כללית און-ליין
חדשות

פורסם בראשונה: 07.04.2021

שירות אולטרסאונד ביתי להריון - מהפכה נוספת בתחום האבחון הרפואי מרחוק בכללית

שירות פורץ הדרך יופעל באמצעות מכשיר חדשני פרי פיתוח של סטרט־אפ ישראלי המתממשק לסמארטפון. האשה ההרה מבצעת באופן עצמאי סריקה ומשדרת את הסרטונים למוקד מיוחד שינוהל על ידי מערך רופאי הנשים בבילינסון

כללית, קבוצת הבריאות הגדולה בישראל, חונכת שירות אולטרסאונד ביתי להריון. השירות החדש מאפשר לנשים הרות לבצע בביתן סריקת אולטרסאונד ולעקוב אחר התפתחות העובר בנוחות, בסביבתן הטבעית ולקבל מענה מקצועי של רופאי נשים וטכנאי אולטרסאונד בניהול צוות המומחים המקצועי של מחלקת הנשים בבית החולים בילינסון, מקבוצת כללית.

הסריקה מבוצעת באמצעות מכשיר חדשני, קטן וקומפקטי, המורכב על הסמארטפון ומאפשר לבצע באופן עצמאי סריקת אולטרסאונד לעובר. מסך הסמארטפון משמש כמסך האולטרסאונד והאשה יכולה לראות מייד את תנועות העובר שלה ואת דופק הלב שלו. סרטוני הסריקה משודרים למוקד ייעודי של כללית המאוייש ברופאים מומחים וטכנאי אולטרסאונד ממחלקת הנשים בבית החולים בילינסון, שמפענחים את סרטוני האולטרסאונד – ונותנים לאשה ההרה משוב.

לדברי פרופ' אהוד דודסון, מנכ"ל כללית, "שירות האולטרסאונד הביתי להיריון יעניק למטופלות שלנו חוויית טיפול משופרת ושירות רפואי פורץ דרך בתחום הרפואה מרחוק. במיוחד בתקופת הקורונה, האולטרסאונד הביתי מאפשר לנשים הרות להימנע מביקורים שאינם הכרחיים במרפאות ולבצע בדיקה המאששת את ההתפתחות התקינה של העובר בביתן. כללית מובילה את תחום הרפואה מרחוק כבר למעלה מעשור ומאמצת פתרונות ופיתוחים טכנולוגיים חדשניים המעצבים חוויית טיפול מתקדמת. שירות טכנולוגי חדשני זה מצטרף למגוון הפתרונות שכללית מציעה למטופליה בתחום אבחון ורפואה מרחוק, כמו מכשיר ה־Tyto, שירותי האון־ליין ברפואת משפחה וילדים, רפואת עור ושירותים רבים ונוספים".

בית החולים לנשים בבילינסון ישמש כמרכז הארצי לתמיכה בשירות האולטרסאונד הביתי להריון. "ביום יום אנחנו נתקלים באינספור שאלות של נשים הרות, ואני צופה שהבדיקה תיתן נדבך של שקט נפשי לנשים בתקופה מרגשת ומאתגרת זו", מסר פרופ' ארנון ויז'ניצר, מנהל בית החולים לנשים בילינסון-השרון "מדובר בפתרון מבריק, הנותן מענה לצורך אמיתי ומושק בתקופה הנכונה ביותר. כללית היא חלוצה במתן שירותי רפואה דיגיטליים ומובילה ביישום טכנולוגיות חדשניות ואנו גאים להיות חלוצים בעולם גם בתחום בדיקות האולטרסאונד הביתיות. אין לי ספק שאחרינו יאמצו את החידוש הזה מדינות נוספות בעולם".

בתקופה שקדמה להשקת המכשיר נערך בבילינסון מחקר שבמהלכו נצפו למעלה מ־1,300 סרטוני אולטרסאונד ביתיים. מניתוח הסרטונים עלה כי האולטרסאונד הביתי מאפשר לצפות באיכות גבוהה בפעילות ליבו של העובר, בתנועות העובר ובנוזל מי השפיר, וכי מדובר בפתרון שימושי, בטוח ויעיל, המעניק יכולת טובה לניטור עוברים מרחוק. בניסוי שבחן את השפעת הטכנולוגיה החדשה על המטופלות, נצפתה שביעות רצון גבוהה ביותר מהשימוש וניתנו ציונים גבוהים מאוד על ההתאמה לאורח החיים ועל האפשרות לבצע את הבדיקה במקום ובזמן שנוחים למטופלת, ללא יציאה מהבית, זימון תור והמתנה.

האולטרסאונד הביתי שפיתחה חברת פאלסאנמור (PulseNmore) מבוסס על מתמר נייד המתחבר לטלפון הנייד ומופעל על ידי האשה ההרה. הוא נשלט באמצעות טלפון חכם כשברקע פועלות מערכת סריקה, ניווט ואפליקציה שמותקנת בו המפעילה את המתמר, כך שתמונות וסרטונים של העובר משודרים בצורה מוצפנת לשם פענוח וייעוץ מרחוק. בכל סריקה ניתן לשלוח עד 5 סרטוני אולטרסאונד קצרים שמשודרים למוקד הריון ייעודי בבילינסון. השליחה מבוצעת באמצעות אפליקציה מיוחדת, המאפשרת לשלוח את הסריקה באופן מידי ומאובטח. תשובת הרופא, הכוללת ניתוח של המדדים שהתקבלו בבדיקה, נשלחת ישירות לתיק הרפואי של המטופלת כאשר כל המדדים בבדיקה נמצאו תקינים. המטופלת מקבלת הודעת SMS עם קישור לאון־ליין לצפייה בסיכום הביקור. במידה ונמצא מדד שאינו תקין, הרופא ייצור קשר טלפוני עם המטופלת וינחה אותה כיצד עליה לפעול. רק לאחר השיחה יישלח סיכום הביקור לתיק הרפואי של המטופלת.

בשלב ראשון, האולטרסאונד הביתי מתממשק למכשירי אנדרואיד ובחודשים הקרובים יחל שירות גם במכשירי אייפון. המכשיר קיבל אישור של משרד הבריאות ושל השוק האירופי (CE) ונמצא בהליכי אישור של ה־FDA.

  • לקוחות כללית מושלם זכאיות לרכוש את מכשיר האולטרסאונד הביתי להריון בהשתתפות עצמית מופחתת של 650 ₪, כולל משלוח עד הבית. השירות ניתן לשימוש כבר מאמצע החודש הרביעי להריון, משבוע 14 ומעלה. בשלב הראשון המכשיר יהיה זמין לבעלי מכשיר אנדרואיד ולרכישה פעם אחת לכל הריון.
  • האולטרסאונד הביתי אינו מחליף את סקירת המערכות המוקדמת או המאוחרת ואינו מחליף בדיקות הריון שגרתיות.

אודות חברת פאלסאנמור (PulseNmore):
חברת סטרט־אפ ישראלית שנוסדה בשנת 2015 וממוקמת ביישוב עומר. החברה פיתחה טכנולוגיית אולטרסאונד ממוזערת. נגזרת ראשונה של הטכנולוגיה מומשה במכשיר בגודל כף יד שמאפשר לנשים הרות לבצע מכל מקום ובאופן עצמאי סריקת אולטרסאונד של העובר. המכשיר מתחבר לסמארטפון של המשתמשת, אשר מציג את סרטון האולטרסאונד ושולח אותו לפיענוח על־ידי גורם רפואי מוסמך במוקד ייעודי. המכשיר מעניק שקט נפשי לנשים הרות ומונע פניות שלא לצורך למרפאות ולחדרי המיון. 

אודות כללית:
קבוצת הבריאות הגדולה בישראל, מעניקה שירותים רפואיים ל־4.7 מיליון לקוחות ומפעילה 14 בתי חולים ציבוריים. כללית היא חלוצה בתחום השירותים הדיגיטליים, באימוץ ובשילוב של טכנולוגיות חדשניות המאפשרות לקבל שירותים מרחוק בלי לצאת מהבית, ובהם: Tyto , המכשיר המאפשר ביצוע בדיקות מהבית ולקבל אבחון מרחוק של רופא. כמו כן מאפשרת כללית לקבל שירותי ייעוץ און־ליין ברפואת משפחה, ברפואת ילדים וברפואת עור, איתור דלקות בדרכי השתן באמצעות ערכת בדיקה ביתית, שירות DayTwo החדשני ומתקדם לאיזון רמות הסוכר בדם באמצעות תזונה מותאמת אישית ועוד.