כללית און-ליין
חדשות שנת 2022

פורסם בראשונה: 20.02.2022

בשורה למעשנים- שירות חדש בבילינסון מציל חיים: אבחון מוקדם של סרטן הריאה באמצעות CT במינון קרינה נמוך בקרב אוכלוסיית הסיכון.

סרטן הריאה נחשב לקטלני ומסוכן והמוביל בשכיחותו כגורם תמותה בישראל.

כמעט 2000 ישראלים מתים מדי שנה מסרטן הריאות. בכ-70% מהחולים המחלה מתגלה בשלב מאוחר. לפי מחקרים בדיקות גילוי מוקדם ע"י CT ריאות יכולות להפחית את התמותה מסרטן ריאות ב-40% בקרב נשים וב-26% בקרב גברים.

שירות חדש  ומציל חיים בבילינסון מקבוצת הכללית למעשנים כבדים  שבאמצעותו מאבחנים סרטן ריאה גם בשלבים ראשוניים. השירות מיועד לגילאי  74-55, עישון מצטבר של מעל 30 שנות חפיסה (לדוגמה שתי חפיסות ליום במשך 15 שנה) או  עישון פעיל או שהופסק עד לפני 15 שנה ומקרים מיוחדים כוללים היארעות של סרטן ריאות במשפחה דרגה ראשונה בגיל צעיר מ-60 שנה.

בבילינסון מתבצע אבחון מוקדם של סרטן הריאה אשר כולל בדיקת CT בעוצמה נמוכה ללא חומר ניגוד- שלא מצריך הכנה מיוחדת מצד המטופל או השגחה בתום הסריקה. בדיקה זו יכולה לאתר את  המחלה בשלב מוקדם וטיפול בשלב זה יוביל לריפוי מלא.

לאחר ביצוע סריקת ה CT , הבדיקה עוברת לפיענוח של רופא רדיולוג מומחה שיבדוק את הריאות. במסגרת הפענוח יכול לזהות הרדיולוג גם ממצאים שאינם קשורים לריאות באיברים הכלולים בשדה הבדיקה. בתום הפיענוח רופא ריאות ישוחח עם המטופל על משמעות ממצאי הבדיקה, ובמידת הצורך המטופל יוזמן לפגישה אישית בבילינסון. במידה ונמצאים ממצאים חשודים ריאתיים או חוץ ריאתיים שיאובחנו בבדיקה – המטופלים ייכנסו למסלול אבחון מהיר בבילינסון.

עלות הבדיקה: 750 ₪ ולמבוטחי כללית מושלם: 350 ₪

פרופ' אלי עטר, מנהל מערך הדימות: "מדובר בבדיקה קצרה מאוד ברמות קרינה נמוכות ביותר וללא הזרקת חומר ניגודי, במכשיר הסיטי מהמתקדמים בישראל באמצעותו  ניתן לזהות פתולוגיות זעירות כבר בתחילת דרכן ולמנוע תחלואה קשה ואף מוות במיוחד כשמדובר בקבוצת סיכון לסרטן ריאה".

ד"ר דרור רוזנגרטן, סגן מנהל המערך למחלות ריאה ולאלרגיה: "אנו נרגשים להציע את השירות החדש לגילוי מוקדם של סרטן הריאות בבי"ח בילינסון. מאות  אנשים נפטרים בישראל כל שנה בגלל אבחון מאוחר של סרטן הריאות . השירות החדש יאפשר לנו לזהות את המחלה בשלב מוקדם ולהעניק לחולים טיפול מהיר ומציל חיים והכל מתבצע "בבית אחד" ובזמן קצר. זהו רובד נוסף במערך הריאות בבילינסון, הנחשב למוביל בתחום".