כללית און-ליין
חדשות

פורסם בראשונה: 20.06.2021

לראשונה בעולם, מחקר שנערך במרכז דוידוף בבית החולים בילינסון מצא כי רק כמחצית מחולי סרטן לימפומה פיתחו תגובה לחיסון נגד קורונה

במחקר שהובילה ד״ר רונית גוריון, מנהלת שירות המטו-אונקולוגי אמבולטורי, נבדקה החסינות הסרולוגית לחיסון קורונה אצל חולי סרטן לימפומה.

המחקר שבוצע בשיתוף עם ד״ר נתי הורביץ וד"ר שמרית רינגלשטיין מבית החולים רמב״ם בדק כ-160 חולי לימפומה עם מחלה פעילה או עם מחלה בהפוגה, 60% מהנבדקים טופלו בנוגדן anti CD 20 עם או בלי כימותרפיה. כלל החולים קיבלו שתי מנות חיסון נגד נגיף הקורונה. חודש לאחר קבלת מנת החיסון השנייה,
בוצעה בדיקה סרולוגית ובה נמצא כי 49% מהנבדקים לא פיתחו תגובה סרולוגית לחיסון. מרבית אלו שלא הגיבו לחיסון טופלו בנוגדני antiCD20. מתוצאות המחקר עולה כי עבור חולי הלימפומה, הקורונה עדיין לא הסתיימה מאחר ובחלק ניכר מהמקרים החיסון של פייזר לא מגן עליהם.

ד"ר רונית גוריון, מנהלת שירות המטו-אונקולוגי אמבולטורי בבית החולים בילינסון: "למרות שלעתים נדמה כי הקורונה כבר מאחורינו, היא עדיין כאן במיוחד עבור חולי סרטן לימפומה אשר כפי שהראו תוצאות המחקר מתקשים לפתח נוגדנים. מדובר במחקר ייחודי שלתוצאותיו השלכות רבות על החולים. עדיין לא ברור האם חיסון שלישי יהיה הפתרון הרלוונטי אבל ההמלצה היא לחכות 12-6 חודשים ממתן הנוגדן antiCD20 עד לקבלת חיסון"