כללית און-ליין
אנדוקרינולוגיה
    מאת:
  • פרופ' אילן שמעון ,ד"ר אלכס גורשטיין

כמה דברים שכדאי שתדעו על סכרת

מאת: פרופ' אילן שמעון וד"ר אלכס גורשטיין

בדיקת סוכר עצמית

מבוצעת בעזרת מד סוכר ביתי (גלוקומטר). הבדיקה נעשית על פי ההנחיה של הרופא, נועדה להעריך את היעילות של הטיפול ואת ההגעה ליעדי איזון סוכרת.
דיאטה – תזונה בריאה ומאוזנת חיונית לכל חולי סוכרת, מהווה אחד המרכיבים החשובים בטיפול בסוכרת. מומלץ לקבל הנחיות ולהיות במעקב של דיאטנית בתחום סוכרת.  בחולים  עם עודף משקל והשמנה דיאטה מותאמת אישית עשויה לעזור בירידה במשקל.

זיהומים

מופיעים בשכיחות גבוהה יותר בחולי סוכרת, בייחוד בלא מאוזנים. הזיהומים לעיתים קשים יותר ומלווים אף בתמותה גבוהה יותר מהאוכלוסייה הכללית. זיהום של רגל סוכרתית מהווה אחת הסיבות החשובות לקטיעת גפיים בחולי סוכרת.
טיפול בסוכרת נועד לשפר את איכות החיים של חולה סוכרת, לאזן את רמות הסוכר ולהפחית את הסיכון לסיבוכי המחלה. כולל לרוב טיפול תרופתי בנוסף לשינויים באורח החיים.

כף רגל סוכרתית

כיב, זיהום או נזק לרקמות עמוקות בכף הרגל שנובעים מסוכרת ומסיבוכיה. לרוב מופיעה בחולי סוכרת עם נזק לעצבים פריפריים (נוירופתיה) ומחלת כלי הדם העורקיים. במרבית המקרים ניתן למנוע סיבוך זה על ידי איזון סוכרת ושמירה על כפות הרגליים. עלולה להביא לקטיעת גפה.

פעילות גופנית

מהווה חלק חשוב בטיפול בסוכרת. עשויה לשפר את האיזון של המחלה ואת האיזון של יתר לחץ דם ושומני הדם ולתרום לירידה במשקל. מומלצת פעילות גופנית מבוקרת (כגון הליכה, ריצה, אופני כושר) במשך 150 דקות בשבוע לפחות.
צליעה לסירוגין – כאב המופיע בגפה בזמן מאמץ גופני. נובעת מטרשת בכלי הדם הפריפריים. לרוב מטופלת על ידי רופאי כלי הדם.

קבוצת תמיכה

קבוצה המורכבת מאנשים בעלי בעיה משותפת. חברי הקבוצה מספקים אחד למשנהו סוג של עזרה. ישנן קבוצות תמיכה להעמקת הידע וטיפול בסוכרת, ירידה במשקל, גמילה מעישון וכו'.

שברים

חולי סוכרת נוטים יותר לשברים אוסטיאופורוטיים מאשר האוכלוסייה הכללית.