כללית און-ליין
חדשות

פורסם בראשונה: 25.09.2019

מרכז חדשנות "בילינסון–כללית": מרכז חדשנות עולמי ייחודי

המשלב יכולות יוצאות דופן של בינה מלאכותית על בסיס מסדי נתונים הרחבים בהיקפם של מכון כללית למחקר לבין פעילות רבת שנים של בה"ח בילינסון בחזית הרפואה

​בימים אלו הושק מרכז החדשנות בילינסון-כללית המהווה מרכז עולמי לחדשנות רפואית ומחקר יישומי, המיישם הסתכלות רחבה לכל אורך הרצף הטיפולי. 
הראשוניות והייחודיות של מרכז החדשנות בילינסון מתבטאת בשילוב המובנה בין מסדי הנתונים הייחודיים בהיקפם ואיכותם של מכון כללית למחקר לבין הידע והניסיון הקליני המצטבר בבה"ח בילינסון, אחד מבתי החולים המובילים בישראל. שילוב זה מאפשר הפקת תובנות על כלל הרצף הטיפולי, בבית החולים ובקהילה, ופיתוח פתרונות בראייה הוליסטית של המטופל והבנה רחבה של מכלול גורמים המשפיעים על אורח חיים ותחלואה.
שילוב הידע הנצבר מטיפול בקהילה ובבה"ח הופכים את מרכז החדשנות  למעבדה מושלמת לפיתוח פתרונות רפואיים הוליסטים המתייחסים לכלל ה"מסע הרפואי" של מטופלים וזאת בשונה מהסתכלות נקודתית של כל מרכזי החדשנות בבתי חולים בארץ ובעולם - שאינם חלק מרשת מקיפה כמו כללית - הסתכלות על מפגש בודד ברצף הטיפולי. 
מרכז החדשנות כולל 8 מוקדי תחומים מרכזיים בהם תתקיים פעילות ייחודית : חממת חדשנות (שהוקמה הודות לתרומה הנדיבה של עמותת ידידי מרכז רפואי רבין), בריאות דיגיטלית, בטא סייט לחברות הזנק, מערך מחקר קליני ויישומי, מערך מחקר בסיסי, פיתוח טכנולוגיות מתקדמות, שימוש בבינה מלאכותית, ורפואה מותאמת אישית וגנומית.
ד"ר איתן וירטהיים מנהל מרכז רפואי רבין (בתי החולים בילינסון והשרון): "החיבור בין הסביבה הקלינית, המטופלים, הצוות הרפואי, מסד הנתונים  העשיר, צוות מחקר ופיתוח בבית החולים ושותפים מהאקדמיה והתעשייה מאפשר יצירת פרויקטים יוצאי דופן. למרכז החדשנות יש יכולת יוצאת דופן לחקור ולפתח פתרונות רפואיים העונים להגדרת "רפואת העתיד" זו רפואה שלמה וחכמה יותר."
מכון כללית למחקר פיתח והטמיע בכללית  כלים מבוססי בינה מלאכותית ולמידת מכונה בהיקף ועומק הנחשבים לבין המתקדמים בעולם. כפועל יוצא המכון מוגדר משנת 2014 כמרכז מצוינות ושיתוף פעולה של ה WHO למחלות כרוניות (Non-communicable diseases).
פרופ' רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר מוסיף "המרכז החדש יבצע אינטגרציה בין פעילויות החדשנות השונות המבוצעות בבי"ח בילינסון  בדגש על עבודה מול חברות הזנק (סטארט-אפ) וחברות מהתעשייה לבין  יכולות המידע והנתונים יוצאות הדופן של מכון כללית למחקר. הסינרגיה הזו תאפשר פיתוחים חדשים שיהיו בחזית הרפואה".
מרכז החדשנות החדש יפתח מספר רב של מודלי ניבוי והתערבויות המבוססות עליהם בתחומי הרפואה השונים, ובסוגיות רפואיות מורכבות למען בריאות המטופל. פיתוחים נוספים  יעצבו כלים תומכי החלטה לרפואה מותאמת אישית (Decision support tools for personalized medicine) המבוססים על אלגוריתמיקה מתקדמת המראים כיצד  יכולה התנהגות ספציפית של מטופל להשפיע על הסיכון שלו לתחלואה מסוגים שונים.
זרוע נוספת של מרכז החדשנות היא פיתוח ובחינה של טכנולוגיות רפואיות חדשות. בבילינסון הוכנסו לאחרונה מאיצים חדישים מהמתקדמים ביותר בעולם לטיפול קרינתי, טכנולוגיות פורצות דרך לאבחון וטיפול בחולי לב כמו מכשיר מיפוי לב להדמיה והערכת התפקוד הלבבי, טכנולוגיות נוירוכירורגיות חדישות המאפשרות דיוק מרבי בניתוחי מוח מורכבים וטכנולוגיית לייזר ייחודית לניתוח עוברים תוך רחמי ותהליכים פורצי בתחום השתלות האיברים.
דוגמה לפוטנציאל העבודה המשותפת של צוות בית החולים, מכון כללית למחקר וגורמים מהתעשייה, הודגם בהאקתון שנערך לאחרונה ובו פותח אב טיפוס לחיזוי סיכון נפילות בקשישים המבוסס על ניתוח משולב של תמונה ומידע מהתיק הרפואי. הפרויקט, שזכה במקום הראשון בהאקתון השנתי של חברת מיקרוסופט בישראל, התבסס על שיתוף פעולה במחלקה לרפואה דחופה, בין מהנדסים ממיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, צוותי רפואה, סיעוד מחקר ופיזיותרפיה מבית החולים בילינסון ואנשי Data science ממכון כללית למחקר הפתרון שגובש מתבסס על שילוב בין אלגוריתם המושתת על מידע טקסטואלי מהתיק הרפואי לבין מערכת ה- Kinect של מיקרוסופט המאפשרת זיהוי הפרעות בתבנית ההליכה והיציבה באמצעות ניתוח תמונה תלת ממדית.  זוהי  דוגמא מוחשית לשימוש במשאבים הייחודיים של בית החולים ומסדי הידע והנתונים הקיימים בכללית לפיתוח מהיר של פתרונות פורצי דרך ולשינוי הפרקטיקה הרפואית הקיימת.