כללית שלי
מרכז דוידוף לסרטן

מבנה, אדריכלות ואווירה

מרכז דוידוף לסרטן

מרכז דוידוף משקף תפיסה תכנונית חדשנית של בית חולים בדגש מיוחד על פרטיותו, כבודו ונוחותו של החולה ועל סביבה אסתטית המשרה תחושת רוגע, ידידותיות ואופטימיות.

תכנון המרכז ארך כ-5 שנים על ידי שתי קבוצות אדריכלים, אמריקאיות וישראליות בעלות מוניטין בתכנון בתי חולים:  חברת KP – שותפות אמריקאית המתמחה בתכנון בתי חולים בעולם בכלל ומרכזי סרטן בפרט, וקבוצת אדריכלים ישראלים – המשרדים: ספקטור-עמישר ולרמן-סדומי, אף הם בעלי ניסיון בתכנון בתי חולים.
צוות האדריכלים ומעצבי הפנים יחד עם הנהלת המרכז הרפואי ואנשי צוות מתחום האונקולוגיה, השקיעו מאמצים רבים כדי לאפשר למטופלים ולסגל הרפואי תנאי טיפול מיטביים, ההולמים את המובילות המקצועית של מרכז דוידוף בתחום רפואת מחלות הסרטן וקשובים לצרכי המטופלים והצוות.

מרכז דוידוף מתוכנן כ"מלון מהודר", במטרה להעניק למטופלים תנאים של ''מחלקה ראשונה''. המרכז, המצויד במכשור רפואי מתקדם בסטנדרט בינלאומי,    והוא מעוצב כדי לספק למטופלים ולמבקריהם אווירה מרגיעה וידידותית, אשר מתבטאת בעיצוב חם, רך ותומך של המקום, בעיצוב מרכז דוידוף נעשה שימוש בתאורה ייחודית בצבעים מרגיעים ובאלמנטים עיצוביים ייחודיים, שנבחרו באופן אישי על ידי התורמים, כגון: שטיחי קיר, ציורים וצילומים הכוללים תמונות נוף מרהיבות, מפלי מים, יצירות אומנות ופרטי ארכיאולוגיה.
 
המרכז שנבנה ברמת גימור גבוהה ביותר משתרע על פני שטח של כ-20,000 מ''ר ומתנשא לגובה של 9 קומות, אשר חלקן תת קרקעיות. במסגרת התפיסה של המטופל במרכז — הוקמו שתי קומות חנייה תת קרקעיות, המיועדות למטופלים בלבד וללא תשלום. המעליות הנמצאות בקומות החנייה מובילות את המטופלים הישר לקומות הטיפולים, ובכך, למעשה, מאפשרות להם להגיע בנוחות לטיפולים, מבלי לכתת את רגליהם ברחבי בית החולים.

החלוקה לפי קומות:

קומה​ייעוד
3​מחלקה להמטואונקולוגיה ולהשתלות מוח עצם​
2​מחלקה לאונקולוגיה​
1​משרדים​
כניסה​לובי כניסה ומרפאות חוץ​
1-​אשפוז יום​
2-​

רדיותרפיה

היחידה לרפואה משלימה​

3-​חניה*​
4-​חניה*

* החניון​ מיועד למטופלים בכמותרפיה וברדיותרפיה - בתקופת הטיפול בלבד.


קומה תת קרקעית (2-) משמשת לטיפולי קרינה - רדיותרפיה וכוללת 4 מכשירי קרינה – מאיצים, משוכללים ביותר. אזור ההמתנה של הקומה מעוצב בצבעי ים ומים.

בחדרי המאיצים התקרות מעוצבות באלמנטים צבעוניים, מתוך חשיבה שהמטופל שוכב במהלך הטיפול דקות ארוכות, כשהוא מתוח וחרד וכאשר עיניו מופנות לתקרה. לפיכך ניתן דגש לעיצוב התקרה בחדרי המאיצים, ליצירת אווירה אופטימית ומרגיעה.
עוד בקומה זו חדר המתנה לילדים, לפני טיפול קרינתי, הצבוע בגווני כתום וירוק בהיר, בשילוב רצפת פרקט כחלחלה. בחדר תקרת אליפסה בגבהים שונים. החדר מאובזר בעמדות מחשב, שולחן עבודה, כורסאות, מדפי צעצועים ופינת ישיבה להורים ולילדים.

באותה הקומה נמצאת גם היחידה לרפואה משלימה (רפואה אינטגרטיבית) המציעה טיפולים משלימים המאפשרים התמודדות טובה יותר עם המחלה ותופעות הלוואי שלה, במשולב עם הטיפול הקונבציונאלי.

קומה תת קרקעית (1-) אשפוז יום. בקומה זו ממוקם אשפוז יום של המכון לאונקולוגיה ואשפוז יום של המכון להמטואונקולוגיה. קומת אשפוז יום כוללת כ-60 עמדות טיפול. חלק מן העמדות מיועדות לטיפול בישיבה, וחלקן לטיפול הניתן במיטת אשפוז. לכל אחד מהמטופלים אזור טיפול המופרד על ידי מחיצה מאזור הטיפול של חולים אחרים עם אפשרות צפייה בטלוויזיה. מרבית המטופלים יכולים להשקיף מבעד לחלונות הגדולים (12 מ''ר!) על גן הפסלים הייחודי המקיף את מרכז דוידוף, אשר בו מוצבות יצירותיהם של גדולי הפסלים בישראל (יגאל תומרקין, יעל ארצי, אלי אילן, עפרה צי'מבליסטה ואחרים).    
אזור ההמתנה של קומה זו מעוצב בצבעי האדמה.    
 

עמדת טיפול כימותרפי                                         

                   עמדת טיפול כימותרפי


בקומת הכניסה, פועלות מרפאות החוץ של המכון לאונקולוגיה והמכון להמטואונקולוגיה. הקומה מחולקת לאשכולות מרפאות שבה יושב כל הצוות הייעודי המטפל בחולים בסוג מחלה מסוים (כגון: גידולי ראש צוואר, גידולי מערכת העיכול וכו'). כמו כן, פועל בקומה זו השירות לטיפול פליאטיבי.
בקומת הכניסה ממוקמים בנוסף אזורים ציבוריים הכוללים את מרכז המידע למחלות סרטן ע"ש מאיר ליזר, לובי, בית קפה ועמדת מודיעין. ברחבת הכניסה ניצב פסל שיש של פסל איטלקי ידוע, פבלו אצ'וגרי ושמו כוח החיים. הפסל נבחר על ידי התורמת רות דוידוף ז"ל, בשל הערך אותו הוא מסמל.


מרפאות חוץ - חדר המתנה
           מרפאות חוץ - חדר המתנה

קומה 1 כוללת את משרדי הנהלת מרכז דוידוף וכן חדרי הרופאים וצוות  דוידוף. קומה זו מופרדת מקומות הטיפול בבניין אליהן מגיעים מטופלים ומבקרים. החשיבה במבנה זה הייתה להעניק לרופאים תנאים לקידום המחקר, ולאפשר להם לקיים מפגשים אקדמיים ודיוני התייעצות לגבי דרכי טיפול בחולים בחדרי הסמינריונים, באולמות הכינוס, בספריה ובכיתות ההדרכה שניבנו בקומה זו. כמקובל במרכזים המובילים בארצות הברית.

בשתי הקומות העליונות, קומות 2 ו – 3 נמצאות מחלקות האשפוז — המחלקה לאונקולוגיה והמחלקה להמטואונקולוגיה, הכוללת יחידת השתלות מח עצם. כל חדרי המאושפזים ממוקמים בהיקף המבנה, כשלכולם חלונות גדולים הפונים לשטחים ירוקים ולגן הפסלים הפסטורלי של המרכז הרפואי. במחלקות  חדרים מרווחים, רובם פרטיים ובהם: שירותים ומקלחת פרטיים לכל חדר, ארון, שולחן כתיבה, טלוויזיה ומיטה נוספת לבן משפחה המבקש להישאר עם החולה במהלך הלילה. כל זאת מתוך מחשבה על פרטיות החולה ורווחתו.

בקומה 2 נמצאת המחלקה לאונקולוגיה, הנותנת מענה ייעודי למטופלים, לצורך מתן טיפול כימותרפי אינטנסיבי, טיפול קרינתי לחולים לא אמבולטוריים, טיפול בסיבוכים של הטיפול או המחלה ואשפוז למתן טיפול תומך.

בקומה 3 נמצאת המחלקה להמטואונקולוגיה והשתלת מוח עצם, הנותנת מענה ייעודי למטופלים עם מחלות ממאירות של הדם. במחלקה מאושפזים חלק מהחולים בתנאי בידוד וסטריליות, בחדרים המצוידים באמצעים מתקדמים, כגון מסננים ודלתות כפולות, המאפשרות תנאי לחץ חיובי המקנים הגנה מרבית מפני זיהומים. הציוד הרפואי בחדרים אף הוא חדיש ועומד בתקנים גבוהים ועדכניים.

במסגרת הרצון לשמור על צביון של מלונאות ברמה גבוהה הוקמה, באופן שאינו גלוי לעין, רשת מנהרות תת קרקעיות דרכן מועברים קווי אספקה של המזון, הציוד והלוגיסטיקה ומנהרה להעברת חולים על פי הצורך לחדרי הניתוח ולמכוני הדימות במגדל האשפוז - גור שאשא.

בנוסף עומד לרשות החולים מרכז לטיפול ויופי המופעל על ידי מתנדבים — ספר וקוסמטיקאית - מספר ימים בשבוע. המספרה — את המספרה מפעיל בהתנדבות, ספר המומחה לפאות, שיזם את הקמתה לאחר שהוא עצמו החלים מסרטן. במספרה ניתנים שירותים שונים: טיפול בשיער, התאמת פאות (המתקבלות מתרומות, מותאמות לחולות ומוחזרות למרכז בתום השימוש) וייעוץ מקצועי למטופלים שההתמודדות עם בעיית השיער לאורך תקופת הטיפולים מהווה עבורם עומס רגשי ונפשי נוסף.

המספרה
                      המספרה

הקוסמטיקאית הינה מתנדבת מטעם ''האגודה למלחמה בסרטן'', המפעילה את פרויקט 'להיראות טוב..... להרגיש טוב יותר' המיועד למטופלי מרכז דוידוף. במסגרת הפרויקט ניתנים הדרכה וייעוץ כיצד להתמודד עם השינויים בעור הגוף והפנים, עם נשירת השיער והשינויים בציפורניים. כמו-כן, מציעה התכנית טיפול אישי על ידי קוסמטיקאיות, מאפרות וספרים מקצועיים. ההדרכה, הייעוץ והטיפולים האישיים ניתנים בהתנדבות ואינם כרוכים בתשלום. מוצרי הקוסמטיקה והציוד נתרמים על ידי חברות מסחריות שונות. התכנית אינה פועלת לקידום מוצר או שם מסחרי כלשהם ואינה ממליצה על כאלו, אלא על עקרונות טיפול בלבד.

הרחבת מרכז דוידוף

מרכז דוידוף נפתח בשנת 2004, והפך למרכז המוביל בישראל בתחום מחלות הסרטן. במהלך השנים, לאור ההתפתחות באפשרויות הטיפוליות במחלות הסרטן, והפיכתו של מרכז דוידוף למוביל בתחומו, תוך מתן מענה לחולים מכל הארץ, עלתה משמעותית כמות המטופלים ביחידות השונות. הצפיפות הרבה, הצורך בשדרוג תשתיות להענקת טיפולים מתקדמים יותר והצורך בהרחבת אזורי הטיפול והתפעול, הביאו לכך שמשפחת דוידוף החליטה לתרום תרומה נוספת להרחבת הבניין. זאת מתוך רצון שמרכז דוידוף ימשיך להיות מוביל, הן בתחום הרפואה המקצועית המוענקת בו והן בתנאי הטיפול לחולים.

בשנים הקרובות יורחב מרכז דוידוף ויכלול עוד 6 קומות נוספות. ההרחבה נועדה לתת מענה הולם לגידול בפעילות , להרחיב את תשתיות האשפוז והטיפול למטופלי המרכז, ולאפשר פיתוח מרפאות ייחודיות ושירותים תומכים כמו גם פיתוח של תשתית תומכת לקידום המחקר.