כללית און-ליין
פסיכולוגיה רפואית

פסיכו- קרדיולוגיה: פסיכולוגיה רפואית במרפאת לב האישה

ד"ר עירית חרותי – מנהלת המערך לפסיכולוגיה רפואית
מאת: ניר כהן-ארזי, פסיכולוג רפואי מומחה

מרפאת בריאות לב האישה היא מרפאה במערך לקרדיולוגיה בבילינסון, שהוקמה ע"י ד"ר טלי פורטר בסוף דצמבר 2013. המרפאה פועלת לפי מודל רב-תחומי אינטגרטיבי שכולל שירותים קרדיולוגיים, פסיכולוגיים ודיאטניים.
המרפאה מתמחה במתן ייעוץ וטיפול בגורמי סיכון למחלות קרדיו-וסקולריות, ושמה דגש על הרחבת הידע והטיפול בנשים עם מחלות לבביות בהריון, נשים  בגיל במעבר, ונשים עם מעורבות לבבית במחלות סיסטמיות.

מחלות קרדיו-וסקולריות נחשבו בעבר באופן מיתולוגי מחלות גבריות. כיום מחקרים מראים כי תחלואה קרדיו-ווסקולארית (CVD) הינה אחד מהגורמים המובילים לתמותה בקרב נשות העולם המערבי, זאת על רקע גורמי סיכון (השמנה, עישון, תסמונת מטבולית, היעדר פעילות גופנית, מתחים, דיכאון). המטופלות מתמודדות עם אתגרים בתחום הנפשי, הגופני, החברתי והמשפחתי. הספרות מעידה על קיומן של רמות חרדה ודיכאון גבוהות אצל מטופלות המתמודדות עם גורמי סיכון לבביים או עם מחלה לבבית פעילה. בנוסף, חוות מטופלות אלו תחושות של חוסר אונים, חוסר שליטה, כעס וחוסר סבלנות - ואלו בתורם עלולים להגביר את החרדה והדיכאון. מבחינה גופנית, נשים רבות מתקשות לשמור על התנהגויות בריאות (הפסקת עישון, עמידה בדיאטה, פעילות גופנית ועוד) אשר בתורן מגבירות את גורמי הסיכון למחלה לבבית.

טיפול פסיכולוגי רפואי נמצא יעיל במישורים רבים עבור חולות אלו: תורם להבנת הקשרים ההדדיים בין תהליכים גופניים לנפשיים, להגברת התנהגויות בריאות, לשיפור הרווחה הנפשית, לגיוס יעיל של משאבי תמיכה נוספים ולבסוף -  להסתגלות טובה יותר למצב הגופני והרפואי.
לאחר פגישת הערכה בין הפסיכולוג/ית למטופלת וזיהוי צרכיה הייחודיים ייקבע במשותף סוג הטיפול הנכון ביותר עבור המטופלת (פרטני, קבוצתי). לפי הצורך, במהלך הטיפול יינתנו כלים להגברת המסוגלות להרגעה עצמית (מיינדפולנס, הרפייה ודמיון מודרך). 

ניתן ליצור קשר עם מזכירות המרפאה (שרית מלאכי 03-9377131/6), או עם הפסיכולוגי הרפואי ניר כהן ארזי  (nirco1@clalit.org.il)