כללית און-ליין
חדשות

פורסם בראשונה: 06.06.2021

כשאבנים בכליות ומחלות לב פוגשות בינה מלאכותית: לראשונה בישראל קורס דאטה ייעודי לצוותים רפואיים

בימים אלו הסתיים בבית החולים בילינסון קורס דאטה ייחודי אשר היה מיועד לצוותים רפואיים והעניק להם כלים שבעתיד יאפשרו להם להוביל מחקרים ופתרונות יישומיים מבוססי דאטה.

לקורס נרשמו מעל 120 משתתפים מכל הסקטורים בבית החולים, מתוכם התקבלו 41 והם מקבלים תכנים שמועברים להם בידי מדעני דאטה, סטטיסטיקאים ואפדימיולוגים ממכון כללית למחקר ומומחי תוכן נוספים.

במסגרת הקורס משתתפי הקורס צריכים לחשוב על פרויקט סיום בו הוגים טכניקות שיהוו את פריצת הדרך הבאה בעולם הרפואה.


ד״ר ליאור פרל מנהל מערך החדשנות בבילינסון: ״המהפכה של הבינה המלאכותית בעולם הבריאות כבר החלה. זהו עולם ומלואו שישפיע על כל תחום ותחום ברפואה.

במרכז החדשנות של רבין אנו נערכים לכך ומכשירים את עובדי בית החולים שלנו להתמודדות עם הידע והכלים הנדרשים בעתיד.

רופאות וחוקרים מכל מחלקות בית החולים מזהים הזדמנויות לפיתוח של מיזמים פורצי דרך על בסיס מקורות מידע שונים, ומתמקצעים בשיטות ניתוח מתקדמות וחשיבת מכונה״.

במסגרת הקורס העלו המשתתפים רעיונות למחקרים מבוססים הן על החומר שנלמד בקורס והן על הרקע הרפואי ממנו הם מגיעים.

בין הפרויקטים הבולטים שכבר במהלך הזמן הקרוב יתגבשו למחקרים של ממש ניתן לציין את מחקרו של דניאל סעידיאן, מתמחה לאורולוגיה, יחד עם פרופסור דוד ליפשיץ, מנהל היחידה לאורולוגיה זעירה פולשנית,

הגו רעיון שיסייע בהתאמת טיפול ייעודי למטופלים שסובלים מאבנים בכליות בדמות בנית מודל חיזוי להישנות אבני כליה על בסיס קוהורט המטופלים שלהם בדיקת הרכב האבן.

פרוייקט נוסף שבלט היה של מאיה ויסמן, מתמחה לקרדיולוגיה, שבו הגתה רעיון לבנות מודל שיאפשר לאתר את קבוצת החולים שנמצאים בסיכון גבוה לחלות במחלה של טרשת עורקים באמצעות בדיקת cardiac cat,

על מנת למנוע אירועים לבביים בעתיד ולהתחיל כבר בשלב מוקדם בתכנית מניעה ראשונית.