כללית און-ליין
אורולוגיה

הערמונית

הערמונית הינה בלוטה, בצורת אגוז הערמון, הנמצאת באיזור של צוואר שלפוחית השתן וחובקת את השופכה. הערמונית היא מפרישה את נוזל הערמונית - שהינו חלק מהותי מנוזל הזרע, ומהווה חלק חשוב ממערכת המין הגברית.

מרבית הגברים יסבלו בשלב כלשהו של חייהם מתסמינים הקשורים לערמונית.
בבלוטת הערמונית יכולים להתפתח שני תהליכים: התהליך השכיח הינו הגדלה שפירה, והתהליך הנדיר יותר הינו הגדלה ממארת. הסיכון לפתח את שני התהליכים הללו עולה עם התקדמות הגיל. 

הגדלה שפירה

הגדלה שפירה של הערמונית היא מצב לא סרטני, שבו בלוטת הערמונית צומחת לתוך חלל השופכה.  הגדלה שפירה מאפיינת כ-30% מהגברים בגיל 50, ועד כדי 90% מהגברים מעל גיל 85.
מצב זה עלול לגרום להופעת תסמיני מערכת השתן התחתונה הכוללים: קושי במתן שתן, זרם שתן חלש ומקוטע, תחושה של אי התרוקנות ושל עיכוב בתחילת מתן השתן. תסמינים נוספים הם תכיפות ודחיפות למתן שתן, חוסר ביכולת להתאפק ותלונות על הצורך לקום בלילה כדי להשתין.
הגדלה שפירה של הערמונית היא בעיה שלא חולפת ללא טיפול, אשר לרוב הינו תרופתי.
כיום ניתן לחיות חיים רגילים לחלוטין בזכות הטיפולים המוצעים, המאפשרים איכות חיים טובה ותפקוד רגיל בחיי היום יום.

הגדלה ממארת

הגדלה ממארת של הערמונית היא מצב סרטני, המאופיינת על ידי גדילה לא סדירה של הרקמה, והיווצרות גוש גידולי אשר עלול לחדור לאיברים סמוכים או להתפשט לאיברים מרוחקים.
סרטן הערמונית הוא הגידול השכיח ביותר בגברים בישראל ובעולם המערבי.
סרטן הערמונית עלול לגרום להופעת תסמינים הזהים לתסמיני הגדלה שפירה של הערמונית.
יותר ממחצית מהמקרים החדשים של סרטן הערמונית הם גידולים איטיים עם סבירות נמוכה להתפשטות ולגרימת סיבוכים. מקרים אחרים מאופיינים בסרטן אגרסיבי הגורם לתמותה בגיל צעיר יותר.
גילוי מוקדם עשוי לאבחן את המחלה בשלב בו היא מוגבלת לערמונית וניתנת לריפוי. טיפול במחלה בשלביה המוקדמים עשוי למנוע את התפשטות הסרטן לאיברים נוספים.

בכדי לאבחן את מצב הערמונית יש צורך בהשלמת בדיקות סקר לסרטן הערמונית הכוללות בדיקת PSA, בדיקה רקטלית להערכת גודל הערמונית, מילוי שאלון תסמיני השתנה ובמידת הצורך ביופסיה.

הכנה לבדיקות ולניתוחים