כללית און-ליין
חדשות שנת 2016

פורסם בראשונה: 11.02.2016

    מאת:
  • לשכת הדוברת – מרכז רפואי רבין, בית חולים השרון

במחקר רחב שערכו חוקרים מבית חולים השרון ושירותי בריאות כללית - בו הושוו שלוש שיטות שונות לקיצור קיבה, נמצא כי מדדי הסוכרת צונחים משמעותית לאחר ניתוחים אלו - גם לאחר 5 שנים!

הסוכרת בורחת מהשרוול

השמנה היא ללא ספק המחלה של המאה ה-21 ואחוזי הסובלים מהשמנת יתר נמצאים בעלייה מתמדת לאורך השנים. 1 מכל 7 אנשים בעולם המערבי סובל מהשמנת יתר!

ניתוחים בריאטריים שונים (ניתוחי קיצור קיבה) הראו תוצאות שונות בירידה במשקל ובמדדי הסוכרת אך מדידת ההשפעות ארוכות הטווח של ניתוחים אלו אינה שכיחה.

מטרת המחקר שנערך בשירותי בריאות כללית ובבית חולים השרון הייתה להשוות ירידה במשקל ואיזון מדדי הסוכרת בחולים בסוכרת (סוג 2) בין הניתוחים השונים, לאורך תקופת זמן משמעותית - 5 שנים מיום הניתוח.
במחקר נמצא כי כ-50% מהמנותחים שמרו על מדד הסוכרת מאוזן, גם לאחר חמש שנים!

כמו כן נמצא, כי הירידה המשמעותית במשקל ובמדד הסוכרת (HbA1c) מתרחשת בשנתיים הראשונות אולם הישגי הניתוח נשמרים ברובם אף לאחר 5 שנים.
בהיבט של סוג הניתוח הרי שניתוח מעקף קיבה הראה את התוצאות הטובות ביותר ולאחריו ניתוח השרוול. יחד עם זאת לאחר 5 שנים שלושת הניתוחים הראו תוצאות דומות.

החוקר המוביל ד"ר דרור דיקר, מנהל פנימית ד' והמרכז הרב תחומי לטיפול בעודף משקל בבית חולים השרון: "יתרון המחקר הוא גודלו, מחקר ענק שמקיף 2,000 מטופלים, משווה בין שלושה סוגי ניתוחים, וכל זה לאורך תקופת זמן משמעותית - חמש שנים. ממצאי המחקר שופכים אור על תוצאות הניתוחים לאורך זמן והמסקנות מעודדות: שמירת הישג הפחתת המשקל ואחוז מרשים של המשך ספיגת הסוכרת לאחר חמש שנים. תוצאות אלו מדגישות את התרומה של הניתוחים הללו לבריאותם הכוללת של חולי הסוכרת ויותר מכך את החשיבות העצומה בהמשך המעקב ארוך הטווח לאחר הניתוח בחולים אלו".

שותפים למחקר: ד"ר רינה יהלום, מנהלת המחלקה לשירותי אשפוז, אגף הרפואה שירותי בריאות כללית, פרופ' שלמה וינקר, לשעבר משרד רופא ראשי שירותי בריאות כללית, ד"ר דורון קומנשטר, סטטיסטיקאי משרד רופא ראשי, שירותי בריאות כללית.​