כללית און-ליין
פנימית
    מאת:
  • מאת: ד"ר הרצל סלמן, מומחה לרפואה פנימית ומחלות ריאה, מנהל מחלקה פנימית ג' בי"ח השרון | מרכז רפואי רבין

הצטננות ושפעת בחודשי הסתיו והחורף

​בכל שנה, לקראת חודשי החורף, מתעורר החשש מפני מחלות דרכי הנשימה הגורמות לתחלואה, אבדן ימי עבודה ובמקרים מסוימים אף סיבוכים קשים.
האם כל שיעול או נזלת הם שפעת? איך נבדיל בין הצטננות פשוטה לבין שפעת? מהן דרכי המניעה והטיפול במחלות אלו? האם ''תרופות סבתא'' יעילות? מתי יש לפנות לרופא, ומתי המחלה מחייבת טיפול אנטיביוטי?

הצטננות (common cold):

תיאור: מחלה זיהומית הנגרמת ע''י נגיפים (וירוסים) ופוגעת בדרכי הנשימה העליונות (אף, לוע, צינורות הנשימה הגדולים).
התופעות: כאב ראש וכאב גרון קלים, התעטשות, נזלת ולעיתים גם שיעול. לרוב, מלווה בחום לא גבוה.
משך המחלה: כשבוע.
סיבוכים אפשריים: התפתחות של דלקת במערות האף (סינוסיטיס).
הערות: חשוב להבדיל הצטננות משפעת אמיתית, מדלקת חיידקית של הלוע והשקדים, מסינוסיטיס וכן מדלקת ריאות.

באם הסימפטומים נמשכים, מלווים בחום גבוה, כאבי גרון חזקים בבליעה או כאבים במצח ונזלת מוגלתית יש לפנות לרופא על מנת לאבחן מצבים אחרים ולקבל טיפול בהתאם.
מניעה: כידוע, אין חיסון לוירוסים הגורמים להצטננות ואין טיפול אנטי-ויראלי יעיל.
טיפול: הטיפול הוא בסימפטומים והוא אינו משנה את מהלך המחלה. אנטיביוטיקה אינה טיפול לזיהומים הנגרמים ע''י נגיפים והשימוש בה בהצטננות מוגבל לסיבוכי המחלה.
רוב התכשירים לטיפול בסימפטומים של הצטננות נמכרים ללא מרשם רופא וכוללים: משככי כאב קל והורדת חום, תכשירים המפחיתים גודש באף ותכשירים לצמצום השיעול. רצוי להימנע משימוש בתכשיר המדכא שיעול כמו קודאין ויש ליטול אותו רק בהוראת רופא כאשר השיעול מאד טורדני בעיקר בלילה.
כאן המקום לציין, שבחולים מסוימים נזלת ושיעול בחודשי הסתיו הנם ביטוי לאלרגיה ואסטמה. חולים אלו ניתן לזהות על פי תיאור אופייני ואבחנה הנעשית ע''י רופא.

שפעת (influenza, flu):

תיאור: מחלה הנגרמת ע'י 3 סוגים של נגיף (B ,A ו-C) והיא פוגעת בעיקר בדרכי הנשימה העליונות. שפעת היא מחלה עונתית הפוקדת את אזורינו בחודשי הסתיו המאוחרים ובחורף. בשנת 2009 הופיעה שפעת מזן נוסף N1H1  המוכרת גם כ"שפעת החזירים". שפעת זו הופיעה גם בחודשים שאינם מועדים לתחלואה כמו חודשי הקיץ.  זן זה של שפעת פגע וגרם לסיבוכים גם באנשים צעירים ובריאים וכן בנשים בהריון ועלול לגרום לדלקת ריאות ולא-ספיקה נשימתית חריפה. 

התופעות: לעומת הצטננות, לשפעת ישנה התחלה חריפה יותר עם חום גבוה, כאבי ראש חזקים יותר, שיעול יבש, כאבי שרירים ועייפות רבה. בדומה להצטננות, עשויים להופיע גם כאבי גרון וגודש באף.
משך המחלה: כ 2-1 שבועות.
סיבוכים אפשריים: הסיבוכים של שפעת קשים יותר ושכיחים בעיקר בקשישים עם מחלות רקע ובילדים קטנים. הסיבוכים כוללים- ברונכיטיס, סינוסיטיס, דלקת ריאות, דלקת של המוח (אנצפליטיס). במקרים של מחלות רקע כמו אי-ספיקת לב, אי-ספיקת כליות וסוכרת ישנה לרוב יציאה מאיזון והחמרה של המחלה.

ההדבקה: מאדם לאדם דרך מערכת הנשימה (שיעול, התעטשות, דיבור) ולעיתים גם ממגע עם הפרשות של דרכי הנשימה, ע''י מגע ידיים למשל. תקופת הדגירה של הווירוס בגוף לפני הופעת המחלה הנה 4-1 ימים. בתקופה זו ישנו סיכוי להדבקות וכך במשך השבוע הראשון של המחלה. ההדבקה הנה בעיקר בעת שהייה בחדר סגור עם חולים, לכן יש לדאוג לאוורור החדר.
מניעה: בניגוד להצטננות, ישנו חיסון יעיל כנגד שפעת  (גם כנגד שפעת החזירים). החיסון ניתן בזריקה ויש לקבלו מס' שבועות לפני החורף בכדי לאפשר לגוף ליצור נוגדנים כנגד המחלה. החיסון עלול לגרום למחלת חום קלה וזמנית ובמקרים נדירים עלולה להתפתח תגובה אלרגית לחיסון. בעולם פותח גם חיסון הניתן בתרסיס לאף. החיסון מומלץ במיוחד לקבוצות גיל מעל 65, חולים כרוניים (מחלות לב, ריאות, כליות, כבד, סוכרת), חולים במוסדות לחולים כרוניים ולעובדי בריאות וציבור.
בשנים האחרונות פותחו תכשירים אנטי-ויראליים אותם ניתן לקחת גם לאחר התפתחות המחלה. תרופות אלו עשויות לקצר את משך המחלה ולהקל על הסימפטומים (בעיקר הוכחה יעילותו ב"שפעת החזירים"), אולם יש להיות בטוחים שמדובר בשפעת ויש ליטול אותן תוך 48-24 מתחילת המחלה.
בנוסף למאפיינים הקליניים ניתן לאבחן שפעת ע"י משטח אף. 

הטיפול: בדומה להצטננות, הטיפול בשפעת הנו בעיקר טיפול תומך, דהיינו: מנוחה, תכשירים נגד כאבים ולהורדת חום, תכשירים המפחיתים גודש באף ולהקלה על השיעול. יש להדגיש שאין לתת לילדים תכשירים המכילים אספירין (עקב סכנה לתסמונת ''ריי'' המתבטאת באי-ספיקת כבד והפרעה במוח). יש לחזור ולציין, שאנטיביוטיקה אינה טיפול לשפעת, וניתנת רק בזיהום חיידקי הנובע מסיבוכי מחלת השפעת. פנייה לרופא מומלצת בחולים מעל גיל 65 , בחולים עם מחלה כרונית ברקע, חום גבוה וממושך, כאבי ראש, הקאות וקושי להסתכל באור, כיח מוגלתי או נזלת מוגלתית.

''תרופות סבתא'': מדור לדור ומפה לאוזן עוברים טיפולים שונים שלרובם אין הוכחה ליעילות מדעית, אך לא תמיד ניתן להתווכח עם הצלחה בפרט כאשר אין בכוחם להזיק. מדובר בדבש ובצל לשיעול ונזלת, תה חם ומרק עוף לשפעת. אכילת שום הוכחה כמשפרת את פעילות מערכת החיסון, אך לא נבדקה בשפעת. שמירת חום הבית וחימום הגוף בחורף תורמת לעמידות הגוף כנגד מחלות וכמובן הימנעות מעישון ומשתיית משקאות חריפים.