כללית און-ליין
פה ולסת

פורסם בראשונה: 26.01.2021

    מאת:
  • ד"ר אורית רוזנמן

הכל על שיניים תותבות

כאשר אנחנו מאבדים את השיניים הטבעיות שלנו ונזקקים לפתרון שבעזרתו נוכל לאכול מזון מוצק ולדבר בצורה רציפה ושוטפת, שיניים תותבות יכולות להוות פתרון יעיל למצב.

מהן בדיוק שיניים תותבות?

ד"ר אורית רוזנמן, רופאת שיניים בבית החולים בילינסון-השרון מסבירה: "שיניים תותבות הן למעשה שחזורים נשלפים המיועדים להשלמת שיניים ורקמות חסרות. התותבות עוזרות לשחזור מראה הפנים וכמובן החיוך ובמקביל, מקלות בפונקציות התפקודיות השונות ובראשן: דיבור, הגייה ואכילה של כל סוגי המזון".

מתי נזדקק לשיניים תותבות?

"שיניים תותבות מיועדות למצב בו מאבדים את השיניים הטבעיות מסיבות שונות. למשל,  בגלל מחלת חניכיים, עששת, טראומה או כריתה בעקבות גידול, תאונה וכדומה. איבוד השיניים הטבעיות גורם לכך ששרירי הפנים נופלים ומראה האדם הופך להיות בן רגע זקן. השיניים התותבות ממלאות את מראה הפנים באופן מיידי ומשמרות את הפרופיל, כך שניתן לשמר את המראה שקדם לאובדן השיניים. לסיכום, שיניים תותבות שמתאימות במדויק למטופל משפרות את  מראה המטופל, חיוכו ותחושת הביטחון העצמי שלו ומאפשרות לו אורח חיים תקין מבחינת אכילה ודיבור".

מתי קיים צורך בשימוש בשיניים תותבות?

"כיום השימוש בתותבות הוא בעיקר במקרים של חוסר שיניים כאשר לא ניתן לעשות שיקום קבוע באמצעות פרוצדורה של שתלים דנטליים. זה יכול לקרות עקב מגוון סיבות וביניהן:  סיבות רפואיות כגון מחלות סיסטמיות למיניהן, לאחר הקרנה ללסתות, צורך בתרופות (בעיקר מקבוצת הביפוספונטים), איזורי גידול או נגעים גדולים שנכרתו ומחייבים מעקב ובקרה מתמשכים של האזור שטופל ואנטומיה בעייתית. ישנם מקרים בהם הסיבה היא פחד עמוק מרופא וטיפולי שיניים (תופעה אשר נקראת בשפה המקצועית פוביה דנטלית) ולעיתים מדובר בסיבות תקציביות. חשוב לציין שישנם מקרים בהם שיניים תותבות משמשות כשלב מעבר לקראת טיפול קבוע, למשל בשתלים דנטליים".

אילו סוגי שיניים תותבות קיימים כיום?

  1. שיניים תותבות מיידיות / תותבות מעבר – שיניים תותבות זמניות שמידתן נלקחת טרם עקירת השיניים הטבעיות החולות (אם קיימות), כך שביום העקירה מקבל המטופל את התותבת ואינו נשאר ללא שיניים בעזיבתו את המרפאה. תותבות אלה משמשות מעין חבישה לאזור העקירה, הן מרופדות בריפוד רך, מסייעות בתהליך הריפוי ומקלות על ההסתגלות לתותבת הקבועה בהמשך.
  2. שיניים תותבות שלמות נשלפות קבועות – תותבות אלה מבצעים כחצי שנה לאחר ריפוי אזור העקירה.
  3. שיניים תותבות על – תותבות אותן מניחים מעל שתלים או שיניים שנגדמות, בעיקר בלסת תחתונה והן מחייבות עגינה על לפחות שני שתלים.
  4. שיניים תותבות חלקיות – שיניים תותבות אשר מיועדות להשלמת מספר שיניים על שלד ויטליום.
  5. שיניים תותבות מסוג אובטורטור – שיניים תותבות אשר מיועדות לסגירת נגעים שנוצרים בעקבות כריתת גידולי ראש-צוואר, טראומה, מומים מולדים או בעקבות זיהום או נמק של העצם. חשוב לקחת מידות טרם הניתוח על מנת להשלים מראה סביר ולהבטיח  פונקציות חיוניות כגון נשימה, אכילה, דיבור ושמירת נוזלים באיזור חלל הפה (בכדי למנוע דליפה של נוזלי הפה לאף ולמערותיו).


מהו ריפוד לשיניים תותבות?

"לאחר עקירות שיניים נספגת העצם ונוצר צורך בריפוד רך של התותבת המיידית. כמו כן, בתותבת קבועה נשלפת, יש לעיתים צורך בריפוד לשיניים תותבות במידה וחלה ספיגה של הרכסים – כל מקרה לגופו".

כיצד נדע שהשיניים התותבות איכותיות?

"בחירה נכונה של המוסד המטפל היא המפתח לאיכות הטיפול והיא גם תבטיח שהחומרים בהם משתמשים, הם האיכותיים ביותר וכך גם שיניים תותבות איכותיות. במחלקת פה ולסת בבית חולים בילינסון מקבלים הפניות של מטופלים מכל הארץ לטיפול במצבים מורכבים בהם יש עיוות ניכר של חלל הפה, החיך ורקמות נוספות על רקע ניתוחים בשל גידולים ממאירים או מסיבות אחרות. ההתמודדות עם מצבים אלה מחייבת שימוש בציוד המתקדם והאיכותי ביותר תוך הסתייעות במעבדות מיומנות ומובילות. במחלקה נצבר הרבה מאד ניסיון בביצוע השחזורים המורכבים, ניסיון התורם לטיפול גם בחולים במצבים הפשוטים ביותר תוך התייחסות למגוון האתגרים שבהתקנת תותבות – אמינות, פונקציונליות ואסתטיקה".

תוך כמה זמן המטופלים מסתגלים לשיניים התותבות?

"חשוב לזכור שתותבות הינן גוף זר בפה ודורשות הסתגלות. יכולת ההסתגלות ומשך ההסתגלות הן אינדיבידואליות ותלויות באופי ובכוחות הרצון וההתמדה של המטופל. כדי שתהליך הקליטה וההסתגלות של השיניים התותבות יהיה מיטבי כדאי לשים לב להיבט הפסיכולוגי ולהתאזר בהרבה אורך  רוח וסבלנות".

מה עלול להקשות על ההסתגלות לשיניים תותבות?

"היכולת של המטופל לשלוף החוצה את התותבות באמצעות דחיפת לשון ושרירי הלחי  מקשה על יכולת ההסתגלות בעיקר לתותבת תחתונה. כמו כן, בדרך כלל בתותבת חדשה יש נקודות שפשוף עם הרקמות בפה ונדרשת הסתגלות של מספר שבועות. מומלץ להגיע בתקופה זאת לרופא השיניים לצורך איזון שחרור ובמידת הצורך לליטוש. מרבית האנשים מסתגלים לאחר זמן ונהנים מהיתרונות שמקנה התותבת".

האם תהליך התקנת השיניים התותבות או ההסתגלות אליהן כרוך בכאב?

"השיניים התותבות לא גורמות לכאב אלא לאי נוחות. מאידך, כשבסיס התותבות משתפשף על רכס השיניים יכולים להיווצר פצעים שעלולים להיות כואבים, במיוחד אם הרקמה רגישה או שיש יובש בפה. במקרים כאלה, אפשר להוריד את התותבות ולהתייעץ עם הרופא המטפל. באופן כללי, אם יש כאב או אי נוחות, הם יימנעו ברגע שמוציאים את השיניים התותבות מהפה. ישנם גם מטופלים שיסבלו מגג ריפלקס (ריפלקס הקאה) עם הכנסת השיניים התותבות לפה, אבל לא ניתן לנבא את זה מראש".

כיצד ניתן לשמור על שיניים תותבות באופן הטוב ביותר?

"בראש ובראשונה חיוני לשמור על היגיינה אורלית של הפה והתותבת. יש לשטוף את התותבות לאחר כל ארוחה ובערב מומלץ להוריד את התותבת, לנקותה במברשת ולהניח בקערית עם מים פושרים אליהם מוסיפים טבלית ניקוי. בבוקר יש לשטוף את התותבת במים לפני החזרתה לפה. פעולות אלה הכרחיות כיוון שהן מסייעות למניעת  זיהום פטרייתי ו / או חיידקי.
לעיתים יש צורך בהדבקת שיניים תותבת – לצורך כך יש משחות או אבקות המסייעות להצמדת התותבת בפה. חשוב שהתותבת תהיה נקייה ויבשה לחלוטין לפני הנחת הדבק".