כללית און-ליין
פנימית

ד"ר נעה אליקים

רפואה פנימית, מחלות זיהומיות

פרטים אישיים

תפקידים ומינויים:

מנהלת מחלקה פנימית ה', בית חולים בילינסון, מרכז רפואי רבין
חברה בוועדת התרופות של מרכז רפואי רבין
חברה בוועדה המוסדית לשימוש מושכל באנטיביוטיקה
חברה באיגוד הישראלי למחלות זיהומיות
מסוף שנת 2017 סגנית מנהל פנימית ה'

לימודים:

בוגרת לימודי רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים.

מקום התמחות:

2009-2013 התמחות ברפואה פנימית בפנימית ה', בית חולים בילינסון, מרכז רפואי רבין
2014-2016 תת-התמחות במחלות זיהומיות בבית חולים בילינסון, מרכז רפואי רבין

מינוי אקדמי:

מרצה בכירה קלינית בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב

חברויות באיגודים וארגונים מקצועיים:

האיגוד הישראלי לרפואה פנימית
האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות
ESCMID האירופאי

שטחי התעניינות מיוחדים:

כמומחית למחלות זיהומיות יש לי עניין קליני ומחקרי בשלושה תחומים עיקריים;
בעיית חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה ההולכת ומשפיעה על בתי חולים יותר ויותר. זיהומים בחולים מושתלי איברים עם דיכוי חיסוני וביניהם גם האוכלוסייה המיוחדת של מושתלי הלב וחולי LVAD.
זיהומים בחולים מבוגרים וחיידק הקלוסטרידיום דיפיצילה.

ניסיון קליני קודם:

לאחר ההתמחות ברפואה פנימית אצל פרופ' ליבוביץ בפנימית ה' בבילינסון המשכתי לתת התמחות במחלות זיהומיות אצל פרופ' בשארה בבילינסון, אותה סיימתי בהצטיינות בשנת 2016. מאז כיהנתי כרופאה בכירה בפנימית ה' למשך שנתיים ולאחר מכן כסגנית מנהלת המחלקה. ב- 1/5/2020 התמניתי למנהלת מחלקה פנימית ה'. במקביל אני משמשת יועצת לצוות אי ספיקת לב בזיהומי מושתלי לב והשתלות LVAD מזה מספר שנים, ניסחנו פרוטוקולים טיפוליים לחולים אלו שהם בשימוש נרחב בבית החולים וגם מחוצה לו. במקביל לעבודתי במחלקה אני בקשר רציף עם היחידה למחלות זיהומיות ועובדת עם היחידה.

עיסוק במחקר:

עבודתי המחקרית כוללת שילוב של נושאים אפידמיולוגים וזיהומיים. נושאי המחקר העיקריים בהם אני עוסקת הינם זיהומים של חיידקים רב עמידים ואפשרויות הטיפול בחיידקים אלו, זיהומים בחולים מדוכאי חיסון ובחולים מבוגרים, וכן חיידק הקלוסטרידיום דיפיצילה. בימים אלו אני חוקרת ראשית ושותפה פעילה במחקר רב מרכזי עולמי פרוספקטיבי אשר ינסה לענות על השאלה של הקשר בין המיקרוביוטה של המעי לאשפוז, מתן אנטיביוטיקה באשפוז ובקרת זיהומים. אנו כעת בשלב גיוס חולים למחקר, לאחר שזכינו במלגה גדולה מטעם JPIAMR. בנוסף אני שותפה פעילה במחקר רטרוספקטיבי, רב מרכזי, שמערב 20 מדינות באירופה ואת ישראל, הבודק גורמי סיכון לכישלון טיפולי ותמותה בחולים מאושפזים עם complicated urinary tract infection. אני מעורבת במספר מטה-אנליזות ביניהן מטה אנליזה גדולה בנושא היעילות והבטיחות של טיפול בארטפנם מול אנטיביוטיקות אחרות מקבוצת הקרבפנמים בזיהומים שונים.