כללית און-ליין
פה ולסת

פורסם בראשונה: 04.08.2013

    מאת:
  • ד"ר גיל אספרנה, מומחה לשיקום הפה, רופא בכיר - אחראי שיקום הפה, המחלקה לכירורגיית הפה והלסתות, בית חולים בילינסון, מרכז רפואי רבין - בית חולים בילינסון

חידושים בשיקום הפה​

שיקום הפה​

שיקום הפה בכלל ושיקום על גבי שתלים בפרט הינו תחום מורכב בו נתקלים הלקוחות הנדרשים לטיפול שיניים נרחב. ריבוי הפרסום והאמונות בתחום גורמים לבלבול ולחוסר יכולת להחליט בקרב המתרפאים.

במרפאת בית חולים בילינסון קיימת יחידה שמטרתה להעניק פיתרון איכותי לכל המקרים, כולל המורכבים ביותר שאובחנו כ"בלתי ניתנים לפיתרון".

הרכב רופאים מומחים הכוללים מומחים לשיקום הפה, כירורגיית פה ולסת, רפואת הפה, פריודונטיה (חניכיים), אנדודנטיה (טיפוליי שורש) ועוד... מעניקים את היכולת במרפאה לאבחן, לאסוף נתונים ולקבוע את התכנית המותאמת ביותר למטופל והמבטיחה שרידות גבוהה לאורך זמן.

תחילת כל תכנית לשיקום הפה הינה באיסוף נתונים קפדני: המכילה אנליזה של תפקוד הפה, מדדים אסתטיים, ובדיקת עצמות הלסת והרקמות התומכות למשנן. נתונים אלו מתקבלים מהממצא הפיזי בשילוב המידע התלת מימדי המתקבל מצילום רנטגן דיגיטלי. בכדי לקבוע את התוצאה הסופית מבוצעת הדמיה אמיתית בפה המטופל, הדמיה זו מאפשרת לראות את כל הנתונים הקריטיים להצלחה כולל תמיכת שפה והשפעה על חיוך, תנועות, פונטיקה ועוד. ההדמיה שאושרה נסרקת באמצעות סורקים תלת מיימדיים לצורך השיקום הסופי.

תפקידי כמומחה לשיקום הפה להיות הארכיטקט של מקרה זה, לקבוע מה התמיכה הנדרשת על מנת להגיע לתוצאה לעיל, תוך תכנון שיקום בעל שרידות ארוכת טווח! העונה גם על כל הצרכים התפקודיים והאסתטיים.

בשלב הבא בעזרת כירורגים מוכשרים הנעזרים ביכולות ובטכניקות מתקדמות אנו מתכננים ומשיגים את התמיכה המלאה לשיקום הנדרש, תוך ביצוע מספר השתלים האופטימלי למקרה הספציפי! ובמידת הצורך בנייה והשתלת עצם במקומות הנדרשים. מיקום השתלים יהיה לעולם לפי הצורך השיקומי, ולא המיקום הנוח לרופא!

מידות של מיקום השתלים ומצב הפה לאחר הכירורגיה נסרקות לתמונה תלת מימדית, אותם משלבים עם סריקה של הדמיית השיניים הרצויות (שנקבעו מראש) כך שבעצם בשלב זה יש במחשב מידע תלת מימדי של מיקום השתלים האמיתי וכן המצב הסופי אליו אנו מעונינים להגיע.
את המידע הנ"ל אנו שולחים למעבדת ייצור (לרוב בחברת BIOMAIN השוודית) בא מייצרים שלד המתחבר בדיוק רב לשתלים ומותאם היטב למצב הסופי אליו תכננו להגיע. את השלד מצפים בחרסינה או זירקוניה איכותית המחקה את התכנון.

התוצאה הינה שיקום קבוע על גביי שתלים הממוקמים בעמדה אופטימלית, בהתאמה ברמה הדומה לחלקים המייצרים בתעשייה הגבוהה, דבר שמבטיח אריכות ימים, עמידות וכמובן אסתטיקה ויכולת תפקוד הגבוהים ביותר.
טכניקת ביצוע זו נחשבת המתקדמת ביותר כיום ומרפאתנו הינה אחת הבודדות המסוגלת להעניק את כל הפתרונות המתקדמים ביותר, ובכל השלבים. הן בכירורגיה והן בשיקום.