כללית און-ליין
פסיכולוגיה רפואית

שירותים נוירו-פסיכולוגיים

ד"ר עירית חרותי, מנהלת המערך לפסיכולוגיה רפואית
מאת: ד"ר אניטה אסבדוריאן – נוירו-פסיכולוגית

במסגרת המערך לפסיכולוגיה בבית החולים בילינסון ניתנים שירותים נוירו-פסיכולוגיים ע"י נוירו-פסיכולוגים מומחים במחלקה לנוירולוגיה ובמרפאת הזיכרון.
השירותים הנוירו-פסיכולוגיים כוללים אבחונים נוירו-פסיכולוגיים והערכות קוגניטיביות, שמטרתן לבדוק את מצבו המנטאלי של החולה המטופל, לרבות היבטים של זיכרון ולמידה, קשב, תפיסה, תפקודים אינטלקטואליים גבוהים, ועוד.

מטרות האבחונים הן מגוונות וכוללות:
• אבחון לקויות למידה והפרעות התפתחותיות בקשב (ADHD), אצל בוגרים.
• סיוע למומחים בנוירולוגיה, הממונים מטעם בית המשפט, להעריך את מידת הנכות הקוגניטיבית והתפקודית שנגרמה עקב פגיעות ראש, שאירעו בתאונות מסוגים שונים, כגון: תאונות דרכים ותאונות עבודה.
• אבחון של ירידה קוגניטיבית בגיל המבוגר, וסיוע לרופאים בקביעת אבחנה של דמנציה (כגון: מחלת אלצהיימר), או של מצבים קדם-דמנטיים, כגון: ירידה קוגניטיבית קלה (MCI), שנחשבים כמצבים בהם קיים סיכון מוגבר ללקות בהמשך בדמנציה.

בנוסף, ניתן במרפאת הזיכרון לקבל טיפולים נוירו-קוגניטיביים, קצרי מועד, הנמשכים 6-4 פגישות, שמטרתם שיפור תהליכי הזיכרון והקשב אצל פציינטים המעוניינים לחזק תחומים אלו. האבחונים והטיפולים הניתנים במסגרות האמבולטוריות אינם נמצאים בסל הבריאות, ומבוצעים על כן במסגרת שר"י (שירותי הרפואה הייחודיים של בית החולים).
השירותים הנוירו-פסיכולוגיים ניתנים בשפות: עברית, אנגלית ורוסית.