כללית און-ליין
חדשות

פורסם בראשונה: 17.01.2019

כבר ברחם: תיקון פגם קשה בעוברים

ניתוח חדשני הנעשה בבילינסון ובבתי חולים מובילים בעולם יכול לשפר את מצבם של ילדים עם ספינה ביפידה. הניתוח נעשה עוד טרם הלידה לאחר שהתגלה הפגם באולטרסאונד. ד"ר יובל גיאלצ׳ינסקי: ניתוחים בעוברים בזמן שהם ברחם אמם הם תחום חדש ופורץ דרך בעולם הרפואה.

ספינה ביפידה הוא פגם המתפתח אצל עוברים בשלבים מוקדמים של ההיריון, ומתבטא בפתח בחוליות בעמוד השדרה, ובלט של עצבי חוט השדרה דרכו. ניתוח חדשני מתקן את הפגם בעובר בעודו ברחם ונעשה במספר מועט של מרכזים רפואיים מובילים בעולם ובבילינסון על ידי ד"ר יובל גיאלצ׳ינסקי, מנהל המרכז לרפואת העובר בבית חולים לנשים בבילינסון

בניתוח, אותו ביצע ד"ר גיאלצ׳ינסקי וציוותו, מחדירים בעזרת טכניקה מיוחדת את כלי הניתוח הזעירים דרך הבטן של האם. זהו ניתוח מורכב מאוד מאחר והוא נעשה ללא פתיחת הבטן של האמא. המנתח צופה בפרוצדורה אותה הוא מבצע באמצעות מצלמה המוחדרת לחלל הרחם. 
בכל שנה נולדים בישראל כ-  40 ילדים עם ספינה ביפידה למרות האפשרות להפסקת ההריון.  ספינה ביפידה עלולה לגרום לנכות קשה עם פגיעה מוטורית מגובה הפגם ומטה, וכן לפגיעה במתן צואה ושתן, בשל פגיעה בעצבים היוצאים מהחוליות. ההשלכה התפקודית תלויה במיקום המום, כאשר מומים "גבוהים" בחוט השדרה יגרמו לפגיעה חמורה יותר בתפקוד מאשר מומים במקום נמוך יחסית. בנוסף עשויה להיות פגיעה במוח שתתבטא בפיגור בדרגות שונות.  במרבית המקרים ניתן לגלות את הפגם באמצעות אולטראסאונד במהלך בדיקת ״סקירת מערכות״, המומלצת לכל אישה במהלך ההריון.

ד"ר יובל גיאלצ׳ינסקי, מנהל המרכז לרפואת העובר בבי"ח לנשים בבילינסון "ניתוחים בעוברים בזמן שהם ברחם אמם הם תחום חדש ופורץ דרך בעולם הרפואה. אנו זוכים לתקן ולפעמים אף להציל חיי עוברים שללא ההתערבות הכירורגית הזו היו מתים. ספינה ביפידה הוא מום קשה שניתן לגלותו בזמן ההריון. באמצעות ניתוח מורכב מאוד שנעשה במרכזים המובילים בעולם אנו יכולים לנסות ולשפר את מצבם גם אם איננו יכולים לרפא אותם לחלוטין. בזכות הניתוח ניתן להפחית את דרגת הנכות והפגיעה המוחית".