כללית און-ליין
חדשות

פורסם בראשונה: 06.08.2019

בילינסון: לראשונה בישראל עצם הקרסול הודפסה במדפסת תלת מימד

הקרסול המלאכותי יושתל ברגליהן של שתי נשים שיוכלו לחזור ללכת

דורית, בת 54, פונתה לחדר הטראומה בבילינסון לאחר שנפצעה בתאונת אופנוע כשהוטחה אל גדר ההפרדה. הפציעות הקשות מהן סבלה היו בכל חלקי הגוף. היא נזקקה לניתוחים ונאלצה לעבור שיקום ארוך. היא לא יכולה ללכת מאז התאונה בגלל שעצם הטאלוס בקרסול שלה נפגעה. צופית, בת 16, נפלה בפעולה בצופים ממבנה שבנתה יחד עם חבריה. בעקבות הנפילה היא פגעה בעצם הטאלוס, פגיעה שמונעת ממנה ללכת כבר למעלה משנה. שתיהן מספרות על התקווה לשוב וללכת והפחד מניתוח קיבוע קרסול, הפחד שכף הרגל והקרסול יאבדו את יכולת התנועתיות שלהם. הניתוח החדשני הוא תקוותן לשוב וללכת כפי שהלכו לפני התאונה.

שתיהן לא יכולות ללכת כתוצאה מפגיעה קשה בקרסול. כל הרופאים האורתופדים שראו אותן הסבירו להן שיש רק פתרון אחד בישראל – קיבוע מפרק הקרסול בניתוח על ידי ברגים. צופית ודורית ידעו שהתוצאה של ניתוח קיבוע קרסול היא בלתי הפיכה וכי הן לא יוכלו ללכת כבעבר.
שתיהן סירבו להתייאש. עד שפגשו את ד"ר אלון בורג מנתח בכיר במחלקה לאורתופדיה בבילינסון, שהציע להן ניתוח שלא נעשה לפני כן בישראל – החלפת עצם הטאלוס בקרסול (העצם שאחראית על תנועת הקרסול) בעצם מלאכותית.

לצורך ביצוע הניתוח המורכב והחדשני הגיע  ד"ר  גראהם מקקלום, מנתח מדרום אפריקה לבצע יחד עם ד"ר אלון בורג שני ניתוחים, לצופית ולדורית. שתיהן עברו ניתוח החלפת עצם הטאלוס שנעשה עד כה רק במרכזים מובילים בארה"ב ובאירופה וכעת, לראשונה, יבוצע בישראל. 

ד"ר אלון בורג, מנתח בכיר במחלקה לאורתופדיה בבילינסון: "בניתוח הוצאנו את עצם הטאלוס הפגועה והחלפנו אותה בעצם מלאכותית העשויה מסגסוגת של טיטניום, ומודפסת במדפסת תלת מימד על בסיס תמונת מראה של העצם הבריאה ברגל השנייה".

ד"ר סטיבן וולקס, מנהל המחלקה לאורתופדיה: "מטרתו של ניתוח החלפת עצם הטאלוס לאפשר למטופלים את היכולת ללכת ללא כאבים וללא מגבלות בגמישות ובתנועתיות הקרסול. בזכות הניתוח יוכלו צופית ודורית ללכת לראשונה מה זמן רב. ובעקבותיהן, כך אנחנו מקווים, יוכלו ללכת גם מטופלים נוספים".