נשים

דף הסבר למטופלת לקראת היסטרוסקופיה ניתוחית

היסטרוסקופיה היא פרוצדורה גניקולוגית שבה מחדירים צינורית דקה עם מצלמה זעירה לחלל הרחם לאיתור בעיות בחלל וצוואר הרחם. ניתן להשתמש בהיסטרוסקופ לאבחון וגם לטיפול בבעיות. ניתן לבצע את הפעולה במסגרת מרפאה או במסגרת בית חולים ביחידות לאשפוז יום. את הפעולה ניתן לבצע ללא הרדמה או הרדמה מקומית (בעיקר למטרה אבחנתית), וגם בהרדמה כללית המיועדת בעיקר למטרה טיפולית.

מטרות הפעולה:

היסטרוסקופיה משמשת במצבים של דימום בלתי מוסבר, ממצאים בחלל הרחם שאותרו באולטרא-סאונד כשרירן או פוליפ, התקן תוך-רחמי שאבד, מומי רחם כמחיצות, חשד לממאירות ובעיות פוריות שמקורן בחלל הרחם.

אופן ביצוע הפעולה:

הפעולה מתבצעת בתנוחה גינקולוגית בחדר ניתוח. הרופא רוחץ את הנרתיק וצוואר הרחם, מבצע הרדמה מקומית לצוואר הרחם בדומה לפעולה שמתבצעת ע"י רופא-השיניים (הזרקת לידוקאין).  לעיתים יש צורך בהרחבה קלה של הצוואר כל מנת להחדיר את הצינורית. באמצעות ציוד זה מתאפשרת סריקה של צוואר הרחם, חלל הרחם ופתחי החצוצרות. במידה וניתן לזהות בעיה, ניתן לציין זאת בדו"ח הניתוח על-מנת לתכנן טיפול בהמשך או לקחת ביופסיה מאזורים חשודים. כאשר מתוכנן טיפול לאחר האבחנה (היסטרוסקופיה אופרטיבית) ניתן באותה פעולה אבחנתית גם לבצע טיפול בגון כריתה של פוליפ תוך רחמי, הסרת הדבקויות או מחיצה וגרידה. פעולות אלו מבוצעות ע"י מכשירים זעירים מספריים, סכין רגיל או שימוש בלייזר.
לאחר הפעולה האישה עוברת להשגחה לתקופת זמן שבין 30 דקות לשעתיים. לעיתים רחוקות יש צורך באשפוז ל-24 שעות. בזמן השחרור האישה מקבלת מכתב סיכום והדרכה להמשך. ניתן לחזור לפעילות סדירה באותו יום או ביום שלמחרת וזאת בהתאם לסוג הפעולה. במידה והתבצעה פעולה ניתוחית מומלצת הימנעות ממאמצים או פעילות
מינית למשך שבועיים.

סיבוכים אפשריים:

  • מדובר בפעולה פשוטה עם שיעור סיבוכים נמוך. דימום קל או הרגשת אי נוחות בבטן תחתונה שכיחים אך בדרך כלל חולפים לאחר מספר שעות.
  • סיבוכים כדימום, זיהום, התנקבות חלל הרחם ותגובה אלרגית יכולים להופיע אך הללו נדירים.
  • מתי עלי להיות מודאגת ? במקרה של חום מעל 38 מ"צ, תחושת צמרמורת, דימום שמתגבר וכאבי בטן עלי
  • לפנות לרופא המטפל.

בעת שהותך ביחידתנו הרגשי נוח לפנות לאחיות לשם הבהרה או הסבר נוסף.
                               

בברכת החלמה מהירה!

צוות יחידת אשפוז יום

 

 

 


 

המידע כתוב בלשון זכר מטעמי נוחות, אך מיועד לנשים וגברים כאחד.
המידע אינו מהווה חוות דעת מקצועית ואינו תחליף לייעוץ מקצועי רפואי.
למידע נוסף ניתן לפנות לאתר הרשמי של מרכז רפואי רבין בכתובת: www.rmc.org.il