כללית און-ליין
נשים

Hymenotomy/Hymenectomy

ייעוץ מקצועי: ד"ר חן גולדשמיט, מנהל אשפוז יום ומיון נשים
כתבה: רות נתן

Hymenotomy - הליך כירורגי קטן אשר במהלכו מסירים חלק מקרום הבתולים. Hymenectomy - הינו הליך כירורגי שבו על ידי פעולה כירורגית מסירים את כל קרום הבתולים.
ישנן מספר סיבות לביצוע פעולה זו. לעיתים פעולה זו מבוצעת כדי להגדיל את הנוחות במהלך קיום יחסי מין, ולעיתים היא מבוצעת מטעמים רפואיים.
במקרים רבים, קרום הבתולים פשוט מוסר באופן כירורגי.
ההתאוששות לאחר הפעולה היא בד"כ קצרה מאד, ללא כל זיהומים או סיבוכים כירורגיים.

קרום הבתולים הוא רקמה שטוחה הממוקמת מעבר לפתח הנרתיק הנשי.
בדרך כלל, קיים פתח קטן המאפשר את זרימת דם המחזור, או שימוש בטמפונים.
קרום הבתולים מבותק כאשר אישה צעירה מקיימת לראשונה יחסי מין. אך קיימות דרכים נוספות בהן קרום הבתולים עשוי להיות מתוח או מבותק. בזמן שימוש בטמפונים או במהלך פעילות גופנית ספורטיבית, או במהלך אוננות.

Hymenotomy/Hymenectomy - מבצעים כאשר הקרום מהווה מחיצה או שהוא אטום או כאשר הפתח בו קטן מאוד. בכל אחד ממקרים אלה, יש צורך לאפשר את זרימת הווסת, לאפשר שימוש בטמפון, או כדי לאפשר קיום יחסי מין.

משך הפעולה הוא כ-10 דקות והיא מבוצעת בהרדמה כללית. הרופא חותך בזהירות  חלק או את כל הרקמה המכסה את פתח הנרתיק. שולי חתך הניתוח של קרום הבתולים נתפרים בתפרים שנמסים במשך כ-3 שבועות ואין צורך להסירם.
לאחר ביצוע הניתוח האישה מועברת לחדר ההתאוששות לכשעה. בעת הצורך תקבלי משככי כאבים.
בתום שלב ההתאוששות תועברי להשגחה נוספת לאשפוז יום ותשוחררי לביתך מצוידת במכתב שחרור כולל המלצות להמשך טיפול ומעקב ע"י הרופא המטפל.

המלצות לשחרור

יש לשטוף את אזור הניתוח במים זורמים ולייבש. ניתן להיעזר במשככי כאבים. ביקורת רופא נשים והנחיות להמשך קיום יחסי מין תקינים לאחר זמן מוגדר עפ"י המלצת הרופא המשחרר.

אם מתעוררות בעיות חריפות, ב-24 שעות מביצוע הפעולה, יש לפנות למיון נשים בבית החולים לנשים במרכז רפואי רבין. ובמידה ועברו 24 שעות, יש להצטייד במכתב הפנייה מרופא. לפרטים נוספים נא לפנות בטלפון 03-9377588/81

 

בברכה,

צוות אשפוז יום ומיון נשים

 

 

 

המידע אינו מהווה חוות דעת מקצועית ואינו תחליף לייעוץ מקצועי רפואי.

למידע נוסף ניתן לפנות לאתר הרשמי של מרכז רפואי רבין בכתובת: www.rmc.org.il