כללית און-ליין
חדשות

פורסם בראשונה: 24.06.2020

השתלת הריאות ה- 800 בישראל בוצעה בבילינסון, במערך ההשתלות הגדול במדינה

בבילינסון נערכות כל השתלות הריאות בישראל

בבילינסון התקיימה השבוע השתלת הריאות ה-800 למטופלת בת כ-68 שסבלה מצלקות בריאות מצבה טוב והיא כבר נושמת בכוחות עצמה.
השתלת ריאות היא ניתוח מורכב שדורש שיתוף פעולה בין אנשי צוות רבים מתחומים שונים שעובדים מסביב לשעון 24/7 לילות כימים, שבתות וחגים. בבילינסון, שהוא מערך ההשתלות הגדול בארץ, נעשות מאות השתלות מדי שנה של ריאות, לב, כליות, כבד וקרניות.

פרופ מרדכי קרמר, מנהל מכון הריאות בבילינסון: "תחום ההשתלות הוא פסגת הרפואה. כל השתלה היא אתגר רפואי עבור הצוות המטפל. עבורי כל השתלה היא מסע של טיפול המשלב המתנה וציפייה להשתלה עד הרגע שבו אני מודיע למטופל כי נמצאו ריאות מתאימות.
השתלת ריאות נותנת חיים חדשים לחולים שלפני כן היו מחוברים לחמצן וללא הריאות שקיבלו לא היו שורדים. אני מתרגש בכל פעם מחדש לפגוש באלו שקיבלו את מתנת החיים הזו שורדים שנים רבות וממשיכים בחייהם".

פרופ' דן ערבות מנהל המערך לניתוחי לב וחזה בבילינסון: "בלילה שבין חמישי לשישי קיבלנו הודעה שמשפחה הסכימה לתרום את איברי יקירה שמת. מיד הזעקנו לביה"ח שלושה מועמדים להשתלה שהיו בראש רשימת הממתינים להשתלה. לאחר בדיקות רבות הן של הריאות של התורם והן של המטופלת מצאנו שהיא המתאימה ביותר לעבור את ההשתלה. 
מרגע זה, התחילה בביה"ח התארגנות שהתנהלה כמו מבצע צבאי מורכב - במקביל התגייסו למשימה 40 אנשי צוות ובכללם כל צוות המנתחים הבכיר של המחלקה לניתוחי חזה ולב, מתמחים, אחיות, מרדימים, טכנאי מכונת לב וריאות, ורופאי ריאות. באותו הלילה השתלנו את הריאות בחולה שהיתה זקוקה לכך כמו אוויר לנשימה. בבילינסון ביצענו עד כה 800 השתלות ריאה, בזכות צוות המנתחים המיומן הצלחנו להגיע לתוצאות מצוינות ברמה זהה לזו של המרכזים המובילים בעולם.   
אני גאה להוביל צוות שמציל מדי שנה מאות חולים שזכו בחיים חדשים".

 

השתלת הריאות ה-800 בבילינסון