כללית און-ליין
גסטרואנטרולוגיה

פורסם בראשונה: 01.10.2014

    מאת:
  • מאת: ד"ר רם דיקמן - רופא בכיר ומנהל השירות לתנועתיות מערכת העיכול, המערך לגסטרואנטרולוגיה, בי''ח בילינסון | מרכז רפואי רבין - בתי החולים בילינסון והשרון

המלצות בנושא הצום לחולים במחלות כרוניות, לנשים בהיריון, למיניקות ועוד...

​צום יום הכיפורים – היבטים רפואיים

צום ממושך עלול להוות סכנת חיים למי שסובל ממחלות כרוניות כגון יתר לחץ דם, אי ספיקת לב, סוכרת, מחלת לב איסכמית, אי ספיקת כליות וכבד ומחלות ממאירות. לחולים עם מחלות אלו לא מומלץ לצום מאחר והצום עלול לגרום אצלם למצבים מסכני חיים עקב ירידת לחץ דם חדה, שינויים חדים במשק המלחים בגוף ולירידה בערך הסוכר בדם.

לחולים הנוטלים תרופות באופן קבוע עקב מחלות כרוניות ובמיוחד לאלו הנוטלים משתנים, מומלץ לא להפסיק ליטול את הטיפול הקבוע אלא אם כן קיבלו את אישור הרופא המטפל. לגבי טיפול אנטיביוטי, במידה והוא ניתן למצבים מסכני חיים, אין להפסיקו בשום אופן, במקרים קלים יותר כגון דלקת גרון ודלקת בדרכי השתן, ניתן להתייעץ עם הרופא ולבקש אישורו ללקיחת התרופות בסעודה מפסקת ואחר כך שוב במוצאי יום הכיפורים. לגבי גלולות להפסקת היריון הרי שניתן לקחת את הגלולה בסעודה מפסקת ואחר כך שוב במוצאי יום הכיפורים. לחולים המטופלים בתרופות פסיכיאטריות לא מומלץ להפסיק את הטיפול מחשש ממשי לסכנת חיים, במידה וכן החלטת להפסיק את הטיפול התרופתי הפסיכיאטרי אני מציע לפנות לרופא המטפל ולפעול בהתאם להנחיותיו. לחולים במחלות מעי דלקתיות אני מציע להקפיד על שתייה לסירוגין ולהימנע מצום מוחלט.

ככלל, יש לשים לב לכך שתרופות מסוימות יש ליטול עם אוכל או שתייה ולכן איני מציע "לקחת החלטות" אלא לפנות לרופא המטפל ולשאול ספציפית לגבי כל כדור וכדור.

לחולי סוכרת ההמלצה לא לצום איננה גורפת, קיימים כמה סוגי סוכרת והטיפולים דיי מגוונים. אני מציע לכל חולה סוכרת המעוניין לצום לדון על כך עם הרופא המטפל שלו על מנת שיתאים את הטיפול וההנחיות לקראת הצום.

לנוטלים משכך כאבים יש לשים לב כי חלק מהתכשירים דורשים נטילת הכדור על קיבה מלאה מתוך כוונה להפחית את הפגיעה ברירית הקיבה. כדאי לזכור כי לחלק מהתכשירים ישנן חלופות בדמות נרות להחדרה דרך פי הטבעת ובכך אפשר לפתור את הבעיה של הצורך באכילה.

בזמן היריון, נשים בריאות בדרך כלל יכולות לצום במידה ואינן אנמיות (חוסר דם), חלשות מדי או במצב של התייבשות. אולם, בכל מקרה, שאת מרגישה סחרחורת או הרגשת התעלפות, בחילה, הקאה או אם את רק מרגישה רע מאד עלייך להתחיל לשתות מייד, ומומלץ נוזל ממותק כגון מיץ ענבים - בקצב של רבע כוס כל מספר דקות עד שהתלונות יחלפו. ככלל מומלץ לנשים בהיריון לא ללכת לבית הכנסת, בפרט אם קיים עומס חום, אלא להישאר בבית בחדר ממוזג.
לנשים מיניקות באופן מלא וללא תוספת מזון לתינוקות, לא מומלץ לצום ועליהן לשתות לסירוגין למשך כל יום הכיפורים מחשש שהכמות של החלב אצל האם המיניקה תתמעט. לנשים המיניקות וגם משתמשות בתוספת מזון לתינוקות, אין איסור לצום אולם מומלץ להישאר במקום ממוזג ולהימנע ממאמצים מיותרים.

לסיכום, לחולים במחלות כרוניות לא מומלץ להימנע משתיית נוזלים במהלך יום הכיפורים וכנ"ל לא למיניקות ולנשים הרות עם אנמיה. מאד מומלץ להיוועץ ברופא המטפל לגבי הפסקת תרופות כרוניות ואנטיביוטיקה.

צום קל ושימרו על עצמכם מכל משמר.

הכנה לבדיקות ולניתוחים