כללית און-ליין
חדשות שנת 2022

פורסם בראשונה: 07.03.2022

לראשונה בעולם: בבילינסון פיתחו מערכת בינה מלאכותית למלחמה בקורונה שתעזור בתהליך קבלת ההחלטות של רפואי בטיפול נמרץ

פרופ' פייר זינגר, מנהל טיפול נמרץ כללי בבילינסון: "המערכת בינה מלאכותית החדשה והראשונה בעולם- היא תרגום למציאות של חלום ישן שלי- לא רק להשתמש בידע של רופאים מנוסים, אלא גם לנצל את הנתונים המרובים שנצברים עם השנים בבית החולים, לטובת המטופל."

במחלקת טיפול נמרץ כללי בית החולים בילינסון מקבוצת הכללית פיתחו מערכת בינה מלאכותית ראשונה בעולם לחיזוי הדרדרות של חולי COVID-19 והמלצה להנשמה שלהם, בזמן אמת. המערכת למדה מאפייני ההידרדרות להנשמה תחילה ממידע פתוח ואז עברה לימוד והתאמה לקורונה על סמך נתונים מ-1,700 מאושפזי קורונה בבתי החולים בילינסון והשרון, מהם 160 הזדקקו להנשמה מלאכותית.
בשנים האחרונות נעשה שימוש בבינה מלאכותית במחקרים רפואיים רבים, אולם ב-500 הפרסומים האחרונים הקשורים לבינה מלאכותית בטיפול נמרץ, הרוב המכריע של פיתוחים אלו נשאר בסביבת הבדיקות בלבד; רק לקומץ מהמחקרים הללו נעשתה אבלואציה בטיפול קליני ממשי, וגם זה בצורה שלא סיפקה את הרופאים.

איך עובדת מערכת הבינה המלאכותית?

על מסך הרופא מופיעה רשימת המטופלים הלא מונשמים במחלקה, הסובלים מאי -ספיקה נשימתית והסבירות שלהם להזדקק להנשמה, לאחר מכן חלון נוסף מציג את המגמה של כל חולה בסיכון ולאחר מכן ישנו חלון נוסף המספק את הפרמטרים המשפיעים.
להלן דוגמא אשר תומכת בהחלטת הרופא מתי לערוך אינטובציה של חולה COVID-19 הסובל ממצוקה נשימתית חמורה, כאשר כדי לבסס את המסקנה מוצגת המגמה של החולה על פי מספר מודלים מתחרים.

ההחלטה על ההנשמה תמיד תהיה של הרופא, אך ההסתברות להצלחה גבוהה והיא אומתה (AUC הוא סביב 0.92).

מערכת הבינה המלאכותית החדשה נעשתה בשיתוף פעולה פורה בין צוות מומחי ה-AI בחברת TSG בראשות שמואל טפלר וד״ר ליאוניד שוורצר ובין מחלקת טיפול נמרץ של בית החולים בילינסון בראשות פרופ׳ פייר זינגר, יחד עם צוות ה-IT של בית החולים בראשות חגית הנדל ובמימון הרשות לחדשנות.

פרופ פייר זינגר, מנהל טיפול נמרץ כללי בבילינסון: "קיים מספר קטן של פתרונות דומים לכך בעולם, אולם ההישג כאן הוא מאד משמעותי ולא דווח בעבר. זו הפעם הראשונה שרופאי טיפול נמרץ יכולים להשתמש באופן מעשי ואמיתי במערכת בינה מלאכותית, הן בשל רמת האמינות והדיוק הגבוהים, והן משום שהרופא יכול להבין ולנתח את ההמלצה. המערכת בינה מלאכותית היא תרגום למציאות של חלום ישן שלי- לא רק להשתמש בידע של רופאים מנוסים, אלא גם לנצל את הנתונים המרובים שנצברים עם השנים בבית החולים, לטובת המטופל".