כללית און-ליין
פסיכולוגיה רפואית

פסיכו-קרדיולוגיה: תמיכה נפשית לחולי לב ולבני משפחותיהם

מאת: ד"ר עירית חרותי, מנהלת המערך לפסיכולוגיה רפואית


מחלות לב וכלי הדם הנן גורם התמותה העיקרי בחברה המערבית. הנפגעים ממחלות אלו וכן בני משפחותיהם סובלים סבל גופני ונפשי משמעותי. התערבות פסיכולוגית-רפואית הניתנת סמוך לאבחנה הרפואית, נמצאה יעילה הן לצורך הפחתה משמעותית של המצוקה המידית והן לגיוס מיטבי של משאבי ההתמודדות העתידיים.
פריצתה של מחלת לב הנה אירוע פתאומי וטראומתי, הנתפסת על ידי החולה כאירוע המאיים על קיומו הפיזי והפסיכולוגי כאחד. החולה ובני משפחתו זקוקים לזמן, למידע ולתמיכה כדי לעכל את הבשורה. בשלב ראשוני זה, הקשיים הרגשיים יעלו בצורה של פחדים, חרדות, עצב, כעס על עצמם או על הסביבה, ייאוש  ותחושה של היעדר מוצא וכיוון.

סקירת הספרות מוכיחה, שמשתנים פסיכולוגים רבים שנמדדו כבר בימים הראשונים של האשפוז הקרדיאלי, מנבאים מדדים של הסתגלות ותפקוד (דוגמת: חזרה לעבודה, לחיי משפחה, לפעילות מינית ולניידות), טוב יותר מחומרתה האובייקטיבית של מחלת הלב. התערבויות פסיכולוגיות בשלב זה יתמקדו בהפחתת דחק, במתן מידע פסיכו-רפואי, ובזיהויי הפרשנות הפסיכולוגית של החולה לגבי המחלה.

המערך הפסיכו-קרדיולוגי נועד לסייע למטופלים לזהות מוקדי קושי נפשי, לאתר את כוחותיהם הנפשיים ולגייסם להתארגנות מחודשת עם האבחנה הרפואית והשלכותיה. השירותים הפסיכולוגיים בבית החולים בילינסון ניתנים בעת האשפוז, ובמקרי הצורך גם כחלק מהטיפול במרפאות, והם כוללים:

  • הכנה פסיכולוגית לפני ניתוח.
  • תמיכה וליווי של המטופל ומשפחתו בעת אבחנה ומשבר.
  • ייעוץ וטיפול בקשיים רגשיים הנלווים להתמודדות עם מחלת לב (דוגמת דחק, חרדה, דיכאון, אבל וכאב).
  • סיוע למטופל בניהול מיטבי של ההנחיות הרפואיות שניתנו לו לטיפול במחלתו. 

כלי האבחון והטיפול שמשמשים את הפסיכולוג הרפואי בעת האשפוז ובמרפאה, מתמקדים בעיקר במידע פסיכו-רפואי, טיפול דינמי ממוקד, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי וטכניקות פסיכו-פיזיולוגיות.