כללית און-ליין
גסטרואנטרולוגיה

שאלות נפוצות בנושא הבדיקה על ידי קפסולה אנדוסקופית

מרכז רפואי רבין – בית חולים בילינסון
המכון לגסטרואנטרולוגיה

במכון לגסטרואנטרולוגיה בבית החולים בילינסון מתבצעת בדיקת הקפסולה האנדוסקופית לצורך אבחון מחלות שונות המערבות את המעי הדק. עקב אורכו של המעי הדק לא ניתן היה עד היום להדגים אותו לכל אורכו באמצעים האנדוסקופיים הרגילים. הקפסולה האנדוסקופית מאפשרת לצלם את המעי הדק בצורה פשוטה, מדויקת, נוחה לחולה ובמינימום של סיבוכים. בדף זה תמצאו הסבר על אופן הבדיקה ותשובות לשאלות נפוצות. בכל שאלה נוספת תוכלו לפנות לצוות המכון.

מהי אנדוסקופיה באמצעות קפסולה?

אנדוסקופיה באמצעות קפסולה מאפשרת לרופא לבדוק את חלל המעי הדק המתחיל בתריסריון (duodenum) עד לחיבורו למעי הגס באילאום הסופי (Terminal Ileum) ע"י שימוש בקפסולת וידאו בגודל גלולת ויטמינים הכוללת מצלמה זעירה ומקור אור.  לאחר בליעת הגלולה היא עוברת לאורך מערכת העיכול בעזרת תנועות שרירי המעי ומשדרת 2 תמונות לשנייה במשך כ-8 שעות למכשיר רישום נתונים שאותו חוגר החולה לגופו. לאחר הבדיקה הרופא יכול לראות את התמונות שנקלטו על מסך המחשב.

מדוע נערכת בדיקת הקפסולה האנדוסקופית?

הבדיקה נערכת כדי לאבחן את הסיבה לסימפטומים ממושכים או חוזרים הנובעים ממערכת העיכול, כגון: כאבי בטן, שלשול, דימום או אנמיה (ירידה ברמת ההמוגלובין) לרוב לאחר שאמצעים אבחנתיים אחרים לא הצליחו לאתר את הסיבה לסימפטומים. כמו כן, בחולים עם מחלות כרוניות של המעי הדק, הקפסולה האנדוסקופית יכולה לאבחן את היקף המחלה ולעקוב אחר השפעת הטיפול התרופתי במחלה.

כיצד מתכוננים לבדיקה?

כל נבדק מקבל הוראות הכנה מדויקות מצוות המכון לפני הבדיקה. כדי לאפשר הדגמה אופטימלית של המעי, מומלץ לשמור על דיאטה של נוזלים צלולים בלבד מצהרי היום שלפני הבדיקה. במכוננו נהוג היום לבצע הכנה ע"י שתיית מרוקן כדי לשפר את תוצאות הבדיקה. יש להתייעץ בצוות המכון לגבי שעת תחילת הצום וכמו כן יש ליידע את הרופא לגבי טיפול תרופתי, נוכחות קוצב לב, ניתוחי בטן בעבר, בעיות בליעה או אירועים של חסימת מעיים בעבר.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

בזמן ההגעה לבדיקה החולה מחובר למערך חיישנים המצוי בתוך חגורה מיוחדת על הבטן. הקפסולה האנדוסקופית נבלעת ע"י החולה ועוברת במעי בצורה טבעית תוך כדי שידור תמונות וידאו לרשם הנתונים החגור על ידי החולה במשך כ-8 שעות. בזמן הבדיקה ניתן להמשיך באורח החיים הנורמלי, ניתן לשתות נוזלים צלולים כשעתיים מתחילת הבדיקה ולאכול ארוחה קלה לאחר כ-4 שעות מתחילת הבדיקה אלא אם כן צוין אחרת על ידי הרופא. מומלץ לא לעבור ליד מכשירים הפולטים קרינה אלקטרומגנטית  בזמן הבדיקה.

מה קורה לאחר הבדיקה?

בתום הבדיקה יש לחזור למכון לצורך הסרת מערך החיישנים ורשם הנתונים. התמונות שנאגרו ברשם הנתונים יועברו לתחנת העבודה לצורך בדיקה על ידי הרופא. מזמן בליעת הקפסולה עד ליציאתה מן הגוף בצואה, אסור לעבור בדיקת תהודה מגנטית (MRI) או להתקרב למכשיר MRI.

כיצד מקבלים את תוצאות הבדיקה?

לאחר החזרת הציוד למכון והעברת הנתונים לתחנת העבודה, הרופא צופה בתמונות הווידאו שהתקבלו מהקפסולה ומנתח את התוצאות. בתום התהליך החולה מקבל את התשובות בצורת דו"ח מודפס מלווה בתמונות נבחרות מהבדיקה. ניתן לבקש את סרט הבדיקה על גבי תקליטור במידה ויש צורך בכך.

כיצד נפלטת הקפסולה מהגוף והאם ניתן להרגיש בכך?

הקפסולה היא חד פעמית ונפלטת בצורה הטבעית עם היציאה. החולה אינו חש בכאבים או באי נוחות בזמן יציאת הקפסולה ופעמים רבות אינו רואה אותה נפלטת.

מה הסיבוכים האפשריים בבדיקה?

למרות שקיימים סיבוכים אפשריים לבדיקה, הם נדירים יחסית.
הסיבוך העיקרי לבדיקה הוא היתקעות של הקפסולה במערכת העיכול. ברוב המקרים לא מרגישים דבר גם כאשר הקפסולה נותרת במערכת העיכול. במקרה של הופעת חום, קושי בבליעה, הקאות או כאבים מתגברים בחזה או בבטן יש להודיע מיידית לרופא במכון. קפסולה הנתקעת באזור מוצר של המעי עלולה לגרום באופן נדיר לחסימת מעי ויש להוציאה בצורה אנדוסקופית או בניתוח.

בהצלחה
צוות המכון לגסטרואנטרולוגיה

הכנה לבדיקות ולניתוחים