כללית און-ליין
נשים

ועדה להפסקת היריון והפסקת היריון

את בהיריון ונדרשת בשאלה של הפסקת היריון?

בבית חולים השרון פועלת מחלקת נשים אשר תסייע בידייך לקבל את הטיפול המתאים בתנאים הנוחים ביותר.

שיטות להפסקת היריון:

קיימות מספר שיטות להפסקת היריון והן נבחרות בהתאם לגיל ההיריון ומצב בריאות האישה.

 1. בשליש הראשון בהריונות מוקדמים עד שבוע 7, ניתן לגרום להפסקת היריון על ידי טבליות הנלקחות דרך הפה, בדרך כלל ללא צורך בפעולה פולשנית. הטיפול ניתן בשני שלבים:
  מפגש ראשון:
  החלק הראשון של הפעולה מתבצע באמצעות תרופה הנקראת בשמה המסחרי כמפיג'ין (Myfegyne), תרופה זו נוגדת את פעולת הורמון הפרוגסטרון, הדרוש לשם קליטת העובר ברירית הרחם, את התרופה תקבלי בבית החולים, בו תישארי להשגחה כשעתיים. במהלך השעות הראשונות את עלולה לחוש חולשה, בחילות ו\או הקאות, כאבי ראש, איבוד תאבון ואף דימום קל מהנרתיק מלווה בכאבים הדמים לכאבי מחזור (הנובעים מהתכווצות הרחם). 
  לאחר מכן תשתחררי לביתך עם ההמלצות הבאות:
  • עלייך להשתמש בתחבושות או פדים, חל איסור להשתמש בטמפונים.
  • איסור להשתמש בתרופות נוגדות דלקת כמו: אדוויל, נקסין וכו'.
  • ניתן להשתמש במשככי כאבים כמו: אקמול או אופטלגין.
  • במידה ותחושי כאבים בלתי נסבלים או דימום חזק עליך להגיע ישירות למיון נשים.
  מפגש שני – המשך טיפול:
  כעבור 48 שעות מלקיחת המיפג'ין, תשובי אל בית החולים, אז תינתן לך תרופה נוספת בשם ציטוטק המכילה חומר הגורם להתכווצות הרחם ולפליטת תוכן ההיריון. לאחר לקיחת התרופה תישארי להשגחה של כ-6 שעות בבית החולים. שלב זה מלווה בכאב הדומה לכאב מחזור. בנוסף יתכנו תופעות כגון:
  סחרחורת, בחילות או הקאות, חולשה והרגשה כללית לא טובה.
  ביקורת:
  תוזמני לביקורת רפואית כ-3 שבועות מהמפגש השני לביצוע אולטרסאונד על מנת לוודא כי תהליך הפסקת ההיריון הסתיים. במידה וההיריון לא הסתיים, יש להפסיקו ע"י ריקון הרחם (גרידה). פעולה זו מתבצעת לרוב בהרדמה כללית.
  השימוש ב"מיפג'ין" ובעקבותיו בתכשירים מכווצי רחם, מקטין במידה ניכרת את הסיכון לסיבוכים הקשורים בגרידה וסיכויי ההצלחה הם כ80%.
 2. בהריונות עד שבוע 12 נעשית הפסקת ההיריון בדרך של ריקון חלל הרחם על ידי שאיבה וזאת לאחר הרחבת צוואר הרחם. פעולה זו יכולה להתבצע תחת הרדמה כללית, אזורית או מקומית. בבי"ח בילינסון ניתן גם לבצע את הפעולה במקרים מסוימים עג שב' 20-19 להיריון.
 3. בשליש השני של ההיריון (שבועות 22-13) מבוצעת הפסקת ההיריון בדרך כלל על ידי שילוב של חומרים שונים אשר גורמים להתכווצות הרחם ההתכווצויות, בדומה לתהליך הלידה, גורמת לפליטת העובר מן הרחם. לאחר פליטת העובר והשליה יש לרוב צורך לבצע גרידה בכדי להשלים את ריקון הרחם התערבות זו מתבצעת בהרדמה.
  הפסקת היריון בשליש השני של ההיריון, כרוכה בשיעור מעט יותר גבוה של סיבוכים.


כיצד פונים?

כל אישה בהיריון רשאית לפנות לוועדה להפסקת היריון המתקיימת בכל שבוע בבי"ח השרון.
בפנותך לוועדה עליך להצטייד בתעודת זהות, בתשובת בדיקת האולטרסאונד המתעדת את גיל ההיריון. במסמכים רפואיים מתאימים אחרים, ותשלום עבור פתיחת תיק. 

טל' לתיאום פגישה - מוקד זימון תורים: 03-9376666.

* עלויות התשלום מתעדכנות מעת לעת.