כללית און-ליין
חדשות שנת 2022

פורסם בראשונה: 25.04.2022

לראשונה בישראל: מרפאה ייחודית למניעת שבץ מוחי בקרב חולי סרטן הוקמה בבית החולים בילינסון

המרפאה החדשנית תעניק מענה למטופלים אונקולוגיים, לאחר שבץ מוחי או בסיכון גבוה לשבץ מוחי איסכמי או דימומי ותתאים להם את הטיפול המיטבי

במרפאה החדשה יוענק לחולים מטופלים על ידי שלושה רופאים מומחים - אונקולוג, נוירולוג ווסקולרי (מומחה שבץ) והמטולוג מומחה לקרישת דם

פרופסור איתן אוריאל, מנהל המחלקה לנוירולוגיה בבית החולים בילינסון: "זוהי המרפאה הראשונה מסוגה בישראל, שהוקמה בעקבות צורך שזיהינו בשטח. במסגרת ההבנה כי מצבם המורכב של המטופלים מחייב שיתוף פעולה בין כלל הרופאים המטפלים אנו מוודאים כי שלושה רופאים מעולמות תוכן שונים יפגשו כל מטופל וישלבו כוחות על מנת שהטיפול ייתן מענה שלם."

עם ההתפתחויות הטיפוליות פורצות הדרך בטיפול במחלת הסרטן בשנים האחרונות, ניתנת עתה תשומת לב מיוחדת לטיפול ומניעת בעיות רפואיות הנלוות למחלה: מחלת סרטן פעילה עלולה להוביל, בסיכון מוגבר, להיווצרות קרישי דם ולשבץ מוחי. מניעת אירועים מסוג זה דורשת התייחסות פרטנית למחלת הבסיס, להדמיית המוח ולמאפייני אירוע נוירולוגי שעבר על המטופל, בכדי להתאים לו את הטיפול המונע המיטבי.

למטרה זו הוקמה בבית החולים בילינסון מקבוצת הכללית מרפאה ייחודית, ראשונה מסוגה בישראל, שתרכז את המענה הכולל – הן למטופלים אונקולוגיים לאחר שבץ מוחי והן למטופלים אונקולוגיים, שנמצאים בסיכון גבוה להיווצרות קרישי דם מסוכנים.

במסגרת מרפאה רב תחומית זו, יעבור כל מטופל הערכה משולבת של אונקולוג, נוירולוג ווסקולרי (מומחה שבץ) והמטולוג מומחה לקרישת דם. הערכה זו תתבסס על סריקת MRI מוחית, בדיקות עזר נוספות, סטטוס אונקולוגי ותרופתי.

פרופסור איתן אוריאל, מנהל המחלקה לנוירולוגיה בבית החולים בילינסון: "זוהי המרפאה הראשונה מסוגה בישראל, שהוקמה בעקבות צורך שזיהינו בשטח. במסגרת ההבנה כי מצבם המורכב של המטופלים מחייב שיתוף פעולה בין כלל הרופאים המטפלים אנו מוודאים כי שלושה רופאים מעולמות תוכן שונים יפגשו כל מטופל וישלבו כוחות על מנת שהטיפול ייתן מענה שלם".