כללית און-ליין
אנדוקרינולוגיה

חסר בויטמין D

מאת: ד"ר אלכס גורשטיין, רופא בכיר במכון לאנדוקרינולוגיה, בית חולים בילינסון
בארצנו שטופת השמש היינו מצפים למצוא רמות ויטמין D תקינות במרבית אוכלוסיית המדינה. אולם, חסר בויטמין D שכיח מאוד בקרב אנשים בריאים בישראל וגבוה אף יותר באוכלוסיות בסיכון – חולים עם אוסטיאופורוזיס, אנשים שלא חשופים לאור השמש, חולים עם מחלות מערכת העיכול, כבד וכליה.

לויטמין D מספר תפקידים בגוף האדם - הוא מגביר את היעילות של ספיגת סידן וזרחן במערכת העיכול  ויוצר סביבה המעודדת את בניית העצם.  בנוסף, לויטמין D תפקיד במערכת החיסון.

חסר קשה בויטמין D בגיל הילדות עלול להביא לרככת, בגיל מבוגר יותר לאוסטיאומלציה - מחלות המאופיינות בהפרעה בשקיעת מינרל העצם. שתי המחלות נדירות היום בישראל. חסר בויטמין D תורם גם לאוסאיאופורוזיס. נמצא מתאם בין חסר בויטמין D ובין שכיחות מוגברת של מחלות מגוונות מחוץ למערכת השלד ואף עלייה בתמותה מכל הסיבות.

נטילה של 800-600 יח' ויטמין D תימנע לרוב חסר קשה של הוויטמין. טיפול זה בטוח ומומלץ לכל האנשים שלא חושפים את גופם לשמש, לנשים בהיריון, לנשים מניקות ולבני 50 ואילך. טיפול בויטמין D במינון זה נמצא יעיל במניעת שברים ובהפחתת הסיכון לנפילות באנשים מבוגרים.

בדיקת רמת ויטמין D מומלצת לאנשים בסיכון גבוה לחסר בוויטמין D. רמת ויטמין D מתחת ל-20 נג/מל (50 נמול/ל) מוגדרת כחסר של ויטמין  D(deficiency).

הטיפול בחסר בויטמין D ניתן לרוב בטיפות או בכדורים של ויטמין D, והוא מורכב משני שלבים: תיקון של רמתו של הוויטמין והמשך טיפול בו למניעת הישנות החסר.