כללית און-ליין
חדשות שנת 2016

פורסם בראשונה: 17.01.2016

    מאת:
  • לשכת הדוברת – מרכז רפואי רבין, בית חולים בילינסון

לראשונה בישראל, בבילינסון: השתלת לב מלאכותי מסוג חדש ומתקדם

בבילינסון בוצעה בהצלחה השתלת לב מלאכותי מסוג חדיש ומתקדם ביותר (Heart Mate) בגבר בן 51 שסבל מהפרעה קשה בתפקוד הלב על רקע לא ידוע.

מימין: ד"ר טוביה בן גל, מנהל היחידה לאי ספיקת לב במערך לקרדיולוגיה, המושתל, פרופ' דן ערבות, מנהל מערך ניתוחי לב וחזה בבילינסון

עד היום – למושתלי לב מלאכותי לא היה לחץ דם ודופק, הלב המלאכותי החדש מייצר לחץ דם ודופק  

יתרונות הלב המלאכותי החדש:
• משוכלל יותר מבחינה טכנית
• פחות סיבוכים כגון קרישי דם
• מייצר לחץ דם באופן הדומה למערכות הגוף הטבעיות

המשתיל פרופ' דן ערבות: "כל דור חדש של מכשירי לב מלאכותי מקדם אותנו לקראת מצב שיאפשר לחולי לב קשים לחיות הרבה שנים באיכות חיים טובה וללא סיבוכים"

ד"ר טוביה בן-גל: "מדובר בבשורה עבור חולים רבים, בטיחותו של הלב המלאכותי החדש תאפשר מתן מענה למעגל חולים נרחב יותר משניתן
עד כה"

לראשונה בישראל, בבילינסון בוצעה בהצלחה השתלת לב מלאכותי מסוג חדיש ומתקדם ביותר (Heart Mate) בגבר בן 51 שסבל מהפרעה קשה בתפקוד הלב על רקע לא ידוע.

ההשתלה בוצעה בניתוח דרמטי שארך כ-4 שעות במהלכו השתילו את הלב המלאכותי דרך חוד הלב תוך כדי שליבו הביולוגי של המנותח ימשיך לפעום. בסוף הניתוח נוצר שילוב של פעילות בין הלב הביולוגי, בו פועל חדר ימין, לבין הלב המלאכותי המשמש תחליף לחדר שמאל.

ייחודו של המכשיר החדשני בכך שהוא מייצר לחץ דם בדומה לפעילות של לב רגיל (כל פעימה שלישית) – מצב זה מיטיב עם מערכות הגוף, שרגילות לגל לחץ מסוג זה בפעילותו הטבעית של הגוף. שאר מכשירי הלב המלאכותי הקיימים כיום פועלים על בסיס של זרימה מתמדת וללא פעימות (ולכן לא ניתן היה עד היום למדוד לחץ דם או דופק למושתלי לב מלאכותי).

יתרונות נוספים של הלב המלאכותי מהסוג החדש: משוכלל יותר מבחינה טכנית; פחות סיבוכים – מניעה של היווצרות קרישי דם בשורש אבי העורקים.
המכשיר החדש מושתל בצמוד ללב המקורי. הוא יכול לשמש תחליף קבוע לחדר השמאלי של הלב או להוות גשר עד להשתלת לב או החלמת הלב.

מצבו של המושתל בהגעתו ליחידה לאי ספיקת הלב היה ירוד ביותר, דרש תמיכה מתמדת בחמצן ובטיפול יעודי לאיזון אי ספיקת הלב. ליבו עבד ב-7% בלבד.

פרופ' דן ערבות, מנהל מערך ניתוחי לב וחזה בבילינסון, שהשתיל את הלב המלאכותי ביחד עם ד"ר ויקטור רובצ'בסקי: "בבילינסון משתילים לב מלאכותי בכ-30 חולי לב קשים מדי שנה – הכמות הגדולה בישראל. כל דור חדש של מכשירי לב מלאכותי מקדם אותנו לקראת מצב שיאפשר לנו להציע לחולי הלב אפשרות לחיות הרבה שנים באיכות חיים טובה ועם פחות סיבוכים".

ד"ר טוביה בן גל, מנהל יחידה לאי ספיקת הלב במערך לקרדיולוגיה בבילינסון: " זו בשורה לחולי אי ספיקת לב רבים שעבורם זהו הפתרון היחיד להצלת חייהם, בהיעדר תרומות מן החי. בטיחותו של הלב המלאכותי החדש תאפשר מתן מענה למעגל חולים נרחב יותר משניתן עד כה".