כללית און-ליין
אורולוגיה

מהי הגדלה שפירה של הערמונית?

​הגדלה שפירה של הערמונית הינו מונח רפואי המתאר תהליך שפיר (לא סרטני) שבו בלוטת ערמונית מוגדלת. זהו מצב שכיח במיוחד בקרב גברים מבוגרים ובמרבית המקרים אין מדובר במצב חמור או מסכן חיים.

הערמונית (פרוסטטה, בלעז) היא בלוטה קטנה אך חשובה במערכת המין של הגבר. הערמונית ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן ועוטפת את השופכה (צינור המוביל שתן משלפוחית השתן אל הפין). תפקידה העיקרי לייצר חלק מנוזל הזרע החיוני לפוריות הגבר.

מהם הסימפטומים?

בלוטת הערמונית נוטה לגדול ככל שהגבר מתבגר. כאשר הערמונית גדולה היא עלולה ללחוץ על השופכה ולגרום להפרעות במתן שתן כגון: קושי להתחיל את זרימת השתן, זרם שתן חלש ומקוטע, צורך תכוף להטיל שתן ביום ובלילה ותחושה של חוסר התרוקנות לאחר מתן שתן.
אצל חלק מהגברים הסימפטומים קלים ואינם דורשים טיפול ואילו אצל אחרים הסימפטומים עלולים להיות מטרידים מאוד, לפגוע באיכות החיים ולחייב טיפול רפואי.

כיצד מאבחנים?

אבחנת הגדלה שפירה של הערמונית מתבצעת אצל הרופא אשר יעריך את אופי ואת חומרת הסימפטומים ויבצע בדיקה גופנית הכוללת בדיקה רקטלית (להערכת גודל הערמונית ולגילוי מוקדם של סרטן הערמונית). נוסף על כך יישלח המטופל לבדיקת שתן ובדיקת PSA וכן יתבקש להשיב על שאלון כדי להעריך את חומרת הסימפטומים. לעיתים יש צורך בבדיקות נוספות כגון ניהול יומן השתנה למשך 24 שעות, בדיקת אולטרה סאונד של דרכי השתן והערמונית ובדיקת אווירודינמיקה.

כיצד מטפלים?

הטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית ייקבע בהתאם לחומרת הסימפטומים. במידה והסימפטומים קלים עד בינוניים מומלץ על מעקב רופא ושינויים באורך החיים (כגון: הפחתה בשתייה לפני השינה ובצריכת קפאין ואלכוהול). כאשר הסימפטומים בינוניים עד חמורים יומלץ על טיפול תרופתי, בשילוב עם שינויים באורח החיים. במקרים בהם המטופל אינו מגיב לטיפול התרופתי יומלץ על ניתוח.

הכנה לבדיקות ולניתוחים