כללית און-ליין
פה ולסת

פורסם בראשונה: 05.08.2013

    מאת:
  • ד"ר איתי זאבי מתמחה בכירורגיה בפה ולסתות בבית חולים בילינסון , מרכז רפואי רבין - בית חולים בילינסון

טיפול שיניים במתרפא בעל רקע רפואי מורכב

​טיפול שיניים

מתרפאים בעלי רקע רפואי מורכב, או "חולים סיסטמיים", הם אלו בעלי מחלה כלשהיא המטופלים בתרופות קבועות. הטיפול בהם מהווה אתגר לרופא השיניים בכלל ולכירורג פה ולסת בפרט. טיפול שיניים הינו לרוב ממושך, בעל אופי פולשני ופוטנציאל כאב, ומהווה מקדם "סטרס" (ובעברית - עקה או דחק) פיזיולוגי לגופנו. במתרפא בעל מחלות, מערכות הפיצוי הפיזיולוגיות מוגבלות, והוא מצוי בסיכון רפואי במהלך הטיפול. בנוסף, טיפול שיניים כרוך בשימוש בתרופות, בחומרים ובמכשור העלולים לסכן את המתרפא.

במפגש הראשון עם המתרפא שמים דגש על ההיסטוריה הרפואית, תרופות קבועות ורגישויות, עוד בטרם בירור הבעיות הדנטליות שלו. לאחר ניתוח המורכבות הרפואית של המתרפא, יש לדעת מה אסור, מה מותר ומה צריך..!. בטיפול במתרפא בעל קוצב לב, למשל, אסור להשתמש במכשירים אולטראסוניים; טיפול במתרפא הנוטל אספירין (מדלל דם), אינו מחייב שינוי תרופתי, לרבות בטיפולים דנטליים כירורגיים; מתרפא שעבר החלפת מסתם לבבי צריך לקבל טיפול אנטיביוטי מניעתי בטרם טיפול פולשני.

כעת, יש להתאים את תכנית הטיפול הדנטלית למתרפא ולבצע בה את ההתאמות הנדרשות הנובעות ממצבו הרפואי הכללי. לדוגמה, מתרפאים בעלי מוגבלויות פיזיות על רקע של אירוע מוחי, שיתוק מוחין, מחלת פרקינסון ועוד... יתקשו בדרך כלל לקיים היגיינה אוראלית נאותה. למרבית מתרפאים אלו נמנע מלהציע תכניות טיפול שיקומיות מורכבות הדורשות רמת תחזוקה גבוהה. במקרים אלו נבחר בתכנית טיפול הכוללת שיקום נשלף (תותבת).

השלב הבא הוא התאמת פרוטוקול טיפולי ספציפי למתרפא ולסוג הטיפול אותו הוא אמור לעבור. למשל, בטיפול כירורגי במתרפאים עם הפרעות בקרישת הדם, או כאלו הנוטלים מדללי דם, יש להשתמש בתרופות ובחומרים העוצרים דימום והמעודדים קרישה. במקרים חריגים יהיה צורך בשינוי הטיפול התרופתי ובביצוע הטיפול תחת אשפוז לצורך מתן מוצרי דם כגון טסיות ועוד.

לבסוף, יש להכיר את מצבי החירום הרפואיים ולהיות מוכנים לתת מענה במידה ויידרש.
לאור זאת, יש הממליצים למתרפאים אלו לקבל טיפול שיניים בכלל וטיפול כירורגי בפרט, במחלקות לכירורגית הפה והלסתות. במחלקות אלו קיימת המודעות, הידע והכישורים הנדרשים. כמו כן, קיימת נגישות גבוהה יותר לאמצעי ניטור ולבדיקות הנדרשות. יתרה מזאת, בבית החולים מתאפשרת הזמינות ליועצים מתחומי הרפואה השונים, וחלילה... במידת הצורך, כשמתרחש מצב חירום רפואי, גם לתרופות, אמצעים ולרופאים שונים לצורך מתן מענה רפואי שלם ומיטבי.

ובנימה אופטימית זו.. נאחל רק בריאות, גם ל"חולים" שביננו, "ורק שלא נצטרך..!"