כללית און-ליין
גסטרואנטרולוגיה
זימון תור פנייה ליחידה

דרכי התקשרות

טלפונים: 03-9377241 שלוחה 3, בשעות 14:00-10:00
פקס: 03-7426969
דואר אלקטרוני: 
gastroblsec@clalit.org.il
אופן הפנייה:
יש לשלוח הפניה לצורך ביצוע בדיקת אולטרסאונד אנדוסקופי (EUS)  במייל gastroblsec@clalit.org.il או לפקס 03-6179399.

ימים ושעות פעילות

ימים א'-ה', בשעות: 15:00-07:00

כיצד מגיעים לשירות

​בניין מרפאות חוץ, קומה 2
כניסה ממעליות א'
מכון גסטרו

השירות לאולטרסאונד אנדוסקופי (EUS) - בילינסון

מנהל השירות: ד"ר עלא מלחם

השירות לאולטרסאונד אנדוסקופי (EUS) - בילינסון

​על השירות

בדיקת אנדוסקופיה על-קולית, נקראת גם אולטרסאונד אנדוסקופי, (endoscopic ultrasound, EUS) הינה בדיקה פולשנית שבה דרך הפה מוחדר לגוף אנדוסקופ עם מתמר זעיר של אולטרסאונד בקצהו. במהלך הבדיקה  ניתן לראות איברים שנמצאים מחוץ לחלל המעי, כגון: לבלב, דרכי מרה, כיס מרה, כבד, בלוטות יתרת הכליה וכד'.

אולטרסאונד אנדוסקופי מאפשר בדיקה על קולית של לבלב ממרחק של מילימטרים, עם רזולוציה גבוהה מאוד. בדיקת ה-EUS  הינה בדיקה רגישה ביותר לגילוי גידולים קטנים בלבלב, אינה כרוכה בקרינה, ולכן ניתן לבצעה מדי שנה בחולים עם סיכון מוגבר לחלות בסרטן לבלב כחלק מתכנית גילוי מוקדם. במידה שנמצא גוש בלבלב ניתן לקחת דגימה מסוג:

א. שאיבת תאים FNA– fine needle aspiration
ב. ביופסיית מחט FNB– fine needle biopsy, כאשר הדגימה נלקחת תחת ההדמיה של מתמר האולטרסאונד.

לקיחת דגימה מאפשרת זיהוי מדויק של סוג הגידול והתאמה טובה יותר של הטיפול. תהליכים ציסטיים (ציסטות) בלבלב ניתן לזהותם ב- EUS ולשאוב מהם נוזל לצורך אבחון טיב הציסטה. חלק מהציסטות יכולות לעבור התמרה ממארת במרוצת השנים. אולטרסאונד אנדוסקופי מאפשר להבחין בין סוגים שונים של ציסטות, לעקוב אחרי הגדילה שלהן, ולהפנות חולה לניתוח לפני שהציסטה הופכת לסרטן.

בחולים עם כאב קשה בעקבות סרטן לא נתיח, ניתן להזריק דרך המחט הזאת חומר משכך כאב לתוך מקלעת הצליאק,  תוצאות ביצוע הפעולה הזו CELIAC BLOCK  הן הקלה ניכרת של הכאב עם סיבוכים זניחים בהשוואה לביצוע הזרקה תחת הדמיה אחרת.

אולטרסאונד אנדוסקופי נחשב לכלי אבחון מצוין לאבנים בדרכי המרה שלא ניתן לראות באולטרסאונד בטן רגיל.
אולטרסאונד אנדוסקופי יכול לזהות תהליכים תת ריריים בדופן הקיבה. הודות ליכולתו לבדוק את שכבות דופן המעי, EUS נותן תמונה מפורטת של גושים תת ריריים ובהתאם לכך לקבוע את טיבו של הגוש ולהחליט מה הוא הטיפול הטוב ביותר.

בדיקת EUS מבוצעת במכון הגסטרו בבית החולים בילינסון, שבמרכז רפואי רבין, ע"י מיטב הרופאים המובילים בארץ בתחום EUS, בעלי ניסיון רב שנים בביצוע פעולות מסוג זה. זמינות הבדיקה הינה גבוהה. היות והינה מבוצעת על בסיס יומי בחדר ייעודי לבדיקתEUS , מכון הגסטרו שבמרכז רפואי רבין נותן דגש רב על זמינות הבדיקה בהתאם לחשד הקליני ולדחיפות הפעולה.

מנהל השירות: 
ד"ר עלא מלחם
מנהלת המכון:
פרופ' איריס דותן

מנהלי יחידות ושירותים:
ד"ר אלכס גלר – מנהל היחידה לאנדוסקופיה פולשנית

רופאים בכירים:
ד"ר ויאולטה גבוביץ'
ד"ר ורד שבת-סחייק

הכנה לבדיקות ולניתוחים