גסטרואנטרולוגיה
זימון תור צור קשר

דרכי התקשרות

טלפון: 03-9377241/2

ימים ושעות פעילות

ימי קבלה: ב'-ה'

השירות לתנועתיות של מערכת העיכול - בילינסון

מנהל השירות: פרופ' רם דיקמן

​על השירות

תחומי הפעילות של השירות לתנועתיות מערכת העיכול

  1. צרבת ומחלת ההחזר הקיבתי-ושטי
  2. עצירות ושינויים אחרים בהרגלי היציאות
  3. בעיות של רצפת האגן
  4. תסמונת המעי הרגיש


מתי יש לבצע בדיקות להערכת תנועתיות מערכת העיכול?

מעבר המזון במערכת העיכול תלוי בשילוב של מערכות שונות בגוף: מערכת העצבים העצמאית של המעי, מערכת העצבים המרכזית והפריפרית, זרימת דם נאותה, הפרשת הורמונים שונים ותאום בתפקוד השרירים המאפשרים התכווצות והרפיה לסירוגין על מנת לקדם את מעבר המזון.
בירור במסגרת היחידה של תנועתיות מערכת העיכול נדרש כאשר קיים חשש להפרעה בתפקוד של מערכת העיכול העליונה או התחתונה. הפרעה בתפקוד מערכת העיכול העליונה מתאפיינת ע''י צרבת, כאב בחזה שלא ממקור לבבי, הפרעה בבליעה, תחושת מזון שנתקע, הקאות ובחילות, צרידות ושיעול כרוני, לעומת זאת הפרעה בתפקוד מערכת העיכול התחתונה מתאפיינת ע''י עצירות או שלשול, אי שליטה על היציאות ובריחת צואה, כאב באגן ובאזור פי הטבעת, התאמצות יתר וכאב בזמן היציאה.

במסגרת הבירור של הבעיות הללו מבוצעות ביחידה לתנועתיות בדיקות שונות, חלקן דורש צילום רנטגן וחלקן דורש בדיקה חודרנית. אין בבדיקות אלו כל צורך בטשטוש והן פשוטות ולא דורשות הכנה קשה.

הבירור כולל שיחה עם הרופא והאחות של היחידה, תאום בדיקות לבירור הבעיה ובהמשך, שיחה שבה יסוכמו הממצאים ויוצע טיפול מתאים לבעיה.
הערכה של תנועתיות המעי היא למעשה סידרה של בדיקות מעמיקות יותר וזאת בדרך כלל לאחר שהרופא המטפל שלך בקופת החולים שלל מקור אחר לבעיה והחליט להעמיק בבירור.

לדוגמא – חולה עם עצירות כרונית שכבר ביצע בירור ראשוני כגון קולונוסקופיה אשר הייתה תקינה והרופא המטפל מבקש לברר בעיה בתנועתיות של המעי הגס.

צוות השירות


רופאים בכירים:
פרופ' רם דיקמן
ד''ר אינה למבורט

הכנה לבדיקות ולניתוחים