כללית און-ליין
חדשות שנת 2016

פורסם בראשונה: 13.03.2016

    מאת:
  • לשכת הדוברת – מרכז רפואי רבין, בית חולים בילינסון

מחקר בבילינסון: פה ולסת

במחקר בו השתתפו 111 נבדקים, נמצא כי רק 6.1% מהמטופלים דיממו בזמן ההליך הכירורגי בפה, רובם דימום קל שאותו יכלו המנתחים לפתור בקלות וללא סיכון למטופל.

מחקר בבילינסון: אין להפסיק את השימוש בתרופות החדשות נוגדות קרישה לפני ניתוחי פה ולסת והליכים כירורגים אצל רופא השיניים

מחקר שנערך בבילינסון בדק ומצא כי אין צורך להפסיק את השימוש בתרופות מדללות דם מהדור החדש לפני ניתוחי פה ולסת (הכוללים בין היתר גם ניתוחים והליכים רפואיים אצל רופאי השיניים).

במחקר בו השתתפו 111 נבדקים, נמצא כי רק 6.1% מהמטופלים דיממו בזמן ההליך הכירורגי בפה, רובם דימום קל שאותו יכלו המנתחים לפתור בקלות וללא סיכון למטופל.

המלצת המחקר היא שלא להפסיק את נטילת התרופות הללו לפני הניתוח ללא קשר למורכבות הניתוח – בין אם מדובר בהליך דנטלי אצל רופא השיניים או בהליך כירורגי בבית החולים. תרופות אלו נוגדות קרישה, בחולים הזקוקים להן, מסייעות להוריד את הסיכון להתקפי לב ולשבץ מוחי.

עד כה המלצת הרופאים הייתה להפסיק ליטול תרופות אלו מאחר ולא ניתן היה לבדוק עד כמה הן מדללות את הדם ולכן היה חשש מדימום מסיבי בזמן הליכים רפואיים במיוחד בפה ובלסת, שהם אזורים עם ריבוי כלי דם.

פרופ' גבריאל צ'אושו, מנהל המחלקה לכירורגיית הפה והלסתות בבילינסון: "חשיבותו של המחקר היא בכך שאנו יודעים עכשיו שלא להמליץ על הפסקת התרופות הללו תוך כדי שמירה על בטיחות מקסימלית של המטופל בזמן ניתוחי פה ולסת מפני דימומים ולהמשיך ולשמור על בריאותו מפני הסיכון לשבץ מוחי ולהתקפי לב. בזכות מחקר זה הצלחנו להוכיח כי לטובת בריאותו של המטופל, אין חובה להפסיק את השימוש בתרופות אלו למרות ההנחיות הקודמות. כמובן, שיש להיוועץ עם הרופא המטפל לפני כל הליך כירורגי".​