהציבור -  הפרעת קשב וריכוז נרכשת (acquired adhd).

שנת הלימודים האקדמית שנפתחת היום מביאה עימה לא רק חששות לימודיים אלא גם הפרעות קוגניטיביות. אחת מהן, שרבים אינם מודעים אליה ולהשפעתה על חייהם היא הפרעת קשב וריכוז נרכשת. רבים אף לא יודעים כי קיימת הפרעה כזו שנרכשת במהלך החיים, מאחר וההנחה בציבור היא שהפרעת קשב וריכוז היא הפרעה מולדת.

אולם, יתכן כי אדם שמעולם לא חווה הפרעת קשב וריכוז יחווה קשיים פתאומיים הנובעים מADHD שהופיע בגיל מבוגר.

בעיית קשב וריכוז מתבטאת בקושי בביצוע מספר מטלות בו זמנית, הסחת דעת בקלות, קושי בהתמדה במטלה, קושי בביצוע מטלות המורכבות ממספר שלבים, קושי לשבת זמן רב ולבצע מטלה מסוימת, ובדחיית מטלות. חוסר היכולת להתרכז עלול להקשות על הסטודנט להצליח בלימודיו ולמצות את מלוא הפוטנציאל שלו. לאחר מכן, במהלך החיים, קשיים אלו עלולים להוביל לפגיעה ביעילות במקום העבודה ובעקבות כך פגיעה בפרנסה וקשיים כלכליים. אולם, בעזרת אבחון נכון והדרכה ניתן להתגבר על ההפרעה ולחיות חיים מלאים ולהצליח.

הפרעת קשב וריכוז עלולה להופיע בכל גיל אך גם בגילאים מבוגרים תיתכן הפרעת קשב וריכוז בעקבות מחלות, פגיעת ראש או מחלות מח (דלקת מח) ובשונה מהפרעת קשב וריכוז קלאסית בה אחד מהתנאים הוא שההפרעה מופיעה בגיל הילדות הופעת ההפרעה הנרכשת יכולה להופיע בגילאים מבוגרים יותר. כלומר בכל גיל ניתן לחלות בהפרעת קשב וריכוז נרכשת לעומת מה שהיה ידוע באופן היסטורי בנוגע להפרעת הקשב והריכוז הקלאסית. הפרעת הקשב והריכוז המולדת (הקלאסית) מופיעה בגיל הילדות אולם, יכולה להיות מאובחנת בכל שלב בחיים.

ההפרעה נרכשת בסמיכות לפגיעה המוחית כלומר במידה ואדם נפגע פגיעת ראש (קלה או קשה) הוא יכול לפתח הפרעת קשב וריכוז היכולה להתבטא בכל אספקט בחייו. פגיעת ראש בשל טראומה יכולה לגרום להפרעת קשב וריכוז נרכשת שעלולה להיות חלק ממחלה נרחבת יותר. 

אבחון הפרעת קשב וריכוז

האבחון אורך כשלוש שעות ונעשה על ידי הערכה נוירוקוגניטיבית, ההערכה תתבצע על ידי ראיון אישי מול רופא או נוירופסיכולוג, שאלונים לדיווח עצמי, מבחני דף ועיפרון, ולעיתים מבחנים ממוחשבים.

דרכי הטיפול בהפרעה

טיפול התנהגותי – רכישת מיומנות למידה על ידי פסיכולוג, התאמת טיפול תרופתי בהתאם לצורך.

בעזרת הטיפול המוצע היום ניתן לשפר את התמודדות אנשים אלו בכלל האספקטים בחיים. מדובר באנשים שיתכן ומגדירים את עצמם כלא מתאימים למסגרות אולם חווים קושי אמיתי ואובייקטיבי הנובע מההפרעה ועל כן יש לעזור ולטפל בהם על מנת שיוכלו להשתלב בחברה בקלות.