כללית און-ליין
אנדוקרינולוגיה

פורסם בראשונה: 08.07.2012

    מאת:
  • מאת: לשכת הדוברת | מרכז רפואי רבין - בית חולים בילינסון

חולה סוכרתי "מוזנח"? לא הכל אבוד

מחקר חדש בבילינסון: 3 חודשים של הקפדה משמעותית על תזונה, פעילות גופנית וטיפול תרופתי בקרב חולי סוכרת קשים ו"מוזנחים", יכול לתקן נזקים שנוצרו במהלך שנות המחלה


חולי סוכרת צריכים להקפיד על דיאטה וכושר גופני ולקיחת תרופות בכדי להימנע מסיבוכי המחלה, אולם חולים רבים אשר סובלים מהמחלה באופן קיצוני ולאורך זמן נוטים להתעלם מההנחיות בטענה שמדובר בקרב אבוד מראש.

מחלת הסוכרת פוגעת בין היתר בתאי האב שמקורם במוח העצם שאחד מתפקידיהם הוא תיקון נזקים ברקמות ובמיוחד בכלי הדם. הנזק לתאי האב מעלה באופן משמעותי את הסיכון ללקות באירועי לב ומוח.

פרופ' אלי לב,  מנהל שירות הצנתורים בבי"ח השרון, וד"ר ג'ואל זינגר, מנהלת שירות הסוכרת במכון לאנדוקרינולוגיה בבי"ח בילינסון, עקבו אחר קבוצה של חולי סוכרת קשה שאינם מאוזנים, בעלי ממוצע המוגלובין המסוכרז ((A1C גבוה (9.5%). חולי הסוכרת הקשים החלו תוכנית הדרכה אינטנסיבית של שלושה חודשים, במהלכם נפגשו לעיתים קרובות עם צוות רב תחומי הכולל רופא אנודקרינולוג, אחות ודיאטנית שהתאימו להם דיאטה, הדריכו אותם כיצד להתאים את התרופות ואת מינון האינסולין שהם צורכים למזון שהם אוכלים ולרמת הפעילות הגופנית שהם מבצעים וביקשו מהם לבצע בדיקות סוכר עצמיות באופן תכוף יותר.

הממצא המשמעותי ביותר היה שבקרב כלל המטופלים שלקחו חלק במחקר נמצא שיפור ניכר באיזון הגלוקוז ונרשמה עלייה דרמטית בייצור מספר התאים האחראים על תיקון הנזקים ברקמות ובתפקודם. כלומר, ניתן לגרום לעלייה ברמות ובתפקוד התאים החשובים לתיקון נזקים בכלי דם וברקמות שונות בגוף.

פרופ' אלי לב: "עד כה הוכח שבאמצעות איזון קפדני של סוכרת ניתן למנוע נזק לרקמות כגון העיניים והכליות, אולם קיימת מחלוקת לגבי ההשפעה על מניעת נזקים בלב ובמוח. המחקר שלנו אמנם לא בדק השפעה ישירה של איזון סוכרת על רקמות שונות, אולם, באמצעות ההשפעה המיטיבה על תאי האב שהזכרנו, ניתן יהיה אולי בעתיד למנוע או להפחית גם נזקים באיברים כמו לב, מוח וכלי דם גדולים".

ד"ר ג'ואל זינגר: "אני מקווה שמחקר זה ייתן כוח ותקווה למיליוני חולי הסוכרת בעולם שסובלים מהמחלה באופן ממושך, להקפיד על אורח חיים בריא יותר ועל לקיחת תרופות וידגיש את היעילות של חינוך טיפולי לחולי סוכרת להצלחת הטיפול".

המחקר המעבדתי שבוצע על ידי ד"ר דורית לשם לב מהמעבדה לביולוגיה קרדיו-וסקולרית במרכז פלסנשטיין למחקר רפואי בבילינסון, המרפאה לסוכרת בבי"ח בילינסון ובמימון קרן קיסריה למחקר, מוכיח כי טיפול אינטנסיבי במחלת הסוכרת ואיזון ברמת ההמוגלובין המסוכרז (A1C), יכול לשפר באופן ממשי את רמת ותפקוד התאים האחראים על תיקון הנזקים ברקמות ובכך ייתכן וניתן יהיה להפחית באופן משמעותי את הסיכון לאירועים לבביים ומוחיים בקרב חולי הסוכרת.