כללית שלי
אורולוגיה

בדיקת PSA

מהו PSA?

חלבון ה- PSA - Prostate Specific Antigen, הוא חלבון המופרש באופן תקין מבלוטת הערמונית ונמצא בריכוז גבוה בנוזל הזרע. תפקידו לגרום להתנזלות של הנוזל ולהגברת תנועתיות תאי הזרע, זאת על מנת לאפשר את חדירתם אל הביצית ואת הפרייתה. כמות קטנה של PSA עוברת גם אל מחזור הדם וניתנת לגילוי באמצעות בדיקת דם פשוטה. במחלות שונות של בלוטת הערמונית, כגון: זיהומים, טיפולים מסוימים, וגידולים שפירים וממאירים, עשויה להיות עלייה בריכוז ה-PSA  בדם. עובדה זאת עשויה לסייע בגילוי מוקדם ובריפוי של סרטן הערמונית.

סרטן בלוטת הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר והשני בשכיחותו כגורם תמותה מבין מחלות הסרטן בגברים. גילוי מוקדם של סרטן הערמונית מאפשר טיפול מקומי יעיל וריפוי של המחלה, זאת לעומת גילוי בשלב מתקדם בו ניתן להציע טיפולים המאריכים את החיים באופן משמעותי אך אינם מספקים ריפוי.

למרות האמור לעיל, חשוב להבין כי בדיקת ה- PSA הינה בדיקת סקר בלבד ואין ביכולתה לשלול או לאמת אבחנה של סרטן ערמונית. באופן היסטורי, הגבול התקין של ריכוז PSA נקבע לרמה של 4 mg/dl. עם זאת, הבדיקה כשלעצמה אינה מדויקת:  עד רבע מהמטופלים עם ריכוז  PSA  נמוך מ-4  חולים בסרטן הערמונית ולעומת זאת לרוב המטופלים עם  ריכוז PSA  בטווח 4-10 אין את המחלה. לפיכך,  לפני החלטה על המשך בירור יש להתחשב גם בגיל המטופל ובגודל הערמונית - שני גורמים המשפיעים על ריכוז PSA  בדם, ובנוסף, בממצאי הבדיקה הרקטלית, קצב השינוי בריכוז ה-PSA ובגורמים אחרים על פי הצורך.

ריכוז PSA הסיכון להימצאות סרטן הערמונית​ הסיכון להימצאות סרטן ערמונית בדרגה גבוהה
<0.5​ ​6.6% ​12.5%
​0.5 - 1 ​10.1% ​10%
1.1 - 2 ​17% ​11.8%
​2.1 - 3 ​23.9% ​19.1%
​3.1 - 4 ​26.9% ​25%

הסיכוי לגילוי סרטן ערמונית כתלות בריכוז PSA על פי מחקר ה-PCPT


בשל חוסר ההסכמה בעולם הרפואה בנוגע למשמעות הקלינית של בדיקת ה- PSA , גופים מקצועיים שונים מפרסמים המלצות שונות בנוגע לביצועה. ההמלצה המקובלת בארץ היא בדיקה פעם בשנה מגיל 50 ועד 75.​

הכנה לבדיקות ולניתוחים