כללית און-ליין
חדשות שנת 2017

פורסם בראשונה: 18.06.2017

לראשונה בישראל: פתרון לחולי כבד הסובלים ממיימת

ד"ר מיכל כהן

הסובלים ממיימת עולים כ-10 ק"ג בשבוע!!

חולים אלה מגיעים לביה"ח מדי שבוע לשאיבת מים מהבטן במשך מספר שעות

משאבה חדשנית המושתלת מתחת לעור נשלטת על ידי הרופא ומנקזת את המים מחלל הבטן 

  • ללא צורך להגיע לביה"ח
  • ללא הצטברות של מים
  • חסכוני בזמן ובמשאבים

בילינסון הוא ביה"ח היחיד בישראל המציע פתרון חדשני לסובלים ממיימת (הצטברות מים בחלל הבטן) – משאבה "חכמה" בגודל כמה סנטימטרים, המושתלת מתחת לעור, שואבת את המים מחלל הבטן ומעבירה אותם לשלפוחית לפינוי מהגוף. כל זאת נעשה באופן מתוכנן ומבוקר, בנפחים ובזמנים הנקבעים על ידי הרופא, בהתאם לנתונים מדויקים אותם "אוספת" המשאבה החכמה. המשאבה נשלטת על ידי הרופא ב"שלט רחוק", כאשר המטופל כלל לא נמצא בביה"ח! 

משאבת Alfa Pump – איך זה עובד?

משאבה קטנה שמוחדרת וממוקמת מתחת לעור בניתוח (בדומה לקוצב לב) שואבת את המים מחלל הבטן ומפנה אותם אל שלפוחית השתן. המשאבה מנטרת את כמות המים בבטן החולה 24/7 ואוספת מידע ונתונים, כגון כמות המים שנשאבו. נתונים אלה נשלחים דרך רשת הטלפון הנייד המאובטחת לעיבוד ומעוברים ישירות למחשבו האישי של

הרופא המטפל. בהתאם לתמונת המצב המלאה שמתקבלת, מחליט הרופא כמה מים לשאוב ובאילו פרקי זמן, ומתכנת את המשאבה בהתאם למצבו ונוחיותו של המטופל. למשל, בשעות הלילה ניתן להפחית את כמות המים המועברים לשלפוחית על מנת למנוע מהחולה את הצורך לקום משנתו פעמים רבות.      
המשאבה נטענת על ידי המטופל באופן עצמאי על ידי הצמדת מטען לבטנו למשך מספר דקות. 

ד"ר מיכל כהן, רופאה בכירה במכון כבד בבילינסון: "מיימת היא מצב בו ישנה הצטברות של נוזלים בחלל הבטן, הגורמת לתפיחות של הבטן, לאי נוחות רבה ולפגיעה באיכות החיים. רבים מחולי הכבד סובלים ממצב זה. הפתרון המוצע כיום בישראל הוא שאיבה של הנוזלים בהליך פולשני של החדרת מחט לבטן, המבוצע בתנאי אשפוז. החולה נאלץ להגיע לביה"ח באופן קבוע, לעיתים מספר פעמים בשבוע, לביצוע שאיבה שאורכת מספר שעות. מדובר בפגיעה קשה באיכות החיים של חולים אלה, שלעיתים אינם מסוגלים לעבוד או לנהל אורח חיים תקין. המשאבה החדשנית מאפשרת לנו להציע למטופלים פתרון מתקדם, מהיר ונח, המאפשר להם לנהל שגרת חיים תקינה, ללא צורך להגיע לביה"ח מדי שבוע." 

הערכת המטופל ובדיקת התאמתו לשימוש במשאבה מתבצעת במכון הכבד בבילינסון.
התקנת המשאבה ותפעולה דורשים מיומנות גבוהה. רופאי מכון הכבד ומערך הכירורגיה בבילינסון עברו הכשרה מיוחדת בנושא בשוויץ ומוכרים על ידי יצרן ה-Alfa Pump כמרכז בינלאומי להתקנה ותפעול המשאבה.

המשאבה אינה כלולה בסל הבריאות.