כללית און-ליין
אורולוגיה

הדרכה לחולה העובר ניתוח male sling לטיפול בדליפת שתן לאחר ניתוח ערמונית

מטופל יקר שלום,
ניתוחים של כריתת הערמונית עקב מחלות ממאירות ושפירות של הערמונית, כרוכים לעיתים, בהופעת חולשה במנגנון הסוגר, הגורם לפגיעה בשליטה במתן שתן (אי נקיטת שתן - דליפת שתן לא רצונית). הסיבה לכך היא, שמנגנוני הסוגרים סמוכים למקום הכריתה.
כאשר המנגנון נפגע או נחלש בעקבות הניתוח, נגרמת דליפת שתן לא רצונית.
אחת מהאפשרויות החדישות, לטיפול בחולים הסובלים מדליפת שתן לא רצונית, לאחר ניתוח לכריתת הערמונית, היא ניתוח זעיר פולשני להשתלת סרט סינטטי סביב לשופכה אשר מרים ותומך בה, ועל ידי כך משתפרת השליטה בשתן.

למי מתאים הניתוח?

ניתוח זה מתאים לגברים לאחר ניתוח לכריתת הערמונית, עם דליפה קלה עד בינונית הנובעת מחולשת הסוגר, אשר לא נזקקים לאמצעי ספיגה רבים.

אילו בדיקות יש לעבור טרם החלטה על ניתוח זה?

על מנת לבחון את התאמת המועמד לניתוח, יש להעריך את מידת הדליפה. הערכת כמות השתן הדולפת במשך 12 שעות של פעילות נורמאלית נעשית על ידי הערכת משקל הפדים הרטובים בהם משתמש החולה במשך זמן זה.
יש לבצע בדיקת ציסטוסקופיה על מנת להעריך את מידת הצלקת בשופכה באזור הניתוח ואת מצב הסוגר הנותר.
יש לבצע בדיקה אורודינמית על מנת לוודא שדליפת השתן נובעת מחולשת סוגרים ולא מפעילות יתר של שלפוחית השתן.
יש לעבור בדיקות כלליות הכוללות תרבית שתן ובדיקות שיגרה לקראת הרדמה.

מהם סיכויי הצלחת הניתוח?

אחוז ההצלחה בניתוחים אלה קרוב ל-80%. ניתן לראות שיפור ניכר במידת הדליפה ועד שליטה מלאה במתן השתן.

איך מבוצע הניתוח?

הניתוח מבוסס על השתלת סרט סינטטי ברוחב של כ-1 סנטימטר סביב השופכה. סרט זה במצבו המתוח מרים את השופכה ועוזר לשליטה בשתן.
הניתוח מבוצע בהרדמה כללית או אזורית. המנותח מושכב על הגב עם ירכיים פסוקות מכופפות ומורמות. הסרט מושתל דרך חתך באורך של כ-5 סנטימטרים באזור שבין שק האשכים לפי הטבעת. מבצעים עוד 4 חתכים זעירים (כחצי סנטימטר כל אחד) לצידי שק האשכים, לקיבוע הסרט למקומו. משך הניתוח לרוב פחות משעתיים. לאחר הניתוח מושאר קטטר בשלפוחית השתן לניקוז השתן למשך 48 שעות. משך זמן זה תקבל גם אנטיביוטיקה בעירוי לווריד. עם הוצאת הקטטר, תיבדק לוודא שאתה מטיל שתן באופן חופשי תוך התרוקנות סבירה של השלפוחית, ואז תשוחרר לביתך.

למה עלי לצפות לאחר הניתוח?

מרבית החולים משיגים כאמור שיפור ניכר בשליטה ומסוגלים גם להטיל שתן ללא קושי לאחר הניתוח. דבר זה הוכח כבר אצל מטופלים רבים שכבר נותחו בשיטה זו בעולם. עם זאת, קיימים מקרים בהם יש קושי להטיל שתן לאחר הניתוח ויעלה הצורך בהכנסת קטטר לסייע בהתרוקנות השלפוחית למספר ימים נוספים, ולעיתים נדירות אף לזמן ממושך יותר.
במקרים יוצאי דופן בהם קיים קושי ממושך או קבוע בהתרוקנות כיס השתן, ניתן ללמד צנתור עצמי של שלפוחית השתן לצורך ריקונה, או לחליפין לשקול את הוצאת הסרט. סיבוכים אפשריים נוספים הם זיהום בדרכי השתן או בפצע הניתוח, פגיעה בדרכי השתן או באיברים סמוכים או דחיית הסרט על ידי הגוף (ארוזיה).
שיטה זו לטיפול באי שליטה בשתן בגברים הינה חדשנית. יעילותה אמורה להימשך לאורך שנים. עם זאת, ייתכנו מקרים שלאחר זמן השפעת הניתוח פגה או נחלשה.

הניסיון מראה שמספר צעדים פשוטים בשבועות הראשונים לאחר הניתוח עשויים לסייע בשימור התוצאות הטובות.
מאחר שקיבוע הסרט למקומו מבוסס על תהליכי ריפוי והצטלקות טבעיים, יש להקפיד על מספר כללים למשך 6 השבועות הראשונים לאחר הניתוח:

  • יש להימנע מהרמת משאות כבדים מ 5-קילוגרם, ממאמצים גופניים ומפעילות ספורטיבית.
  • יש להימנע מיחסי מין.
  • יש להימנע מפיסוק רחב של הרגליים או הרמת הרגל גבוה כמו בעלייה על סולם או בעלייה על שתי מדרגות יחד.

יש ליטול אנטיביוטיקה עד שבוע לאחר הניתוח, ולהגיע לביקורת מתוכננת במרפאה.
לכאבים, יש ליטול תרופות משככות כאבים כאקמול או אופטלגין.

אם מופיעים: אצירת שתן, כאבים בהשתנה, דימום בשתן, חום, נפיחות, כאבים גוברים או הפרשה מפצע הניתוח, יש לפנות בדחיפות לרופא המטפל או לחדר המיון. בשאלות נוספות לאחר הניתוח ניתן לפנות
למחלקה לאורולוגיה בילינסון 03-9376556/8


אנו מאחלים לך בריאות
שלמה והחלמה מלאה
צוות המחלקה לאורולוגיה

לגרסת הדפסה לחץ/י כאן​

הכנה לבדיקות ולניתוחים