כללית און-ליין
אנדוקרינולוגיה

סוכרת: טיפול נמרץ למחלה כרונית והפעם מוקדם עדיף על מאוחר

מאת: ד"ר ג'ואל זינגר, מנהלת שירות סוכרת,  מכון לאנדוקרינולוגיה, בית חולים בילינסון

השמנת יתר השכיחה בעולם המערבי והיום המתפשטת בכל העולם היא אחד מהגורמים העיקריים להופעת הסוכרת.
סוכרת מסוג 2, שבעבר הייתה נחלתה של אוכלוסייה מבוגרת יותר מלווה בדרך כלל בסיפור משפחתי, כבר לא נדירה בילדים. ישנם שני תהליכים מקבילים האחראים על התופעה: האחד הוא אכילת יתר ותזונה לא תמיד בריאה (חטיפים, צריכת מתוק...) והשני הוא חוסר פעילות גופנית (תרבות ה- Coach Potato). כיום, משחקי כדור או אופניים פחות פופולאריים ממשחקי מחשב. מחקר שהתקיים בארצות הברית בקרב ילדים ומתבגרים מראה קשר ישיר בין  מספר שעות הצפייה במסך והופעת השמנת יתר. אחוז ההשמנה בקרב ילדים ומתבגרים עולה מ-7% עם שעה יומית של צפייה במסך ל-18% עם 4 עד 5 שעות צפייה. סקר שהתבצע בארץ (סקר מב"ת) מראה שגם בישראל שיעור עודף משקל היה סביב  35% במבוגרים בשנת  2000 ו-18.5% בילדים ובמתבגרים בשנת 2004. הארגון הבינלאומי לסוכרת יצא כבר ב-2006 באזהרה ש "דור חדש נכנס לבגרות עם רמת השמנה שלא הייתה מוכרת בדורות הקודמים ושמחלות הקשורות לעודף משקל יהיו הבעיה מס' 1 בבריאות הציבור במאה ה-21" . גם השנה בדו"ח מבקר המדינה צוינה החשיבות להתייחסות ולטיפול בהשמנת יתר.

הגברת פעילות גופנית ושינוי בהרגלי אכילה הן אבני היסוד של הטיפול בבעיה.

מתי להתחיל?

מוקדם ככל הניתן, כדי למנוע הופעת הסוכרת והמחלות הקשורות.
מי בסיכון לפתח סוכרת: אנשים עם סיפור משפחתי של סוכרת, נשים שאובחנו עם סוכרת הריונית, הסובלים מעודף משקל,  או סובלים מיתר לחץ דם או מיתר שומנים בדם, או אם פעילותם הגופנית מסתכמת בהקלדה או בשימוש בשלט רחוק.

ומה המצב בארץ?

רק כ- 25% מאוכלוסיית המבוגרים עוסק בפעילות גופנית לפחות שעה בשבוע כאשר ההמלצות הן לבצע כ- 30 דק' פעילות גופנית רוב ימי השבוע. אפשר לבצע את הפעילות באופן רצוף או במקטעים קצרים של 10 דק' כמה פעמים ביום.

מהם היתרונות של פעילות גופנית סדירה ?

ירידה בסיכוי לחלות במחלות לב, כלי דם ושבץ מוחי על ידי ירידה במשקל, איזון הסוכרת, שמירה על פרופיל שומנים תקין יותר ואיזון ערכי לחץ דם, וכן שיפור צפיפות העצם, מצב הרוח, והורדת הסיכון לסרטן המעי הגס.

מה לאכול?

שמירה על משקל גוף תקין, או הפחתת משקל (גם מתונה) בשילוב עם פעילות גופנית יכולים לסייע במניעה של המחלות הקשורות לעודף משקל.
אך מהי הדיאטה הנכונה?
בין המחקרים הרבים בנושא, מחקר DIRECT שהתבצע בדימונה על ידי ד"ר איריס שי וחבריה בשנים 2005 עד 2007 ב-322 מבוגרים ניסה לתת מענה לשאלה זו. ההתערבות המובנת והממושכת הביאה להיענות לדיאטה של 84% בתום השנתיים. כל הדיאטות שנבדקו גרמו לירידה במשקל בקרב המשתתפים שסיימו את המחקר. המחקר הראה שאפשר להתאים את הדיאטה עפ"י העדפה אישית ועל פי  מצב בריאותי {דיאטה דלת פחמימות ללא הגבלה בכמות האנרגיה (קלוריות) גרמה לירידה במשקל המשמעותית ביותר (5.5 ק"ג), ודיאטה ים תיכונית הייתה המתאימה ביותר לחולים עם סוכרת}.

האם אפשר למנוע סוכרת מסוג 2?

התערבות מוקדמת ונמרצת על ידי שינוי אורח חיים הצליחה  להפחית את הסיכון לסוכרת ב- 58% בחולים בסיכון גבוה לפתח את המחלה (קבוצה המוגדרת טרום-סוכרת) גם בפינלנד וגם בארצות הברית.
כאשר כבר אובחנה סוכרת, הגורם העיקרי להופעת הסיבוכים הוא משך החשיפה (שנים) לערכים גבוהים של  סוכר בדם , ללחץ דם, לשומנים ולעישון.
שמירה על איזון טוב של הסוכרת נמדדת על ידי בדיקות עצמאיות של רמות הסוכר בדם וגם  על ידי בדיקות תקופתיות המעידות על איזון הסוכרת  - ההמוגלובין המסוכרז (Hemoglobin A1C).
בכנס של החברה האירופאית לחקר הסוכרת (European Association for the Study of Diabetes  EASD) שהתקיים ברומא, איטליה, התפרסמו תוצאות של מעקב ארוך שנים של 5,102 חולים סוכרתיים שהשתתפו במחקר קליני באנגליה. המחקר UKPDS United Kingdom Prospective Diabetes Study נעשה בחולים עם סוכרת חדשה. בשלב ראשון של המחקר הוכח  שטיפול אינטנסיבי יותר בסוכרת מפחית סיבוכים של הסוכרת לעומת טיפול שמרני יותר. השלב הראשון בדק חולים במשך  9 שנים. בשלב השני במהלך  10 שנים נוספות, כל החולים קיבלו את הטיפול "הרגיל". בשלב השני  ד"ר הולמן וחבריו מצאו שלגוף מנגנון בו הוא "זוכר" עד כמה היה חשוף לרמות הסוכר הגבוהות: החולים שקיבלו מתחילת המחלה טיפול אינטנסיבי יותר סבלו פחות מהתקף לב וגם מתו פחות באופן משמעותי לעומת החולים שהיו פחות מאוזנים ב-9 שנים הראשונות של המחקר וזה למרות שב-10 השנים האחרונות לא היו הבדלים לגבי האיזון של שתי הקבוצות.

המסר העיקרי במחקר זה ובמחקרים אחרים שהתפרסמו הוא שאיזון הסוכרת חשוב אבל איזון מוקדם ככל הניתן קריטי לחולי סוכרת. קיימים היום כלים רבים להגיע לאיזון של הסוכרת, רמות שומנים בדם וערכי לחץ דם:, מעקב סדיר, אורח חיים בריא, נטילת תרופות.
סוכרת היא מחלה כרונית שקטה אך מצב של חוסר איזון אסור שיתרחש. לכן יש צורך לתת את מלוא תשומת הלב כבר בשלבים הראשונים שלה ולאורך זמן כדי להפחית את השלכות המחלה ולחיות באיכות חיים טובה במשך שנים ארוכות.