כללית און-ליין
פה ולסת

שתלים דנטליים

כאשר מאבדים שן, אחת או יותר, החסר עלול להפריע לאורח חיים תקין ולהרגשה הכללית. ד"ר אלי רוזנפלד ממחלקת כירורגיית פה ולסתות | מרכז רפואי רבין – בי"ח בילינסון, מסביר כל מה שצריך לדעת על שתלים דנטליים.

מהם שתלים דנטליים?

שתל דנטלי הוא אמצעי שמאפשר לשקם שן חסרה. השתל מחליף את שורש השן והוא כמו דיבל שמתקינים בתוך הלסת ויותר מאוחר אפשר להבריג עליו מבנה שעליו נתקין כתר. התוצאה הסופית תיראה כמו שן חדשה ובריאה.

מתי יש צורך בשימוש בשתלים דנטליים?

כאשר המטופל מאבד שן, או מספר שיניים ויש צורך בפתרון שיחליף את השורש של השן המקורית. במקרה ומדובר באיבוד של מספר שיניים סמוכות זו לזו ניתן להתקין מספר שתלים שעליהם נתקין  כתרים או גשרים. כתרים צמודים ומחוברים זה לזה נקראים גשר, כאשר חסר מספר רב של שיניים ניתן במקרים מסוימים לתכנן גשר שמשחזר את החסר באמצעות מספר שתלים מצומצם יחסית.

סוגי שתלים בשיניים

שתלים קלאסיים – מחליף שורש של שן בודדת. השתל מגיע בכמה סוגי אורך ועובי שונים, בקטרים שונים וכל אלה בהתאם למצב האנטומי של הפה של המטופל.
השאיפה שלנו היא להשתמש בדרך כלל בשתלים הקלאסיים שמחליפים את שורשי השיניים כי אלה השתלים עם מירב הניסיון הקליני והביסוס המדעי לגבי השרידות שלהם לאורך שנים. במקרה ויש כשלונות, אפשר להחליף אותם בקלות יחסית ולכן ברוב המקרים נעדיף להשתמש בשתלים הקלאסיים.

השתלים הקלאסיים עלולים לעיתים להצריך פרוצדורות נוספות כמו השתלת עצם (במצב של ספיגת עצם). זוהי פעולה לא מאוד מורכבת שבאמצעותה ניתן לשחזר את הגובה או הרוחב של הלסת העליונה או התחתונה כדי שהלסת תוכל להכיל בתוכה את השתל. עם זאת, הפרוצדורות הללו מאריכות את משך השיקום ולכן במצבים מסוימים נעדיף לתת פתרון באמצעות שתלים אחרים.

שתלים זיגומטיים – בשנים האחרונות יש פתרונות חדשניים של שתלים למצבים מיוחדים שבהם יש חוסר משמעותי של שיניים רבות בפה. השתלים הזיגומטיים מחוברים לעצם הלחי – שנקראת גם עצם הזיגומה ומכאן שמם. ניתן לעגן שתלים אלה לעצמות מרוחקות בלחיים.
השתלים הזיגומטיים מתאימים במצבים של ספיגה מאוד משמעותית של הלסת והם מתאימים לאנשים שבגלל טראומה או בגלל שימוש ממושך בשיניים תותבות נשלפות, עצם הלסת נספגה באופן משמעותי.

שתלים מודפסים – פתרון חדשני נוסף אלה הם שתלים שמודפסים במדפסת תלת ממד ואז במקום להיות מוחדרים אל הלסת הם בעצם מונחים על גבי הלסת ומקובעים אליה. מדובר בתחום חדש שכרגע אין לגביו מספיק ניסיון ארוך טווח, נכון לעכשיו בבילינסון אנו שומרים אפשרות זו למקרים חריגים בהם אין אפשרות לפתרון אחר.

כמה זמן לוקח להתקין שתלים דנטליים?

כאשר יש זמינות של עצם וישנם תנאים להתקין שתל התקנה של שתל בודד היא פעולה פשוטה שלוקחת כרבע שעה. התהליך עד לשחזור השן לוקח בדרך כלל כארבעה חודשים. התהליך כולל את ההתקנה של השתל, לאחר 3 חודשים חשיפה של השתל ולאחר מכן עוד מספר פגישות להכנת הכתר.

יתרונות השתלים הדנטליים

שתל דנטלי מאפשר לשקם שן חסרה ואז השאלה היא מה האלטרנטיבה שיש לנו. אם קיימות השיניים הסמוכות, אז אפשר לעשות גשר: עושים הכנה שכוללת השחזה של השיניים הסמוכות (הבריאות), מורידים חומר שן ומתקינים כתרים על השיניים הסמוכות לשן החסרה ולמעשה מוסיפים עוד כתר שמחבר את כל השיניים וכך נוצר גשר של שיניים. היתרון בגשר הוא שמדובר בתהליך פשוט שלא דורש ניתוח ולא דורש השתלת עצם. החיסרון בגשר הוא קודם כל בעובדה שאנחנו משחיזים את השיניים שסמוכות לשן החסרה שלפעמים הן בריאות לחלוטין ובנוסף קושרים את הגורל של שלוש השיניים האלה.

כלומר, אם חסרה שן ועשינו גשר של שלוש שיניים ואז קרה משהו לאחת השיניים הבריאות שתומכות בגשר – אז כל הגשר הלך לאיבוד.

לעומת זאת, אם נשתיל שתל, הוא בעצם אחראי על עצמו. את השתל אנחנו משתילים ליד השיניים הבריאות ואין צורך להשחיז אותן, כלומר הן לא נפגעות בתהליך.

אלטרנטיבה נוספת לשן חסרה היא פתרון שפחות מקובל היום והוא שיניים תותבות נשלפות שיתרונן המשמעותי ביותר הוא במחירן, במיוחד אם מדובר במספר רב של שיניים. החסרונות של שיניים תותבות נשלפות כוללים את אי הנוחות בשליפת השיניים התותבות לצד ההיבט הפסיכולוגי שנלווה לעובדה שיש לנו משהו לא קבוע בפה. בנוסף, התותבות הנשלפות נסמכות על שיניים סמוכות, בריאות בדרך כלל, והן מערערות אותן ומאיימות על עתידן. השיניים הסמוכות עלולות להתחיל לפתח ניידות וכך להיפגע.

ממה עשויים שתלים דנטליים?

שתלים עשויים מסגסוגת של טיטניום, שהוא המרכיב המרכזי ובנוסף, אלומיניום וונאדיום. כיום יש גם שתלים מזירקוניה שמיועדים לאנשים שמעדיפים שלא תהיה להם מתכת בפה. אחוזי ההצלחה בשתלי זירקוניה נמוכים יותר בהשוואה לשתלי טיטניום.

מה הם סימני דחיית שתל שיניים?

גוף האדם בעיקרון לא דוחה את השתלים. השתל בריפוי תקין יעבור איחוי עם העצם ולמעשה כעבור 3 חודשים, אם נראה שהשתל יציב, נוכל להגיד שהוא נקלט.
יש מקרים ששתל לא נקלט וזאת כתוצאה מכך שלא היה תהליך איחוי תקין בין העצם והשן. זה יכול לקרות בגלל זיהום או בגלל תהליך דלקתי. הטיפול במקרה כזה הוא להוציא את השתל, לנקות את הזיהום או הדלקת, לתת למקום להחלים ואז להתקין שתל חדש.

סיבה נוספת לכישלון קליטת שתל היא כאשר אנחנו מתקינים עליו כתר זמני לשלושת החודשים הראשונים. בתקופה הזאת השתל אמור להיקלט. במקרים מסוימים עושים קיצורי דרך בעיקר באיזורים אסתטיים ואם יש תנאים טובים אז אנחנו יכולים לשים עליו כתר זמני. הכתר הזמני הזה הוא רק ליופי, כאמור. אסור להפעיל כוח על האיזור הזה כמו למשל הכוח שמופעל בעת נגיסה. לפעמים המטופל לא מבין את זה, מפעיל כוח ואז השתל יכול להיכשל.

מה קורה אם השתל נופל?

שתל לא אמור ליפול. אם הוא נפל זה אומר שהוא לא היה מחובר לעצם ואם הוא לא היה מחובר זה אומר שהוא לא נקלט, לא עבר איחוי או שהתפתחה דלקת סביב השתל (תופעה שנקראת פרי אימפלנטיטיס) שגרמה לספיגה של העצם סביב השתל ולכן השתל מפתח ניידות וזז ממקומו. כלומר, מצב של נפילת שתל שיניים יכול להתרחש אם הייתה בעיה הרבה זמן באיזור - דלקת או מחלת חניכיים. חשוב לציין שמחלת חניכים לרוב איננה מלווה בכאב וניתן לאבחן אותה רק בבדיקה, לכן חשוב להקפיד על בדיקות שגרתיות גם כשאין כאב שיניים.

דלקת בשתלים דנטליים

במפגש בין השתל, החניכיים וסביבת חלל הפה שהיא סביבה מזוהמת בעיקרון, יכולה להיווצר דלקת בשתלים הדנטליים.
בשלב ראשון לרוב מתפתחת דלקת בחניכיים (peri-implant mucositis), בשלב זה נראה אודם בחניכיים וכאשר נצחצח באזור נראה דימום.  אם הדלקת מתפתחת לרקמות עמוקות יותר אז עלולה להתחיל ספיגה של עצם כתוצאה מהתהליך הדלקתי תופעה שנקראת בשפה המקצועית פרי אימפלנטיטיס.

טיפול בשתלים דנטליים

כדאי להקפיד מרגע התקנת השתלים על תחזוקה נאותה, הקפדה על היגיינה אוראלית וטיפול קבוע אצל שיננית. כל אלה יפחיתו את הסיכוי להתפתחות דלקת סביב השתלים ובעיקר יאפשרו לטפל בדלקת לפני שנגרם נזק משמעותי לעצם.

במקרים מסוימים יהיה צורך להוציא את השתל ואז בהתאם למצב העצם נבחן התקנת שתל חדש. אם יש כבר נזק מתקדם זה יכול להצריך פרוצדורות של השתלת עצם ורק לאחר השיקום נתקין שתל חדש.

שתל דנטלי כואב?

שתל דנטלי עצמו לא כואב ובאותה מידה גם אין לו רגישות לחום או לקור. כאב באיזור השתלים מגיע בדרך כלל מהחניכיים סביבם. יש להגיע לבדיקת רופא על מנת לנתח את הסיבה לכאב כי הוא אינו תקין.

כאבים בהתקנת שתלים דנטליים

תוך כדי הטיפול לא אמור להיות כאב, האיזור אמור להיות מורדם היטב, אחרי הטיפול יש כמובן צורך לקחת משככי כאבים בהתאם להיקף הטיפול שניתן. את משככי הכאבים כדאי לקחת לפני שההרדמה עוברת. את המנות הבאות של משככי הכאבים יש להשתדל לקחת בזמן ולפני שמתפתח כאב חזק מדי כי אז קשה להשתלט על הכאב.

האם צריך ללכת לרופא שיניים מומחה לשתלים?

אין בישראל התמחות בתחום של שתלים דנטליים ורופא שמציג את עצמו כמומחה לשתלים דנטליים נאמר בעדינות שהוא במקרה הטוב לא מדייק.. למעשה כל רופא שיניים בעל רישיון לעבוד בישראל רשאי להתקין שתלים. תחומי המומחיות המוכרים בארץ שבהם עוברים הכשרה רשמית תיאורטית ומעשית בתחום השתלים הדנטליים הם מומחים בכירורגיית פה ולסתות ומומחים במחלות חניכיים.