כללית און-ליין
חדשות

פורסם בראשונה: 25.11.2018

השתלות "חמישה כוכבים" בבילינסון - נחנכה מחלקת ההשתלות החדשה על שם פנינית ופיני כהן: כך זה נראה במרכזים המובילים בעולם

בבילינסון נחנכה מחלקת ההשתלות החדשה על שם פנינית ופיני כהן. בסיומו של פרויקט בינוי רחב היקף, החלה המחלקה לפעול במבנה החדש שתואם את היותה מרכז ארצי להשתלות, אליו מגיעים מטופלים מכל הארץ.

במחלקת ההשתלות בבילינסון מתבצעות תרומות רבות מן החי (אדם שבוחר מיוזמתו לתרום איבר מגופו לאדם הזקוק להשתלה). פרויקט הבינוי של המחלקה החדשה נעשה מתוך תפיסה שתורמים אלה, שמגיעים לניתוח כשהם בריאים לחלוטין, ראויים לתנאי האשפוז הטובים והנוחים ביותר. פנחס (פיני) כהן, יו"ר עמותת הידידים של מרכז רפואי רבין, היה שותף לגישה זו ובחר להרים תרומה אישית למימוש חזון זה.

הסרת הלוט 

במחלקה החדשה, שהיא היחידה מסוגה בארץ, נבנה אגף אשפוז שכולל כ-20 מיטות. החדרים החדשים בעיצוב מודרני, חלקם פרטיים וחלקם מיועדים לשני מאושפזים. אגף המרפאות החדש, המשתרע על פני 1,000 מ"ר, מוקדש להכנת המועמדים והתורמים לקראת ההשתלה.
כחלק מהעיצוב החדש יוחד למשפחות, התומכות במטופלים, שטח גדול במחלקה, המצויד ומאובזר להנעים את שהותם בתקופה לא פשוטה זו. מנהל המחלקה וצוותו היו מעורבים בהחלטות ובבחירות העיצוביות ולפי בקשתו נתלו בחדרי המחלקה תמונות של נוף הארץ.

 

 

פרופ' איתן מור, מנהל מחלקת השתלות בבילינסון: "כשמדובר בתרומת איברים מן החי, תמיד צריך לחשוב גם על התורם. כאדם שבחר לתת מעצמו למען הצלת חייו של מישהו אחר, אנו רוצים לתת לו את תנאי האשפוז הטובים ביותר. לפעמים יש בקשה מפורשת של התורם והמושתל להתאשפז ביחד. לפעמים יש בקשה להפרדה ויש תורמים אלטרואיסטים שמבקשים לשמור על אלמוניות. החדרים החדשים יאפשרו לעמוד בדרישות הפרטיות של כל אחד".


מימין: ד"ר ערן הלפרן, מנהל מרכז רפואי רבין, פרופ' איתן מור ורעייתו יעל, מנהל מחלקת השתלות, פנינית ופנחס (פיני) כהן וד"ר אביתר נשר, סגן מנהל מחלקת השתלות

ד"ר ערן הלפרן, מנהל המרכז הרפואי: "יצאנו לדרך מתוך תפיסה שאדם שבחר לתרום איבר מגופו למען הזולת, ראוי להתאשפז בתנאים הטובים והנוחים ביותר. לבית החולים מגיעים בשגרה אנשים עקב נסיבות רפואיות המחייבות אותם להתאשפז. מקרה זה הוא שונה. חלק מהמאושפזים במחלקה הם אנשים תורמי איברים שניאותו לבוא מרצונם החופשי ולהתאשפז למען ניתוח בו הם מעניקים איבר מגופם לזולת. נתינה מסוג זה ראויה לכל הוקרה והערכה וכמי שמובילים את התחום בארץ ראינו בכך משימה שחשוב לבצעה – תנאי אשפוז ברמת מלונאות הגבוהה ביותר לטובת התורמים".

פנחס (פיני) כהן, יו"ר עמותת ידידי המרכז הרפואי: "אנחנו יודעים שכל מערכת ציבורית מתמודדת עם קשיים ואתגרים רבים, הקשיים הללו מחייבים אותנו, כתורמים וכשותפים, למצוא ולהתוות מסלול שיוביל את מערך ההשתלות ואת בילינסון כולו לשיאים חדשים ולנתיבים של מצוינות וקדמה".

 

צילום תמונות של המחלקה: אסף הבר
צילום תמונות של האנשים: שיר חסין