כללית און-ליין
חדשות

פורסם בראשונה: 07.06.2021

בבילינסון: ניתוח להסרת גידול בקרומי הריאה ללא כריתת ריאה

בניתוח להסרת גידול בקרומי הריאה מסוג מזותליומה (לרוב נגרם מחשיפה לאסבסט) - מזליפים במהלך הניתוח כימותרפיה ישירות לתוך בית החזה

הניתוח בוצע באישה –

במהלך 12 שעות קילפו הרופאים, בעבודה עדינה וזעירה, את קרום הריאה,

קרום הלב והסרעפת בו נמצא הגידול ולאחריו הזליפו כימותרפיה מחוממת לחלל בית החזה. זאת כדי להימנע מכריתת הריאה

***

האישה שוחררה לביתה במצב טוב 10 ימים לאחר הניתוח

***

המנתח למד והתמקצע בשילוב של ניתוח והזלפת כימותרפיה בשיטה

ייחודית זו במהלך שהותו בבי"ח של הרווארד בבוסטון

 

בבי"ח בילינסון מקבוצת הכללית בוצע ניתוח משולב של הוצאת גידול מסוג מזותליומה, תוך שימור הריאה של החולה, בשילוב מתן כימותרפיה מחוממת ישירות לתוך בית החזה במהלך הניתוח. התוספת של כימותרפיה מחוממת לחלל בית החזה מאפשרת שליטה על נגעים קטנים ביותר או כאלה שלא נראים במהלך כריתת הגידול.

עד כה, לרוב הטיפול המוצע לחולים אלה בישראל כולל כריתה של הריאה – הליך שכרוך באחוזי תמותה גבוהים, סיבוכים רבים לאחריו ופגיעה משמעותית באיכות החיים. הניתוח משמר הריאה המשולב מאפשר למטופלים החלמה מהירה יותר, עם פחות סיבוכים או פגיעה משמעותית באיכות החיים. הניתוח המשולב אף מאפשר להגיע לטיפול אונקולוגי משלים מהר יותר בהשוואה לניתוח עם כריתת ריאה.

המטופלת שעברה את הניתוח היא גברת יפה שלום, בת 71 מפ"ת, אם ל-4 וסבתא ל-7 נכדים. היא הרגישה קושי לנשום, עייפות משמעותית וחוסר יכולת לבצע פעולות יומיומיות. תחילה חשבה כי נדבקה בקורונה אך מרגע שהאפשרות נשללה, החלו הרופאים בביצוע בדיקות מהירות, מעמיקות ומקיפות, כולל אבחנה בניתוח זעיר פולשני בחלל החזה ובהן אובחן הגידול.

לאחר דיון צוות רב תחומי המתמחה בגידולים אלימים אלה, יפה נכנסה לניתוח, במהלכו הרופאים הסירו את הקרום שעוטף את הריאה, הלב והסרעפת עליו מצוי הגידול. מדובר בפעולה מדויקת ועדינה מאוד, שדורשת מיומנות רבה. במשך כ-12 שעות עמדו שני המנתחים בחדר הניתוח והסירו את אזור הגידול – כל זאת כדי להימנע מכריתת הריאה. בהמשך עברו הרופאים לשלב הבא – הזלפת כימותרפיה ישירות לבית החזה, שחומם על מנת לשפר את יכולת הקליטה של החומר בגוף. 

הניתוח עבר בהצלחה, יפה התאוששה בצורה טובה מאוד ושוחררה לביתה לאחר 10 ימים.    

ד"ר אורי ויזל, רופא בכיר במערך לניתוחי לב-חזה בבילינסון, שלמד והתמקצע בניתוח הייחודי במהלך שהותו בביה"ח Brigham and womens שבהרווארד בבוסטון (לצד מי שפיתח ושיכלל את השיטה הייחודית) ביצע את הניתוח יחד עם ד"ר יורי פיסחוביץ, מנהל היחידה לכירורגית חזה במערך לניתוחי לב-חזה בבילינסון.