כללית און-ליין
מרכז דוידוף לסרטן
פנייה ליחידה

דרכי התקשרות

טלפון: 03-9378008/9
פקס: 03-9378046

ימים ושעות פעילות

​ימים א' – ה':  15:00-08:00

כיצד מגיעים למרפאה

​מרכז דוידוף, קומת כניסה

המרפאה לקרישה וסרטן

מנהלת היחידה לקרישת הדם: פרופ' גליה ספקטר

תחום קרישה וסרטן – מהו?

חולי סרטן נמצאים בסיכון מוגבר לסיבוכי קרישת דם ולסיבוכי דמם הנובעים הן מהמחלה והן מהטיפול.
קרישי דם בריאות (תסחיף ריאתי) או בוורידי הרגליים העמוקים (פקקת של ורידי הרגליים העמוקים) מופיעים בשיעור מוגבר בחולי סרטן. בחלק מהמקרים זה אף הממצא שגורם לאבחון המחלה ונמצא בין הסיבות המובילות לתחלואה. בחולי סרטן, הטיפול בקרישי דם מציב אתגרים ייחודים, מכיוון שסיבוך זה דורש טיפול בנוגדי קרישה ל- 6-3 חודשים, לכל הפחות, ובגלל שהסיכון לדימום מוגבר אף הוא בחולים אלה.
במהלך 15 השנים האחרונות, הטיפול המומלץ במקרים של קרישי דם בחולי סרטן היה בזריקות של נוגדי קרישה כמו קלקסן, אולם לאחרונה מתנהלים מחקרים הבודקים שימוש בטיפולים נוגדי קרישה בכדורים בחולים אלה. הצפי הוא שחלק מהחולים יוכלו לקבל טיפולים אלה במקום זריקות כבר בעתיד הקרוב. כמו הרבה תחומים בסרטן, גם בתחום הזה יש צורך בטיפול מותאם אישית לחולה שלוקח בחשבון, בין השאר תגובות בין-תרופתיות, סיכון לדימום וסיכון לקריש דם חוזר.
כמו כן, קיימות לאחרונה עדויות שחולי סרטן נמצאים בסיכון מוגבר לקרישי דם עורקיים (כגון אירוע מוחי/ אוטם שריר הלב) בתקופה הסמוכה לאבחון הסרטן. גם היבט זה דורש התייחסות רב-תחומית.
חלק מהטיפולים החדשים נגד סרטן מגבירים את הסיכון לדימום, ליצירת קרישי דם או לפגיעה בכלי הדם. לכך השלכות על בחירת הטיפול המתאים לפי גורמי סיכון מותאמים עבור כל חולה, וגם ניטור מתאים תוך כדי הטיפול. 
השירות הניתן במסגרת תחום 'הקרישה והסרטן' במרכז דוידוף לטיפול ולמחקר מחלות הסרטן נועד לאפשר טיפול במחלת הסרטן תוך מניעה וטיפול בהפרעות או בסיבוכים הקשורים במערכת הקרישה. 

על המרפאה

ריכוז כל סוגיות הקרישה והדימום בחולי סרטן ע"י גורם אחד.

 • מניעה ראשונית של קרישי דם ורידיים.
  - איתור חולי סרטן לא מאושפזים שנמצאים בסיכון גבוה להתפתחות של קריש דם ורידי.
   החלטה על צורך במניעה ראשונית באופן פרטני.
   הגברת המודעות לתסמינים של קריש דם ורידי בקרב חולי סרטן, בדגש על החולים בסיכון גבוה.
  - מניעה ראשונית לחולים מאושפזים, תוך שיתוף פעולה עם מחלקות האשפוז השונות.
 • טיפול בחולים עם קריש דם ורידי.
  - התאמת סוג מדלל הדם, תוך התחשבות ברצון המטופל והטיפול הניתן למחלת הסרטן.
  - מעקב היענות לטיפול.
  - החלטה על משך הטיפול – תוך התאמה אישית.
  - ניהול טיפולים מדללי דם בתקופות של סיכון מוגבר לדימום כגון: ספירות נמוכות של טסיות ולקראת ניתוחים.
  - מתן מענה לחששות מאירוע חוזר על ידי צוות הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים
 • מתן מענה להפרעות דמם נרכשות במהלך הטיפול.
 • השמת דגש על הסיכון המוגבר לאירועים עורקיים, בשיתוף עם המערך לקרדיולוגיה.

פעילות אקדמית ומחקרית:

 • לצוות העוסק בתחום, קשרים בינלאומיים על בסיס שוטף עם מרכזים מובילים באירופה בתחום, וכחלק מכך מקיים התייעצויות ומחקרים משותפים עם אותם מרכזים.
 • מחקרים קליניים: 
  - מחקרים התערבותיים בינלאומיים: לאחרונה נעשתה פריצת דרך בתחום של טיפולים נוגדי קרישה פומיים שלא דורשים ניטור, כטיפול בקרישי דם ורידיים בחולי סרטן. כמו כן, יש פריצות דרך לגבי סמנים מעבדתיים מתקדמים שיכולים, יחד עם מאפיינים קליניים, לנבא מי בסיכון לפתח אירוע תרומבוטי. חולים אלה מועמדים לטיפול מניעתי במסגרת מחקרים קליניים. לחולים במכון קיימת האפשרות להשתתף במחקרים בינלאומיים, הבודקים תרופות חדשות אלו ואחרות.  
  - מחקר תצפיתי על ניהול מצבים מורכבים בקרישה וסרטן: צוות הרופאים יוזם וחוקר תתי אוכלוסיות של חולים שלא מקבלים מענה במחקרים קליניים, כגון חולים עם טיפול נוגדי קרישה/טסיות וספירת טסיות נמוכה, או חולים עם לחץ של הגידול על כלי דם. חלק מהמחקרים הם בשיתוף פעולה של מרכזים מובילים בעולם.
 • מחקרים בסיסיים:
  - צוות הרופאים והמעבדה עוסקים במחקר הקשר בין הטיפול הביולוגי החדש בלויקמיה מילואידי כרונית (CML) ויצירת סיבוכים ורידיים ועורקיים במעבדות המחקר של המערך ההמטולוגי.
 • השתתפות בקביעת הנחיות קליניות לסוגיות הקשורות למחלה זו ובכינוסים בארץ ובעולם.