כללית און-ליין
פסיכולוגיה רפואית

פסיכו-בריאטריה: פסיכולוגיה רפואית במערך לבריאטריה

מאת: ד"ר עירית חרותי, מנהלת המערך לפסיכולוגיה רפואית


ניתוח בריאטרי הינו אחד הניתוחים המערבים שינויים רבים ודרמטיים בחייו של המנותח. הפחתה מהירה ודרמטית במשקל איננה משפיעה רק על מצבו הפיזי של המנותח אלא גם על דימוי הגוף שלו, על מצבו הנפשי, על תפקודו היומיומי, על יחסיו החברתיים ועל אספקטים פסיכולוגיים רבים נוספים. שינויים אלו דורשים חוסן נפשי לא מבוטל ויכולת של הסתגלות למצב החדש.

הצלחתו של ניתוח בריאטרי תלויה בהיענותו של המטופל, וביכולתו ליישם בהתמדה שינויים באורח החיים, מחקרים מוכיחים שהתערבות פסיכולוגית טרום ניתוחית מקדמת את תוצאות הניתוח מבחינת הירידה במשקל, ומסייעת למטופל להתמודד עם המורכבות הרגשית של הניתוח. לפיכך, מספקת המרפאה לבריאטריה ליווי פסיכולוגי בשלוש נקודות זמן שונות: לפני הניתוח, במהלך האשפוז ולאחר הניתוח.

לפני הניתוח –

כל מועמד לניתוח בריאטרי משתתף בסדנת הכנה לקראת הניתוח - מפגש קבוצתי חד פעמי בהנחיית פסיכולוג/ית רפואית ודיאטנית קלינית. מטרת הסדנא היא להעלות את המודעות לצורך בשינוי בהרגלי אכילה ובאורח החיים, על מנת לחזק את הבנתו של המטופל לגבי תפקידו ואחריותו בתהליך הניתוחי. במסגרת זו המטופל מקבל מידע חיוני לגבי יום האשפוז וכן ניתנת לו ההזדמנות להיפגש עם מנותחים-לעתיד אחרים ועם מטופל שכבר עבר את הניתוח, דבר המסייע בהורדת הלחץ והחרדות לגבי הניתוח.
נוסף לסדנת ההכנה, מתקיימים לפני הניתוח מפגשים פרטניים עם הפסיכולוג/ית הרפואית בהתאם לצורך של המטופל ובהפניית הכירורג או הדיאטנית. במידת הצורך, ישנה הפניה לגורמי טיפול בקהילה (ייעוץ פסיכיאטרי, מרפאות להפרעות אכילה, מרפאות לבריאות הנפש).

במהלך האשפוז –

נערכות התערבויות פסיכולוגיות ממוקדות ליד מיטת המנותח, הכוללות לימוד טכניקות פסיכו-פיזיולוגיות וקוגניטיביות-התנהגותיות על מנת להפחית כאב וחרדה, לעבד רגשית את חוויית הניתוח והאשפוז, לטפל בפוביות ספציפיות (דם, מכשור רפואי), להגביר את המוטיבציה לשיקום, ולשפר את התקשורת בין המאושפז לבין הצוות תוך הגברת ההיענות לטיפול. בנוסף לכך, הפסיכולוג הרפואי מלווה מטופלים שעברו סיבוך רפואי לאחר ניתוח במהלך האשפוז.

אחרי הניתוח –

במהלך חצי השנה הראשונה שלאחר הניתוח מוצעת סדנת תמיכה שמטרתה הגברת יכולת המסוגלות העצמית להתמודדות עם הקשיים הטיפוסיים לתקופה זו. הסדנא מונחית על ידי פסיכולוג/ית רפואי/ת ודיאטנית קלינית.
במידת הצורך ניתנים גם טיפוליים פרטניים.
מטרת המרכז הרב תחומי לטיפול בעודף משקל היא לראות את המטופל בצורה כוללנית (הוליסטית), ולספק לו תחת קורת גג אחת מענה, תמיכה והדרכה להתמודדות יעילה יותר ולשמירה על תוצאות מרביות לטווח הארוך.