כללית און-ליין
חדשות שנת 2017

פורסם בראשונה: 30.04.2017

    מאת:
  • לשכת הדוברת - מרכז רפואי רבין - בית חולים בילינסון

בילינסון: המחקר הגדול בעולם על שימור פוריות בילדות

לראשונה הצליחו להקפיא ביציות בשלות לילדות אחרי כימותרפיה. עד כה הוקפאה רקמת שחלה. המהלך מעלה משמעותית את הסיכוי של ילדות אלו להרות בבגרותן.

אונקולוגים, כירורגים ילדים ומומחי פוריות שילבו ידיים והשתמשו בכל טכנולוגיות הקצה בכל תחום והצליחו לשמור 395 ביציות מ-42 ילדות חולות סרטן.
הצעירה שבהן בת שנתיים בלבד!

המחקר פורסם בעיתון הפוריות החשוב בעולם.

פרופ' בנימין פיש, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית (IVF) בבילינסון: "הופתענו למצוא ביציות ברות הבשלה אצל ילדות כה צעירות".​

בשונה ממבוגרות חולות סרטן העוברות הליך של שאיבת ביציות לפני טיפולים אונקולוגים, אצל ילדות חולות סרטן נהוג להוציא רקמת שחלה או לקחת ביופסיה מהשחלה ולהקפיאה. החשש בהליך זה הוא שבעתיד, בהליך ההחזרה- תוחזר לגופן רקמת שחלה נגועה, שייתכן ויש בה תאים ממאירים.
שיטה זו נהוגה עד היום אצל ילדות כי עד עתה לא ניתן היה לשאוב ביציות מילדות צעירות כל כך. לפיכך לא הייתה ברירה אלא להקפיא רקמת שחלה ובעתיד להחזירה לגוף, כיוון שרצו לשמר בכל זאת סיכוי לפוריות אצל ילדות חולות סרטן.

בשנים 2014-2007 שקדו טובי המומחים והחוקרים מתחומי הפוריות, האונקולוגיה, כירורגית ילדים מבתי החולים בילינסון ושניידר, על פתרון אחר לשימור פוריות אצל אותן ילדות וערכו מחקר רחב היקף, הגדול בעולם עד כה, שכלל 42 ילדות בגילאי שנתיים עד 18. המחקר פורסם במאי האחרון בעיתון הפוריות החשוב ביותר בעולם: Human Reproduction
22 מהן היו לפני טיפול כימותרפי, 20 מהן היו לאחר סיום הכימותרפיה.
הייחודיות של המחקר הוא שהצליחו למצוא ביציות ברות הבשלה. היתרון המשמעותי הוא שהן מעלות משמעותית את הסיכוי של ילדות אלו להרות בעתיד.

פרופ' בנימין פיש, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית בבילינסון: "העובדה שביציות של ילדות צעירות כל כך הן ברות הבשלה היא מפתיעה ביותר.
הצלחנו להבשיל ביציות של בת שנתיים, של בת 3, בבת 5 מצאנו 31 ביציות ברות הבשלה. אלו נתונים מדהימים.
כל זאת בלי מתן הורמונים לילדה, בתנאי מעבדה הצלחנו להביא את הביציות למצב שהן מוכנות להפריה. סה"כ מצאנו 395 ביציות מ- 42 הבנות.
זהו הדיווח הראשון בעולם על סדרה כה גדולה של הקפאה משולבת (רקמות שחלה + ביציות בשלות) אצל ילדות".

מחקר משולב זה כלל רופאים מתחומים רבים ושילב דיסציפלינות שונות:
ממרכז שניידר לרפואת ילדים: פרופ' יצחק יניב, ד"ר שפרה אש (אונקולוגית ילדים), פרופ' נפתלי פרויד (כירורגית ילדים).
ממרכז דוידוף- מרכז הסרטן בבי"ח בילינסון: פרופ' סלומון שטמר, ד"ר אירית בן אהרון.
מהיחידה לפוריות והפריה חוץ גופית בבי"ח בילינסון: פרופ' בנימין פיש, מנהל היחידה, פרופ' רונית אביר, מנהלת המעבדה לשימור הפוריות, ד"ר אונית ספיר, מנהלת המעבדה להפריה חוץ גופית, פרופ' אבי בן הרוש, מנהל השירות לשימור פוריות.