מרכז דוידוף לסרטן

מבנה, אדריכלות ואווירה

מרכז דוידוף לסרטןמרכז דוידוף משקף תפיסה תכנונית חדשנית של בית חולים אשר בנוי ומנוהל אחרת, בדגש מיוחד על פרטיותו, כבודו ונוחותו של החולה ועל סביבה אסתטית המשרה תחושת רוגע, ידידותיות ואופטימיות.
לחולים מוענקים תנאים של ''מחלקה ראשונה'' - תוצאת תכנון אדריכלי הקשוב לצורכי המטופלים והסגל הרפואי. צוות האדריכלים ומעצבי הפנים יחד עם הנהלת המרכז הרפואי השקיעו מאמץ אדיר כדי שהמקום יהיה מעוצב כמו מלון מהודר המצויד במכשור רפואי מהמעלה הראשונה. במרכז דוידוף נעשה הכול כדי להעניק לחולים ולמבקריהם אווירה מרגיעה וידידותית, אשר מתבטאת הן בעיצוב חם, רך ותומך של המקום והן בתפעולו היומיומי, כמו תאורה ייחודית המעניקה תחושה מרגיעה, שילוב שיש ופרקט ברצפות, שטיחים, תמונות וציורי קיר ותקרה של נופים מרנינים ויצירות אמנות וארכיאולוגיה.
תכנון המרכז ארך כ-5 שנים ע''י שתי קבוצות אדריכלים. חברת KP – משרד שותפות של שני משרדי אדריכלים מארה''ב המתמחים בתכנון בתי חולים בעולם בכלל ומרכזי סרטן בפרט ואדריכלים ישראלים – משרד ספקטור-עמישר ומשרד לרמן-סדומי, אף הם בעלי ניסיון בתכנון בתי חולים.

 
המרכז שנבנה ברמת גימור גבוהה ביותר משתרע על פני שטח של כ-20,000 מ''ר ומתנשא לגובה של
9 קומות, אשר חלקן תת קרקעיות. במסגרת התפיסה של החולה במרכז — הוקמו שתי קומות חנייה תת קרקעיות, המיועדות למטופלים בלבד וללא תשלום. המעליות הנמצאות בקומות החנייה מובילות את החולים הישר לקומות הטיפולים, ובכך, למעשה, מאפשרות להם להגיע בנוחות לטיפולים, מבלי לכתת את רגליהם ברחבי ביה''ח.

קומה​ייעוד
3​מחלקה להמטואונקולוגיה ולהשתלות מוח עצם​
2​מחלקה לאונקולוגיה​
1​משרדים​
כניסה​לובי כניסה ומרפאות חוץ​
1-​אשפוז יום​
2-​

רדיותרפיה

היחידה לרפואה משלימה​

3-​חניה*​
4-​חניה*

* החניון​ מיועד למטופלים בכמותרפיה וברדיותרפיה - בתקופת הטיפול בלבד.


קומה תת קרקעית (2-) משמשת לטיפולי רדיותרפיה (טיפול בקרינה) וכוללת 4 מכשירי הקרנה משוכללים ביותר.
עוד בקומה זו חדר המתנה לילדים לפני טיפול קרינתי הצבוע בגווני כתום וירוק בהיר בשילוב רצפת פרקט כחלחלה. בחדר תקרת אליפסה בגבהים שונים. החדר מאובזר בעמדות מחשב, שולחן עבודה, כורסאות, מדפי צעצועים ופינת ישיבה להורים ולילדים.
הרעיון העיקרי בחדר להעניק תחושת חיוניות ונועם.
בקומה נמצאת גם היחידה לרפואה משלימה המציעה טיפול המאפשר התמודדות טובה יותר עם המחלה ותופעות הלוואי, במשולב עם הטיפול הקונבציונאלי.

בקומת אשפוז יום (1-) כ-60 עמדות, לכל אחד מהחולים אזור טיפול המופרד ע''י מחיצה מאזור הטיפול של חולים אחרים עם אפשרות צפייה בטלוויזיה. מרבית המטופלים יכולים להשקיף מבעד לחלונות הגדולים (12 מ''ר!) על גן הפסלים הייחודי המקיף את המרכז בו מוצבות יצירותיהם של גדולי הפסלים בישראל (יגאל תומרקין, יעל ארצי, אלי אילן, עפרה צי'מבליסטה ואחרים).         

עמדת טיפול כימותרפי                                         

                   עמדת טיפול כימותרפי


בקומת הכניסה
, פועלות מרפאות החוץ המיועדות לבדיקות ולטיפולים וכן השירות לטיפול פליאטיבי. בקומה זו ממוקמים בנוסף אזורים ציבוריים הכוללים את הלובי, בית קפה ועמדת מודיעין. 

מרפאות חוץ - חדר המתנה
           מרפאות חוץ - חדר המתנה

קומה 1 מיועדת לחדרי הרופאים והצוות הרפואי, במטרה להעניק לרופאים תנאים לקידום המחקר ולאפשר להם לקיים מפגשים אקדמיים ודיוני התייעצות לגבי דרכי טיפול בחולים בחדרי הסמינריונים, באולמות הכינוס, בספריה ובכיתות ההדרכה שניבנו בקומה זו כמקובל במרכזים המובילים בארצות הברית. משרדי הרופאים מופרדים מהמרפאות, כך שהחולה לא נדרש לחפש את הרופאים בחדרם, כפי שמקובל כיום. בשתי הקומות העליונות מחלקות אשפוז — מחלקה לאונקולוגיה ומחלקה להמטואונקולוגיה הכוללת יחידת השתלות מח עצם.

בקומה 2 המחלקה האונקולוגית - המכון לאונקולוגיה במרכז דוידוף הוא אחד החדשנים והפעילים ביותר במדינת ישראל.
למכון מתקבלים מדי שנה מעל 3,000 חולים חדשים, המשמעות היא שהמכון האונקולוגי במרכז דוידוף אחראי לטיפול באחד מכל 8 חולי סרטן במדינה. 

המכון מעניק טיפול כוללני לחולה כאשר החולה במרכז. על מנת להשיג זאת המכון מחולק למספר יחידות ושירותים כולל מרפאת החוץ, היחידה לטיפול יום לכמותרפיה, היחידה לטיפול בקרינה ומחלקת האשפוז.
ישנם, בנוסף, שירות פסיכואונקולוגי, דיאטנית, שירות לטיפול פליאטיבי.
המכון עובד בשיתוף פעולה עם היחידה לרפואה אינטגרטיבית במרכז דוידוף.

סגל המכון כולל כ-25 רופאים, אחיות, טכנאי רדיותרפיה, פיזיקאים, עובדים סוציאליים, פסיכולוג, פסיכיאטר, דיאטנית ומזכירות.

בקומה 3 המחלקה להמטואונקולוגיה והשתלת מוח עצם נותנת מענה ייעודי למטופלים עם מחלות ממאירות של הדם. במחלקה מאושפזים חלק מהחולים בתנאי בידוד וסטריליות בחדרים המצוידים באמצעים מתקדמים, כגון מסננים ודלתות כפולות המאפשרות תנאי לחץ חיובי המקנים הגנה מרבית מפני זיהומים. הציוד הרפואי בחדרים אף הוא חדיש ועומד בתקנים גבוהים ועדכניים.
במחלקה 25 חדרים מרווחים, רובם פרטיים, שנבנו מתוך מחשבה על החולה ורווחתו הכוללים: שירותים ומקלחת פרטיים לכל חדר, ארון, שולחן כתיבה, טלוויזיה ומיטה נוספת לבן משפחה המבקש להישאר עם החולה במהלך הלילה.
כל חדרי החולים ממוקמים בהיקף המבנה, כשלכולם חלונות גדולים הפונים לשטחים ירוקים ולגן הפסלים הפסטורלי של המרכז הרפואי.

במסגרת הרצון לשמור על צביון של מלונאות ברמה גבוהה הוקמה, באופן שאינו גלוי לעין, רשת מנהרות תת קרקעיות דרכם יועברו קווי אספקה של המזון, הציוד והלוגיסטיקה ומנהרה להעברת חולים על פי הצורך לחדרי הניתוח ולמכוני הדימות במגדל גור שאשא (מגדל האשפוז).
בנוסף עומד לרשות החולים מרכז לטיפול ויופי המופעל על ידי מתנדבים — ספר וקוסמטיקאית - מספר ימים בשבוע. כדאי להירשם מבעוד מועד אצל פקידת המודיעין בקומת הכניסה, בטל': 03-937-8055 בין השעות 15:00-08:00, או אצל האחות בטל': 03-937-8056.
המספרה — את המספרה מפעיל בהתנדבות אלי בן זקרי, ספר המומחה לפאות, שיזם את הקמתה לאחר שהוא עצמו החלים מסרטן. במספרה מעניק אלי טיפול בשיער, התאמת פאות (המתקבלות מתרומות, מותאמות לחולות ומוחזרות למרכז בתום השימוש) וייעוץ מקצועי למטופלים שההתמודדות עם בעיית השיער לאורך תקופת הטיפולים מהווה עבורם עומס רגשי ונפשי נוסף.


המספרה
                      המספרה

הקוסמטיקאית אנה קרמר – הינה מתנדבת מטעם ''האגודה למלחמה בסרטן'', המפעילה את פרויקט 'להיראות טוב..... להרגיש טוב יותר' המיועד למטופלי מרכז דוידוף. במסגרת הפרויקט ניתנים הדרכה וייעוץ כיצד להתמודד עם השינויים בעור הגוף והפנים, עם נשירת השיער והשינויים בציפורניים. כמו-כן, מציעה התכנית טיפול אישי על ידי קוסמטיקאיות, מאפרות וספרים מקצועיים. ההדרכה, הייעוץ והטיפולים האישיים ניתנים בהתנדבות ואינם כרוכים בתשלום. מוצרי הקוסמטיקה והציוד נתרמים על ידי חברות מסחריות שונות. התכנית אינה פועלת לקידום מוצר או שם מסחרי כלשהם ואינה ממליצה על כאלו, אלא על עקרונות טיפול בלבד.