כללית און-ליין
חדשות שנת 2017

פורסם בראשונה: 25.07.2017

ניתוחי ערמונית בבי"ח השרון

פתרון למצוקה של גברים רבים בישראל:
ניתוחים להסרת ערמונית גדולה באמצעות לייזר בבית חולים 'השרון'

 
הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית היא תופעה שכיחה בקרב גברים מעל גיל 60. גברים שסובלים מהפרעות משמעותיות במתן השתן יופנו לניתוח על מנת לטפל בבעיה. בכרבע מהמקרים הערמונית גדולה (מעל משקל או נפח מסוים)ולכן יש צורך  לעבור ניתוח בשיטה הכירורגית הקלאסית בחתך באזור הבטן התחתונה. מדובר במאות גברים בשנה שעוברים ניתוח מורכב ואשפוז ארוך מאחר והם אינם מתאימים לניתוח אנדוסקופי.

הגישה הניתוחית נקבעת לפי גודל הבלוטה. כריתה אנדוסקופית דרך השופכה או "ניתוח סגור" מוגבלים בזמן מבחינה טכנית, וניתן לבצע את הפעולה עד 60 דקות. זה מגביל את המנתח לכרות כמות מסוימת של רקמת ערמונית חוסמת.  מעבר לזמן העבודה הזה החולה עלול להיחשף לתופעות לוואי משמעותיות. לכן כאשר יש כמות רקמת ערמונית גדולה , בד"כ ממליצים מראש על "ניתוח פתוח".

ד"ר ירון ארליך, מנהל השירות האורולוגי  בהשרון: "בית חולים השרון בפתח תקווה, הוא היחיד בישראל בו ניתנת האפשרות לגברים אלו לעבור ניתוח להוצאת ערמונית באמצעות לייזר בשיטה הנקרית  HOLEP , פעולה זו היא חלופה ראויה ל"ניתוח פתוח". זהו ניתוח אנדוסקופי לערמונית גדולה, פשוט יותר למטופל לעבור, אולם דורש מיומנות וציוד מתקדם. הניתוח קיים בעולם שנים רבות אולם הגיע לישראל רק לאחרונה. היתרון בניתוח ערמונית בלייזר HOLEP  שהוא מאפשר טיפול גם בערמונית גדולה ללא חתך.

לאחר ניתוח באמצעות לייזר HOLEP  משך האשפוז קצר יותר - אשפוז של יום אחד לעומת אשפוז של חמישה-שישה ימים בניתוח פתוח והחזרה לתפקוד מהירה. זאת ועוד, איבוד הדם בניתוח קטן באופן משמעותי בהשוואה לניתוח פתוח."